İlginizi Çekebilir
klostrofobi
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Çiriş Otu Nedir?

Çiriş Otu Nedir?

Çiriş Otu

Çiriş Otu Nedir: Çok yıllık otsu bir bitki olan ve sarızambak olarak da adlandırılan şifalı bitkiye çiriş otu denir. Her türlü iklim ve toprakta yetişebilen bu bitkiden oldukça verimli mahsul elde edilmektedir. Sarı ve dolgun çiçek görünümündedir. Son derece güzel bir kokusu vardır.

Çiriş Otu Kelime Anlamı

Zambakgillerden, beyaz çiçekli bir bitki. (Asphodelus) (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Çiriş Otu Nerede Yetişir?

Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde yetişen bu ot daha çok Ege ve Akdeniz bölgelerinde bolca elde edilmektedir.

Çiriş Otunun Özellikleri Nelerdir?

Görüntüsüyle çiçek soğanlarını ve pırasayı andıran çiriş otunun şifalı yönleri bulunmaktadır. Bununla beraber harici olarak yemeklerde de kullanılmaktadır. Çiçekli ve oldukça güzel bir kokuya sahip olan çiriş otunun köklerinde oluşan yumrular kullanılmaktadır. Nisan ve Temmuz aylarında çiçeklerini açar ve bazı bölgelerde tamamen şifa amaçlı tüketilir. Bu otun diğer isimleri ise kirkiş otu, çiviş, kirgiç, dağ pırasası, gülik ve güllüktür.

Çiriş Otu Nasıl Kullanılır?

Çiriş otunun kullanım alanları bir hayli fazladır. Öncelikle otun yaprakları yemeklerde kullanılabilmektedir. Toprak altında bulunan köklerin gövdeyle birleşmesi sonucunda kabartı şeklini alması ve bu köklerin çıkarılarak kullanıma hazır hale getirilmesi gerekir. Yapraklarının sararmasının ardından gövdesiyle birlikte çıkarılan bu ot daha sonra uygun bir şekilde temizlenmektedir. Güneş altında kısa bir süre bekletilmesinin ardından kurutulur. Yeteri kadar kuruyan ot, ufalanmaya hazır hale gelir ve çok küçük parçalara bölünür.

Parçalara ayrılan çiriş otu daha sonra değirmenler tarafından toz haline gelene kadar ufalanmaktadır. Toz haline geldiğinde ise kullanıma hazırdır. Bu kullanım şeklinin dışında yemeklerde, böreklerde ve salatalarda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Çiriş Otu Hangi Sorunlar için Kullanılır?

Bitkisel bir tedavi yöntemi olarak da tüketilen çiriş otu basur, romatizma, saçkıran ve sivilce problemleri için kullanılmaktadır. Kullanım şekilleri ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

Romatizma: Çiriş otunun kaynatıldıktan sonra bal ile tatlandırılarak içilmesi sonucunda romatizmal ağrıları dindirdiği belirtilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Histamin Nedir?

Basur: Yine kaynatılarak hazırlanan çiriş otunun basur memelerine sürülmesiyle ağrıyı azalttığı bilinmektedir. Bununla beraber aç karnına bal ile tatlandırılarak içilmesi tavsiye edilmektedir.

Adet ve İdrar Söktürücü: Romatizma ve basur sorunlarında olduğu gibi balla tatlandırılarak tüketilmesinin adet ve idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır.

Saçkıran: Sirkeyle kaynatılarak hazırlanan çiriş otu daha sonra banyo esnasında saçlara sürülür.

Sivilce, Egzama ve Çıban: Kaynatılan çiriş otu daha sonra vücutta kaşınan bölgelere sürülür ve doğal rahatlatıcı özelliğinden bu şekilde yararlanılır.

Bu problemlerin yanı sıra akrep ve yılan sokmalarına karşı da sirkeyle beraber kaynatılan çiriş otu, pansuman yapılarak kullanılmaktadır. Son olarak bal ile tüketilmesinin, anne sütünü artırdığı belirtilmektedir.

Çiriş Otunun Yararları Nelerdir?

Çiriş otunun vücuda çok sayıda yararı vardır. Çiriş otunun yararları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Basur tedavisinde tercih edilir.
 • Bayanlardaki vajinal akıntılara karşı yararlıdır.
 • Adet söktürücüdür.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • Saçkıran tedavisinde kullanılır.
 • Emziren bayanların sütünün artmasını sağlar.
 • Romatizma ağrılarını giderir.
 • Vücuttaki beyaz kan hücrelerinin artmasını sağlar.
 • Vücuttaki mikropları öldürür.
 • C vitamini bakımından oldukça zengindir.
 • Doğal ağrı kesicidir.

Çiriş Otunun Zararları Nelerdir?

Kanıtlanmış olarak çiriş otunun bilinen bir zararı bulunmamaktadır. Fakat bu bitkinin uygun bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Çiriş otunun aşırı tüketiminde oluşacak durumlar aşağıdaki gibidir;

 • Bayanlar tarafından adet dönemlerinde çiriş otu dikkatli bir şekilde tüketilmelidir. Aşırı tüketimi kanamaya neden olabilir.
 • Besinlere karşı alerjisi olan veya gıdalara karşı hassasiyet gösterenlerin çiriş otu kullanmadan önce doktora danışması gerekir.
 • Düzenli ilaç kullanan kişilerin doktor tavsiyesi alarak çiriş otu kullanması gerekmektedir.

Çiriş otu suyunun kaynatılarak tercih edilmesi durumunda, günlük tüketim miktarına göre hareket edilmesi önemlidir. Bu nedenle günde 1 fincanın üzerinde tüketim yapılmamalıdır.

Çiriş Otunun Yan Etkileri

Çiriş otunun bilinen bir yan etkisi olmamakla beraber bayanların çok tüketmesi durumunda halsizliğe neden olabileceği belirtilmektedir. Güvenilir ortamlardan elde edilmesi gereken çiriş otunun toz hali, en iyi kullanım şekli olarak bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Cüzzam Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap