İlginizi Çekebilir
Rönesans
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Devşirme Sistemi Nasıl Bozuldu?

Devşirme Sistemi Nasıl Bozuldu?

Devşirme sistemi neden bozuldu

Kapıkulu Ocaklarına ve Yeniçeri Ocağı’na gerçekleştirilen alımlar, 16.yüzyılın sonlarına doğru esnetilmeye başlanmıştır. İlk olarak yeniçerilerin çocukları Acemi Ocağı’na alınmış ve ardından diğer Müslüman gençler kabul edilmiştir. Fakat yapılan bu alımlarda iltimas ve rüşvet gibi durumlar söz konusu olmuştur. Zamanla bozulan devşirme sisteminin yenilenmesi için bazı reformlar yapılmaya çalışılmış ancak başarılı olunamamıştır. Bu sayede Hristiyan topluluklardan yapılan alımlar azalmıştır.

18.yüzyıla girildiğinde devşirme sistemi tamamen bozulmuş ve devşirilen genç sayısı ciddi anlamda azalmıştır. Aynı yüzyıl içinde devşirme usulü ortadan kaldırılmıştır. Bu uygulamadan sonra Acemi Ocağı devam etmiş ve alımlar sadece Müslüman gençler arasından yapılmaya başlanmıştır. 1826’da Yeniçeriliğin kaldırılmasıyla beraber Acemi Ocağı da kapatılmış ve pençik sistemiyle başlayan diğer askeri birlikler de dağıtılmıştır.

İlgili Yazı

Devşirme Sistemi Nedir?

İlgili Yazı

Devşirme Sisteminin Amacı Nedir, Ne Zaman Uygulanmaya Başlandı?

İlgili Yazı

Pençik Sistemi ve Özellikleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Osmanlı’da Devşirmenin Başlama Sebepleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Devşirme Sisteminin Uygulanma Süreci Nasıldır?

İlgili Yazı

Devşirmeyle Kurulan Askeri Birlikler Nelerdir?

İlgili Yazı

Devşirme Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Devşirme Sisteminin Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde devşirme sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Mitolojide Deniz Kızı

Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap