İlginizi Çekebilir
Laz Nedir?
 1. Ana Sayfa
 2. Sosyal
 3. Deizm ve Ahiret İnancı

Deizm ve Ahiret İnancı

Deizm ve Ahiret İnancı
İçeriğimize oy verebilirsiniz.

Deistler vahiyleri reddettiği için vahiyle gelen bilgileri de doğrudan reddetmektedir. Yaratıcının ilminde olan ve sadece peygamberlerle bildirilen kurallar ile beraber algılanamayan varlıklar, yaratıcının sıfatları ve buna benzer her konuda kesin bir yargıyı savunmaktadırlar. Ancak deistlerin birçoğu ölümden sonra tekrar dirilişi de kabul etmemektedir. Deistlere göre inandıkları düşünce sistemi gereği ölümden sonra hayatın olmadığı ve Tanrı’nın yine ölümden sonra hesap sormayacağı düşüncesi geçerlidir. Yani deizmde yaşam sadece dünya hayatı ile sınırlandırılmıştır.

Deist düşünceleri yazılarıyla eleştirmiş olan Samuel Charke’ye göre, deistler ruhun ölümsüzlüğünü savunmakta ancak ölümden sonra farklı bir hayatın imkansız olduğunu söylemektedir. Yani yaratıcı ile insanın iletişimde olmadığını belirtmektedirler. Bu durum yine Charke’ye göre Tanrı’nın tüm sıfatlarını işlevsiz olarak adlandırmaktadır. Deistlerin bu düşüncesi, insanların tamamının eşit şartlarda yaşam ve ölüm gibi süreçleri tamamlayacağını savunmalarından dolayıdır.

Ölümden sonraki hayat ile ilgili ateizm ve deizm aynı noktada birleşmektedir. Çünkü ölümden sonraki ahiret yaşamı sadece vahiy yoluyla bildirilmiştir. İnsanlar deney ve akıl yoluyla ahiret hallerini bilemediği için ateizmde bu inanış kesin bir dille reddedilmiştir. Zaten ateizmde herhangi bir Tanrı inancı da bulunmamaktadır. Yine ateizmde ölümden sonraki hayat ve yaratıcı inancı olmadığı için insanların ölümsüzlüğü arzuladığı da anlaşılmaktadır. İnsanlardaki ölümsüzlük ya da sonsuzluk duygusu, ruhların sonsuzluk için yaratıldığının bir göstergesi olsa da her iki düşüncede de kabul görmemektedir.

Tüm bu düşünceleri savunan dünyaca ünlü deistler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Abraham Lincoln
 • Julies Verne
 • Voltaire
 • Leonardo Da Vinci
 • Aristoteles
 • James Watt
 • Heil Armstrong
 • Mark Twain
 • Victor Hugo
İlgili Yazı

Deizm Tarihçesi

İlgili Yazı

Avrupa ve Amerika’da Deizm

İlgili Yazı

Deizmin Özellikleri Nelerdir

İlgili Yazı

Deizmin Ana İlkeleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Pandeizm Nedir?

İlgili Yazı

Panendeizm Nedir?

Bir önceki yazımız olan Deizmin Ana İlkeleri Nelerdir? başlıklı makalemizde deizm hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap