İlginizi Çekebilir
İntihal Nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Dabıl Kumaş Nedir?

Dabıl Kumaş Nedir?

dabıl kumaş

Dabıl kumaş çeşidi genellikle bir kıyafetin hem iç hem de dış tarafından kullanılabilmesi için tasarlanmış bir yapıya sahiptir. Genel olarak iç ve dış renkleri birbirinden farklı olduğu için giyme seçeneklerini de arttırmaktadır. Genel olarak bu kumaş oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. O kadar dayanıklı bir yapıya sahiptir ki taşıma ve hareket bantlarında da kullanılabilmektedir. Bu kumaşın dabıl adını almasını sebeplerinden bir tanesi de budur. Dabıl kumaş ile döşeme ve giyim gibi birçok sektör üretimleri yürütülmektedir. Isıyı dışarıya vermeyen bir yapıya sahip olduğundan dolayı paltoların yapımında da kullanılan bir kumaş çeşidi olarak yerini almaktadır. Birçok tesettür kıyafetin yapımında dabıl kumaş kullanılmaktadır. Genel olarak dabıl kumaşın terletme ya da korktuğu gibi düşünceler olsa da bu düşünceler gerçek değildir. Aldığınız ürünlerin yapımında tek bir kumaş çeşidi genellikle kullanılmamaktadır. Bu sebepten dolayı alacağınız ürünün içinde polyester kumaşın miktarının çok fazla olması terleme yapabilme ihtimalinin olduğunu da sizlere belirtmektedir. Bu sebepten dolayı eğer ki böyle bir rahatsızlık duymak istemiyor iseniz dabıl kumaş alırken etikette bulunan ürün özelliklerini detaylı bir şekilde incelemeniz gerekmektedir.

Dabıl Kumaş Özellikleri

  • Dabıl kumaş genel olarak desenli bir yapıya sahip olabilir
  • Kullanılan gramaja göre kalın ya da ince bir malzeme üretilebilir.
  • Birlikte üretileceği diğer kumaş miktarına bağlı olarak esneklik payı değişebilmektedir.
  • Isıyı iyi bir şekilde muhafaza edebilme özelliği bulunmaktadır.
  • Suyu geçirmeyen özelliğe sahip olan birçok ürün de bu kumaştan yapılabilmektedir.
  • Çok yönlü kullanılabilme gibi bir özelliği bulunmaktadır.
  • Dabıl kumaşın oluşturulma taktikleri üretilecek olan sektöre göre değişiklikler oluşturabilmektedir.

Kelime manası olarak iki taraflı olarak kullanılabildiğinden dolayı ülkemizde dabıl kumaş olacak şekilde tabir edilmektedir. Yün, ipek, pamuk ya da polyester ürünlerden elde edilebilmekte ya da onlarla birlikte üretimi yapılabilmektedir. Dünyada İpek gibi kumaşlardan da üretilebildiği için üretilen ham maddeye göre de değişiklikler gösterebilmektedir. Üretilen bu dabıl kumaşın hem iç hem dış renklerinin farklı olması tercih edilme sebepleri arasında ki en belirgin özelliğidir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Canlıların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Krep Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap