İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Yaşam
 3. Çemen Nedir?

Çemen Nedir?

Çemen

Çemen Nedir: Baklagiller familyasından olan çemen, sarımsı ve beyaz renkli çiçekleri olan bir bitki türüdür. 20 ile 40 cm arasında değişen boylara sahip olan bu bitki aynı zamanda bazı rahatsızlıklar için doğal tedavi uygulaması olarak da kullanılmaktadır.

Çemen Kelime Anlamı

Maydanozgillerden, kimyon türü bir bitki. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Çemen Bitkisinin Özellikleri

Akdeniz ve Güney Avrupa bölgelerinde yetişen Çemen, Türkiye’de de yetişebilmektedir. İnce tüylü olan bitki ayrıca yuvarlak kesitli ve açık yeşil renklidir. Bitkinin çiçekleri ise beyaz ve sarımtırak renklidir. Olgunlaşma süresi tamamlandığı zaman kahverengi ve sarı tohumlar meydana gelir.

Çemen bitkisi bol sulak ve güneşli alanlarda yetişmektedir. Dünyadaki bazı ülkelerde baharat olarak da kullanılan bu bitki, Türkiye’de pastırma yaparken tercih edilmektedir. Tüketimine bakıldığında, haşlama sebze ve salatalarda çiğ olarak tüketilebilmektedir.

Çemen Kullanım Alanları

Meyve ve saplarıyla gıda sektöründe kullanılabilen Çemen aynı zamanda yaprak ve tohumları bakımından da tüketilebilmektedir. Tüm dünyada gıda sektöründe kullanılmasıyla tanınır. Ayrıca gıdaları bakterilerden korur ve lezzetini artırır.

Dondurma üretiminde, şekerleme yapımında, jöle ve pudinglerde kıvam artırıcı olarak kullanılmaktadır. Buna ek olarak et ürünlerinin işlenmesinde de tercih ediliyor. Pek çok ülkede yaprakları kullanılarak yemek yapılmaktadır. Türkiye’de daha çok Bursa ve çevre bölgelerinde ‘poy’ adı verilen baharatın ana bileşeni olduğu bilinmektedir. Son olarak toprak kalitesini yükselten bu bitki, hayvan yemi ve bitkisel gübre olarak da kullanılmaktadır.

Çemenin Yararları Nelerdir?

Çemen otunun sağlığa pek çok yararı vardır. Ayrıca Çin’de afrodizyak besinler arasında yerini aldığı bilinmektedir. Bunun dışında Çemenin yararları ile ilgili şu maddeleri sıralayabiliriz;

 • Balgam söktürücü etkiye sahiptir.
 • Kolesterol düşürücü etkisiyle beraber damar tıkanıklığına karşı yarar sağlayabilmektedir.
 • Mide şişkinliği ve bağırsak gazlarına iyi gelmektedir.
 • Solunum yollarının rahatlatılmasında kullanılır.
 • Nezle ve gribe iyi gelir.

Çemen tohumlarının içeriğinde bakır, manganez ve magnezyumla beraber, protein, B16 Vitamini ve diyet lifi bulunmaktadır. Ayrıca içeriğinde yer alan galaktomannan doğal lifi sayesinde şekerin vücutta kana karışma hızını yavaşlatabilmektedir.

Boy uzatma kürlerinde kullanılabilen Çemen otu, uygulama sürecinde göğüs büyütücü olarak da tercih edilir. Elbette bu tür uygulamalar doktor onayı ile yapılmalıdır.

Çemen Otu Kullanımının Yan Etkileri

Çemen otu kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da vardır. İlk olarak aşırı tüketimi, bayanlarda östrojen hormonunun salgılanmasına sebep olabilir. Ayrıca kan sulandırıcı etkisi nedeniyle hamile bayanlarda kanama riskine neden olabilir. Aynı durum emziren bayanlar için de geçerlidir. Çünkü östrojen hormonunun salgılanması bazı sağlık problemlerine neden olmaktadır. Bu yüzden ölçülü ve doktor onayından sonra kullanılması tavsiye edilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Avrupa’daki Eğitim Politikalarının İslamofobiye Etkisi

Çemen Tozu Nedir?

Çemen otunun tohumlarının öğütülmesi sonucunda elde edilen Çemen tozu, acımsı bir tada sahiptir. Çok eski bir baharat olan Çemen, sebze, tavuk ve et yemeklerinde kullanılmaktadır. Türkiye’de Çemen tozu daha çok Yozgat ve Tokat bölgelerinde kahvaltılıklarda, Kayseri’de ise pastırma imalatında tercih edilmektedir. Bu toz ayrıca çorbalara ve turşulara da katılabilmektedir. Çemen tozunun yararları ise şunlardır;

 • Ateş düşürücü özelliğe sahiptir.
 • Mide gazının önlenmesinde tüketilebilir.
 • Kalp çarpıntılarını engeller
 • Kan dolaşımını düzenler.
 • Kan şekerini düşürür.
 • Bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar.
 • Anemi hastalığına iyi gelir.
 • Boğaz ve göğsü yumuşatır.
 • Ses açıcı özelliği vardır.
 • İltihap kurutucu olarak doğal yöntemlerle kullanılır.
 • Öksürüğü azaltır.
 • Anne sütünü artırıcı özelliği vardır.
 • Vücutta var olan iltihabı kurutur.
 • Romatizma ağrılarını giderir.
 • Böbrek taşı düşürmede etkilidir.
 • Mesane ve rahim ağrılarına iyi gelir.

Çemen tozunun farklı kullanım şekilleri de vardır. Örneğin, Çemen tozunu bal ile karıştırarak macun yapabilirsiniz. Bu macun ses açmakla beraber balgam söktürücü ve öksürük kesici özelliğe sahiptir.

Çemen Tohumu Çayı

Çemen tohumuyla hazırlanan çayların vücuda pek çok yararı olduğu biliniyor. Öncelikle bu çayı yapmak için 1 tatlı kaşığı kadar çemen tohumuyla beraber 2 bardak kadar su ekleyerek kaynatabilirsiniz. Tatlandırmak amacıyla az miktarda bal eklenebilir.

Saç bakımı için de kullanılabilen Çemen otunun macun yapılarak saçlara sürülmesiyle beraber saçların uzamasını sağladığı belirtilmektedir. Haftada 1 kez uygulanabilen Çemen macunu ile beraber saç kaybı da önlenebilir.

Şeker hastalığını kontrol altında tutmanıza yardımcı olan bu çay ile beraber Çemen unu ile hazırlanmış gıdaları tüketebilirsiniz. Belirtildiği üzere bu tür uygulamalardan yararlanmadan önce mutlaka doktor tavsiyeleri alınmalıdır.

Çemen otu tohumuyla yapılan çay ya da macunlar, tüketiminin ardından idrar ve vücutta kötü kokuya neden olabilmektedir. Ayrıca ishale neden olabilen bu çay, nefes darlığı ve kızarıklık gibi yan etkileri beraberinde getirebilir. Hamile bayanlarda ise rahimde kasılmalara sebep olabilir.

Bir önceki yazımız olan İkinci Öğretim (İÖ) Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. Çemen pastırma meze tarzı gıdalarda bol bol bulunan ve olmazsa olmaz ürünlerden biridir gerçekten birçok şeye çok güzel tad veriyor