İlginizi Çekebilir
hiduizm nedir ne demektir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Deizmin Özellikleri Nelerdir

Deizmin Özellikleri Nelerdir

Deizmin özellikleri

Deizm bazı özellikleri nedeniyle diğer inanç sistemlerinden ayrılmaktadır. Dünyadaki tüm dinleri reddeden bu düşünce ve inanç sisteminde kutsal kitap, ibadet, dua, şeytan, cennet ve cehennem, cin, sevap ve günah gibi kavramlar da reddedilmiştir. Ancak günümüzdeki bazı deistler reenkarnasyona ve ölümden sonra dirilmeye inanmaktadır.

Bu düşünce sisteminde Tanrı sadece yaratıcıdır. Yani dünyadaki herhangi bir işleyişe karışmamaktadır. Dünyayla ilgili kanunları koyan ve belirleyen yaratıcı, insanlara doğru yolu bulmaları için akıl vermiştir. Bu nedenle sadece akılla hareket edilmesi gerektiğini savunan deizmde, yaratıcının insanlara ve evrene müdahalede bulunmadığı savunulur. Bu düşüncenin kaynaklarının kozmopolit olduğu bilinmektedir. Yani insanların tamamını kapsayan evrensel bir hareket olarak adlandırılmaktadır. Deist hareket ya da düşüncelerin amacı, dünyada var olan dinlere karşı temel oluşturacak, akla ve doğaya uygun olan bir din ortaya çıkarmaktır.

Aydınlanmacılık felsefesinin ilkelerine göre hareket eden deist düşünce, iç barışın ortak zemini ve insanlığın birliği olarak görülmektedir. Ayrıca evrensellik iddialarına karşı tekil inancı savunan deist yaklaşımda herkes için evrensel zemin oluşturmak amacı vardır. Hoşgörü ilkesine dayalı olan ve bir karşı kültür hareketi olarak da adlandırılan bu düşüncenin ilk savunucuları ‘özgür düşünenler’ hareketini bu sebeplerden dolayı başlatmıştır.

Tek Tanrıcı bir dünya görüşüne sahip olan deizm aslında diğer tek Tanrılı inançları hoşgörü ilkesiyle hareket ederek reddetmektedir. Bununla beraber deizmin kurucuları arasında yer alan Charles Blount, sadece İsa peygamberin değil, diğer kutsal kişiliklerin de tarafsız olarak değerlendirilmesi gerektiğini aktarmıştır. Bu nedenle tüm dini inanışları reddeden ancak yine de evrensel dinlere hoşgörüyle yaklaşılmasını savunan deizmin genel özellikleri bu şekildedir. Öte yandan her inanışta olduğu gibi bu düşünce tarzında da kendi içinde farklılıklar oluşmuştur. Zamanla Pandeizim ve panendeizm gibi felsefesi deizm, proses deizm ve Hristiyan deizmi gibi farklı kavramlar ortaya çıkmıştır.

İlgili Yazı

Deizm Nedir?

İlgili Yazı

Deizm Tarihçesi

İlgili Yazı

Avrupa ve Amerika’da Deizm

İlgili Yazı

Deizmin Ana İlkeleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Deizm ve Ahiret İnancı

İlgili Yazı

Pandeizm Nedir?

İlgili Yazı

Panendeizm Nedir?

Bir önceki yazımız olan Avrupa ve Amerika’da Deizm başlıklı makalemizde deizm hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Deizm ve Ahiret İnancı

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap