İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Devşirme Sisteminin Faydaları Nelerdir?
d_nceli_

Devşirme Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Devşirme sisteminin faydaları nelerdir

Devşirme uygulamasının Osmanlı’ya sağladığı en önemli fayda, daima savaşa hazır ve profesyonel olan bir ordunun bulunmasıdır. Bu fayda aslında Avrupa devletlerine karşı Osmanlı’ya oldukça önemli bir avantaj sağlamıştır. Klasik dönemin Avrupa ordularında asker sayısı bir hayli kısıtlıdır. Bununla beraber orduların büyük bir çoğunluğu paralı askerlerden meydana gelmiştir. Oysa Yeniçeriler gerek Avrupa’da gerekse Doğu bölgelerinde Osmanlı’nın en önemli unsurlarından biri olmayı başarmıştır.

Devşirme sisteminin bir diğer yararı, merkezi otoritenin güçlenmesini sağlamasıdır. Siyasi anlamda toplumsal bir tabanı olmayan veya tamamen padişaha bağlı bir ordunun olması, merkezi idariyi güçlendirmiştir. Ayrıca Osmanlı Hanedanı’na karşı çıkacak rakip odakların oluşmasını da önlemiştir. Buna rağmen padişahlara karşı çıkan isyanlarda Yeniçeriler önemli rol oynamıştır. Fakat padişahın değişimi, hanedanlığın değişimi anlamına gelmediği için ciddi bir sorun teşkil etmemiştir.

Uygulamanın yararlarına devam edecek olursak, gayrimüslim toplumların Osmanlı’da yönetime katılma süreci, devşirme sistemiyle gelmiştir. Bu yöntemle yetişen gayrimüslim kökenli yöneticiler çoğu zaman devlet yönetiminde önemli görevler almıştır. Elbette yaşanan bu durum, gayrimüslimlerin Osmanlı’nın otoritesine olan bağlılığını artırmıştır. Bunlarla beraber devlet görevlilerinin yetiştirilme sürecinde beceri ve liyakat temelli bir sistem ortaya çıkarılmıştır.

İlgili Yazı

Devşirme Sistemi Nedir?

İlgili Yazı

Devşirme Sisteminin Amacı Nedir, Ne Zaman Uygulanmaya Başlandı?

İlgili Yazı

Pençik Sistemi ve Özellikleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Osmanlı’da Devşirmenin Başlama Sebepleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Devşirme Sisteminin Uygulanma Süreci Nasıldır?

İlgili Yazı

Devşirmeyle Kurulan Askeri Birlikler Nelerdir?

İlgili Yazı

Devşirme Sistemi Nasıl Bozuldu?

Bir önceki yazımız olan Devşirmeyle Kurulan Askeri Birlikler Nelerdir? başlıklı makalemizde devşirme sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Devşirme Sistemi Nedir?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap