İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Deizm Nedir?

Deizm Nedir?

Deizm nedir ne demektir

Tanrı’nın var olduğunu savunan ancak herhangi bir dini kabul etmeyen görüşe deizm denir. Deizm’de yaratıcının varlığına inanılır ancak yaratıcının zamana ve diğer faktörlere müdahale etmediği düşüncesi vardır. Bununla beraber Tanrı’nın kişisel olmadığı ve vahiy aracılığıyla insanlığa hitap etmediği savunulmaktadır.

Deizme göre yaratıcı evreni başlangıçta yaratmıştır. Ayrıca kutsal kitaplarda yer alan mucizeler, deistler tarafından inkâr edilir. Yani bu düşüncede esas olan durum, doğayı gözlemlemek ve Tanrı’nın varlığına ulaşarak onu anlamaktır. Sadece tek bir yaratıcının varlığına inanılan deizmde, Tanrı’nın insanlara hitap etmek isteyebileceği düşüncesi bulunmamaktadır. Kaynak olarak doğa ile beraber mantığı esas alan deistler, iman kavramına da karşıdır. Bu konu hakkında bir yaratıcının var olduğu ve yaratıcının akıl yoluyla görülebildiği savunulur.

Deizm Kelime Anlamı

Tanrı’yı sadece ilk sebep olarak kabul eden, evreni bir Tanrı’nın yarattığına inanmakla beraber yaratıcının evrene hiçbir müdahalesi olmadığını ve olmayacağını savunan, vahyi reddeden görüş. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

İlgili Yazı

Deizm Tarihçesi

İlgili Yazı

Avrupa ve Amerika’da Deizm

İlgili Yazı

Deizmin Özellikleri Nelerdir

İlgili Yazı

Deizmin Ana İlkeleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Deizm ve Ahiret İnancı

İlgili Yazı

Pandeizm Nedir?

İlgili Yazı

Panendeizm Nedir?

Bir önceki yazımız olan Narsistlere Karşı Nasıl Davranılmalı? başlıklı makalemizde narsist hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Deizm Tarihçesi

Yorum Yap