İlginizi Çekebilir
Fotosentez Nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Çini Nedir?

Çini Nedir?

çini sanati nedir ?

Çini, kum ve kil hamur haline getirilip şekil verildikten sonra fırında pişirilir pişen malzemenin şekli düzeltilir ve çeşitli desen ve renklerle süslenir. Bu işlemlerden geçen seramiklere denir. Çini sanatı Türk kültürünün vazgeçilmez bir parçasıdır. İlk Müslüman Türk Devletlerinden günümüze kadar süregelmiş mimari süsleme veya tabak, sürahi gibi çeşitli aletlerin süslenmesi amacıyla kullanılmıştır.

Çini Sanatının Yapım Aşamaları Nelerdir?

Çininin yapım aşamalarını anlatacak olursak kum, kil (genellikle kaolen), tebeşir gibi malzemeler bir araya getirilerek karıştırılır. Hamur kıvamına gelen bu malzemeler şekillendirilerek kurutulur. Kuruyan malzemeye astar çekilerek rengi beyaza döndürülür. Bu işlemden sonra bu malzeme yüksek dereceli fırında pişirilir. Pişme işlemi gerçekleştikten sonra şekil verdiğimiz parça zımparalanır. Böylece parçanın yüzeyindeki pürüzler giderilmiş olur. Önceden hazırlanmış desenin bulunduğu kağıt parçanın yüzeyine serilir ve bir iğne yardımıyla desenin seramik parça üzerine aktarımı yapılır. Daha sonra siyah bir boya ile çini üzerine aktarılan desenin sınırları çizilerek belirginleştirilir. Sınırları belirlenen desenin iç kısmı özel boyalarla boyanır. Boyama işlemi tamamlandıktan sonra parça camsı bir malzeme ile sırlanarak tekrar pişirilir. Bu pişirme aşamasından sonra tekrar bir pişirme işlemi gerçekleştirilir ve soğutma işlemi yavaş yavaş gerçekleştirilir. Bu sayede çinin kırılmasının önüne geçilmiş olur. Adım adım çini yapım işlemi tam olarak bu şekilde gerçekleştirilmektedir.
Çini Desenleri Nelerdir?
Çini sanatında kullanılan desenler arasında bitki motifleri (lale, çiçek, yaprak), hayvan figürleri, geometrik motifler, yazılar gibi birçok motif kullanılmaktadır. Eskiden bu desenlerin elle çizilmesi gerekirdi şimdi ise teknolojinin gelişmesi ile internet üzerinden kolaylıkla çini desenleri elde edilebilmektedir.
Çini Sanatının Türk Tarihindeki Yeri
Türk tarihinde çini sanatı Karahanlılarla başlamış ve Uygurlar, Gazneliler,Büyük Selçuklu, Anadolu Selçuklu, Osmanlı, Türkiye Cumhuriyeti gibi Türk devletlerinde devam etmiştir. İslamiyetin kabul edilmesiyle beraber resim, heykel gibi sanatların yerine çini ile süsleme sanatı önem kazanmıştır. Camilerde, çeşmelerde, saraylarda, köşklerde çini sanatı duvar süsleme aracı olarak kullanılmıştır. İznik Yeşil Cami, Bursa Yeşil Cami, İstanbul Çinili Köşk, Bursa Yeşil Türbe, İstanbul Süleymaniye Cami, gibi yapılar çini sanatının izlerini taşıyan önemli eserlerdir. Çini sanatıyla ünlü yerler arasında Kütahya, İznik gibi bölgeler sayılabilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Kızıl Elma Nedir?

Bir önceki yazımız olan Orta Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap