İlginizi Çekebilir
Offshore
 1. Ana Sayfa
 2. Ekonomi
 3. Devalüasyon Nedir?

Devalüasyon Nedir?

devalüasyon

Devalüasyon Nedir: Bir ülkenin resmi olarak kabul edilmiş olan para biriminin diğer ülkelerin para birimlerine karşı değer kaybetmesine devalüasyon denilmektedir. Devalüasyon, devlet tarafından ülke ekonomisine yapılan suni bir müdahale olarak da tanımlanabilmektedir.

Her ülke, para biriminin değerini korumasını hatta değerinin yükselmesini istemektedir. Hiçbir ülke kendi para biriminin değerinin düşmesini istemez. Ancak kimi zaman ekonomik olarak toparlanabilmek için devalüasyon yapılması zorunlu bir hal alabilir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde bu hareketlilik daha sıklıkla yaşanmaktadır.

Devalüasyon Sözlük Anlamı

 1. Değer düşürümü (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Devalüasyonun Nedenleri Nelerdir?

 • Ülke ekonomisindeki dış ticaret dengesinin açık vermesi nedenlerin başında gelir. Yani toplam ithalat (dışarıdan alım), toplam ihracatın (dışa satım) üzerinde ise, dış ülkelerden alım yapıp, dışarıya satış yapılamıyorsa ekonomide dış ticaret açığı var demektir.
 • Kendi para birimimizin dış ülkelerin para birimi karşısında değerinin düşürülmesi ve dolayısı ile dış alım gücünü zayıflatacağından, ithal malların alımının zorlaşması.
 • Kendi ürünlerini daha az fiyatlarla satarken dışarıdan alınan ürünlere daha fazla ödemeler yapma durumunda kalınması da devalüasyon nedenlerindendir.

Devalüasyonu Engellemek İçin Neler Yapılmalıdır?

 • Ülke içinde kaliteli üretim artırılmalıdır.
 • Dış ülkelerden ithalat sınırlı tutulmalıdır. Yani dış ülkelerden sınırlı ürün alarak ticaret yapmak en aza indirilmelidir.
 • Üretilen kaliteli ürünler için yeni pazarlar bulunarak ihracat arttırılmalıdır.
 • Yapılan ticaretle güven sağlanılarak dışarıdan kredi temin edilmelidir.

Kur Sistemi Nedir?

Ülkelerin para birimlerinin para otoriteleri tarafından hareketliliğidir. Bir diğer deyişle para biriminin değer kazanma ya da değer kaybetme şeklinde piyasaya yansıtılması sistemidir. Ticari anlaşmalarla, sabit ya da dalgalı kur sistemleri farklı işleyiş biçimleri ile piyasayı hareketlendirmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Distribütör Perakende ve Satıcı İlişkisi

Sabit Kur

Sabit kur sistemi oldukça risklidir ve hatta bir günde paranın değeri ciddi miktarlarda düşebilmektedir. Ülkeler arası ticarette bu durum çok önemlidir.

Dalgalı Kur Sistemi

Sabit kur sistemine göre daha risksiz görünmektedir. Çünkü sürekli iniş ve çıkışlar olmakta, gün içinde hareketlilik izlenebilmektedir.

Devalüasyonun en önemli uygulanma nedeni, ekonominin dış ticaret dengesinde ciddi açık veriyor olmasıdır. Bunun için ithalat kadar ihracat da yapılabilmeli hatta ihracatın daha da arttırılarak ithalatın üzerine çıkarılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap