1. Ana Sayfa
  2. Devlet
  3. Derece Kademe Nedir?

Derece Kademe Nedir?

derece kademe nedir

Derece kademe nedir: Memurların kıdemlerini gösteren puanlama sistemine derece kademe denir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda belirtilen derece kademe, belirli kıdem yıllarına göre alınan memur kadrolarını kapsar. Memurların hizmete başladığı tarih itibariyle mezun olunan okul ve daha önceki süreçte memur olup olmadıklarına göre başlangıç dereceleri bu hesaplamaya göre belirlenir. Günümüzde ilk kez memurluk görevine başlayacak olan dört yıllık fakülte mezunu biri, dokuzun biri yani ‘9/1’ olarak ifade edilmektedir.

Derece Kademe Nasıl İlerler?

Devlet memurlarının kademe ilerlemesi için bazı şartları gerçekleştirmesi gerekir. Kademe ilerlemesi en az 1 yıl görev şartını beraberinde getirmiştir. Derece yükselmesi için de en az 3 yıl boyunca görev yapılması şarttır. Tek derece için 3 yıl görev yapan memurlara da derece yükselmesi uygulanır. Derece kademe ilerlemesi için ayrıca üst derecelerde boş kadronun bulunma şartı vardır. Derecesi için de minimum 3 yıl ve bu derecenin 3. kademesinde 1 yıl memuriyet görevine devam edilmesi gerekmektedir. İlgili düzenlemeler 657 sayılı kanunun 66 ve 68. maddelerince hüküm altına alınmıştır.

Derece kademe ilerleme şartlarını sağlayan memurların eğer bu konu ile ilgili aldığı bir disiplin cezası yok ise herhangi bir makama başvurmasına gerek kalmadan derece kademe ilerlemeleri gerçekleştirilir.

Normal süresinde yapılan derece kademe ilerlemesinin yanı sıra, memurlar arasında takla kademesi de denilen son 8 yıl içinde disiplin cezası almayan memurlara verilen bir kademe ilerlemesi hakkı da vardır.

Memur Derece Kademe Hesaplama Robotu

Memurlukta derece kademe hesaplamak için birçok platformda robot uygulaması mevcuttur. Bu robot uygulama sayesinde memur maaş hesaplama işlemleri de yapılmaktadır. Uygulamada mezuniyet durumu, memuriyet başlangıç tarihi ve buna benzer bilgileri kullanarak memur derece kademe hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Ordino Nedir?

Bir önceki yazımız olan Sosyal Devlet Nedir?  başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap