İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Deniz Kızı Hikâyeleri

Deniz Kızı Hikâyeleri

Deniz Kızı Hikâyeleri
İçeriğimize oy verebilirsiniz.

Bu efsanenin milattan önce 5000 yılına kadar dayandığı savunulmaktadır. Efsanenin oluşumunda deniz ineklerinin büyük bir yeri vardır. Deniz inekleri sadece suda yaşayabilen memeli canlılardır. Ayrıca yüzdüklerinde kafalarına sürekli yosun dolandığı için uzun saçlı bir görünüm kazanmışlardır. Bu yüzden doğaüstü yaratıklar olarak bilinirler.

Görüldükleri akşam, Ay ışığı altında bronz heykellere benzetilen bu yaratıkların, sabah saatlerinde yok olduklarına inanılmaktadır. Son derece güzel oldukları için onları gören herkesin yanlarına giderek şarkı dinlemeye başladığına inanılır.

İlk deniz kızı hikayesine milattan önce 1000 yılında rastlanmıştır. Söz konusu hikayede, ölümsüz bir tanrıça olarak bilinen Asur kraliçesinin, çobana duyduğu aşk anlatılmaktadır. Genç çobanın ölümüyle sarsılan tanrıça, balığa dönüşmek için göle girer ve ardından belden aşağısı balık kuyruğu şeklini alır. Daha sonra suda nefes almayı öğrenir.

Deniz kızlarıyla ilgili çok sayıda hikâye vardır. Bu hikâyelerden biri de Foça kıyılarında yaşadığına inanılan denizkızıdır. Burada dolaşan denizciler, sirenlerin söylemeye başladığı şarkılardan etkilenmiş ve gemilerini Foça’daki kayalıklara doğru sürmüşlerdir. Daha sonra sirenlere yem oldukları anlatılmıştır.

Bin Bir Gece Masalları’nda da deniz kızlarına dair pek çok tabir kullanılmıştır. Efsanelerden ayrı olarak bu masallarda denizkızı yerine deniz insanı betimlemesi yapılmıştır. Bu insanlar karada yaşar ancak suya girdikleri zaman herhangi bir sorun yaşamadan nefes alabilmektedir. Ayrıca denize girdikleri zaman üzerindeki kıyafetler ıslanmamaktadır. Cinsel ilişkiden sonra doğacak çocuk da deniz insanı şeklindedir.

İlgili Yazı

Deniz Kızı Nedir?

İlgili Yazı

Mitolojide Deniz Kızı

İlgili Yazı

Deniz Kızı Teorisi

Bir önceki yazımız olan Mitolojide Deniz Kızı başlıklı makalemizde deniz kızı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Deniz Kızı Teorisi

Yorum Yap