İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Çiçek Hastalığı Nedir?

Çiçek Hastalığı Nedir?

Çiçek Hastalığı

Çiçek Hastalığı Nedir: Vücutta kırmızı döküntüler ve kaşıntı ile kendini belli eden bulaşıcı hastalık türüne çiçek hastalığı denir. İlk olarak yüz ve gövdede ortaya çıkan bu hastalık daha çok çocuklarda görülmektedir. Hastalığa neden olan virüse ise variola virüsü adı verilir.

Çiçek Hastalığı Tarihi

Tarihin ilk tanınan hastalıklarından olan çiçek hastalığı, milattan önce 7. yüzyılda tanımlanmıştır. İlgili dönemlerde Hindistan, Çin ve Orta Afrika’da yayılan bu hastalığın ayrıca Mısır’da da görüldüğü düşünülmektedir. Çünkü Mısır mumyalarında çiçek izleri bulunmaktadır ve uzmanlar bu izlerin çiçek hastalığına işaret ettiğini savunmuştur.

On Birinci yüzyılda Çin ve Eski Hint bölgesinde çiçek hastalığı geçiren çocukların çevresine hastalığı olmayan çocuklar bırakılmıştır. Ayrıca çocukların burnuna da çiçekli hastalıklardan alınan kabuklar üflenmiştir. Bu sayede aşı yöntemi uygulanmaya başlanmıştır. Zamanla Asya ve dünyanın diğer bölgelerine de ulaşan bu uygulama, Anadolu’ya 1721 yılında ulaşmıştır.

Çiçek hastalığı adını, hastalık sırasında meydana gelen irin dolu kabarcıklardan almaktadır. Ayrıca suçiçeği hastalığıyla çoğu zaman karıştırılsa da her iki sağlık sorununun ayrı olduğu bilinmelidir. Bununla beraber bilinen en son çiçek hastalığı ABD’de 1949 yılında ortaya çıkmıştır. Bu durumun sonucunda tüm dünya çapında uygulanan aşılama programları sayesinde hastalık tamamen ortadan kaldırılmıştır.

Çiçek Hastalığı Tipleri

Çocukların yanı sıra her yaştan insanın yakalanabileceği bu hastalığın iki farklı tipi bulunmaktadır. Variola major ve variola minor olarak adlandırılan çiçek hastalığı birbirine benzememektedir. Variola major tipinde ölüm oranı %15 iken, variola minor tipinde %0,2’dir.

Çiçek Hastalığının Evreleri

Çiçek hastalığı basit, şiddetli ve kanamalı olarak üç farklı evrede meydana gelir. Basit tip, en çok görülen türler arasındadır ve kısa sürede tedavi edilebilir. Ayrıca ciltte oluşan sivilceler birbirinden ayrıdır. Şiddetli tip çiçek hastalığında pek çok sivilce bir araya gelmekle beraber hastanın durumu oldukça ağırdır. Kanamalı tiplerde ise oldukça şiddetli bir hastalık süreci söz konusudur. Ayrıca bu durum sonucunda ölüm vakalarına da rastlanılabilir.

Çiçek Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Hastalığa neden olan variola virüsü, insandan insana bulaşmaktadır. Havada dolaşım halinde olan bu virüs ayrıca kan ve yemek yoluyla bulaşabilmektedir. Kuluçka süresi 7 ile 17 gün arasında olan variola virüsü, ağrı ve yorgunlukla kendini belli eder. Ayrıca kuluçka döneminde ciddi belirtiler ortaya çıkmazken ilerleyen dönemlerde döküntülerle beraber ciltteki kabuklanmalardan dolayı çiçek hastalığının bulaştığı anlaşılabilir.

Çiçek Hastalığı Nedenleri

Çiçek hastalığının nedeni, yara içindeki sıvıda yer alan virüstür. Bu virüsün çeşitli nedenlerden dolayı kişilere bulaşmasıyla beraber hastanın eşyaları veya direkt olarak kişilere temasıyla yayılabilmektedir. Bununla beraber virüslü havanın solunması veya sinekli ortamlarda bulunulması da çiçek hastalığının nedenleri arasındadır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Tendon Nedir?

Çiçek Hastalığı Belirtileri

Hastalığın ilk belirtileri kırmızı renkte oluşan pulcuklardır. Bu pulcuklar 3 günden sonra kabarcık halini alır ve ciddi bir kaşıntı isteği meydana getirir. Başlangıçta acı vermeyen bu kabarcıklar göğüs bölgesinde ortaya çıkabilir. Daha ağır vakalarda kol ve bacaklara da sıçrayabilmektedir.

Çiçek hastalığının diğer belirtileri ise şu şekildedir;

  • Titreme
  • Yüksek ateş
  • Baş ağrısı
  • Kusma
  • Sırt ve karın ağrıları

Başlangıç evresi oldukça şiddetli ve ani olarak gelişmektedir. Sırt ve baş ağrısına eşlik eden kusma hali daha sonra ateşle devam eder. Bu süreçte ateş 40 dereceye kadar ulaşabilmektedir. Derideki belirtilerden önce meydana gelen bu durumların ardından daha sonra ateş normal seviyeye inmektedir.

Ateşin düşmesiyle birlikte içi sıvı dolu olan kesecikler, birkaç gün içinde sivilce şeklini almaktadır. Sivilcelerin oluşumuyla ateş yeniden çıkmaya başlar ve yaklaşık 12. günde sivilceler patlamaya başlar. 15. günün ardından sivilcelerin yerinde kabuklaşmalar oluşur ve bir süre sonra bu kabuklar da düşmeye başlar.

Çiçek Hastalığı Tedavisi

Hastalığa neden olan virüsle ilgili herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak dünya genelinde sürekli tekrarlanan aşılama programları sayesinde variola virüsü ortadan kaldırılmıştır. Ayrıca bu hastalıkla ilgili risk altında olan tek grup, laboratuvar ortamında çalışan uzmanlardır.

Bireylerde bakteriyel enfeksiyonların gelişimini önlemek için bazı krem ve losyonlar da kullanılmaktadır. Tedavi süreci evde de devam edilebilmektedir. Bu süreçte hastaların yatakları temiz tutulmalı ve tüm kullanım eşyaları sürekli olarak değiştirilmelidir. Hastalıkla beraber ortaya çıkan kaşıntıların hastalara zarar vermemesi için tırnak bakımına dikkat edilmelidir. Çiçek hastalığı eğer bir bebekte meydana gelmiş ise mutlaka eldiven giydirilerek gerekli önlemler alınmalıdır. Son olarak hastaların iç çamaşırları da günlük olarak değiştirilmelidir. Çiçek hastalığı bulaşıcı olduğu için hastanın bulunduğu ortamda uzun bir süre vakit geçirmemeli ve hastanın dışarıya çıkmaması sağlanmalıdır.

Çiçek Aşısının Önemi

Vaccinia virüsünden elde edilen çiçek aşısı, canlı bir aşı olma özelliğini taşımaktadır. Bu virüs hastalığa neden olan variola virüsüyle aynı özellikleri taşımaktadır. Aşının koruyuculuk süresi 10 yıla kadardır.

Çiçek aşısı gebe bayanlarda, bağışıklık sistemi sorunlu olanlarda ve egzama rahatsızlığı olan kişilerde uygulanmamaktadır. Hastanın bağışıklık sistemine göre bu aşı bazen vücuda yayılarak çeşitli izlere sebep olabilmektedir. Ayrıca aşı bölgesinde iltihaplanmalar da meydana gelebilir. Son olarak döküntülerin göz ve göz çevresinde meydana gelmesi halinde körlük vakalarıyla karşılaşılabilmektedir.

Dünyanın herhangi bir bölgesinde kitlesel anlamda çiçek aşısı kullanılmamaktadır. Yan etkisi bakımından diğer aşılara göre oldukça fazla olan çiçek aşısının milyonda 1 ile 5 oranında ölümlere neden olduğu da bilinmektedir. Var olan aşı stokları da genel bir aşılama için yeterli olmadığı için sadece gerekli görüldüğü zamanlarda kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Çiriş Otu Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap