İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Dicloflam Nedir?

Dicloflam Nedir?

dicloflam nedir

Dicloflam ağrı ve iltihaplı bölgelerin iyileşmesi için kullanılan kortizon içermeyen ilaçlardır. Bu tür ilaçlar ağrı kesici ilaçlar kategorisinde yer alır. Hap şeklinde satılır. 10 ve 20 drajeden oluşanları bulunmaktadır. Her bir draje içinde 50 mg kadar diklofenak potasyum bulunmaktadır. Dicloflam çoğunlukla iltihap olmuş bölgelerin geçmesi ve ağrıların ortadan kaldırılması amacıyla kullanılır. Boyun, sırt, göğüs kafesi, eklem yerleri gibi yerlerdeki ağrılar için dicloflam oldukça etkili bir ilaçtır. Doktorunu önerisi doğrultusunda yeterli dozda kullanıldığı takdirde etkisini göstererek ağrıların kesilmesi ve iltihaplı yaraların hızlı şekilde iyileşmesi konusunda yardımcı olmaktadır. Uzman eşliğinde bu ilacı alarak ihtiyaç duyulan bölgelerde ilaçtan yararlanılabilir.

Dicloflamın Faydaları Nelerdir?

Dicloflamın faydaları olarak şunları söyleyebiliriz;

  • Dicloflam eklem ağrısı gibi ağrılarda etkili olan bir ilaçtır. Eklem ağrıları ve beraberinde şekil bozukluğu olan kısımlarda etkili bir ilaç olarak kullanılır.
  • Kireçlenme sorunun çözümünde ya da tedavisinde dicloflam ilacından yararlanılmaktadır.
  • Akut kas ve iskelet sisteminde oluşan ağrıları olan kişiler için yapılan ameliyat sonrasında yaşanan ağrıları giderme ve yatıştırma da bu ilaçtan yararlanılır ve faydası olduğu düşünülür.
  • Dicloflam ilacı sırt, boyun, göğüs kafesi eklemleri gibi yerlerde oluşan sertleşme sonucu yaşanan ağrılarda da etkili bir ilaçtır.
  • Dicloflam ilacı adet sancısı çeken kişiler için adet ağrılarını gidermede etkili bir ilaçtır. Adet döngüsü sancılı ya da ağrılı geçen kişiler bu ilaçtan yararlanabilirler.
  • Guta bağlım eklem iltihaplarının tedavisinde de dicloflam ilacından yararlanılır.

Dicloflamın Kullanımı

Dicloflamın kullanımı oldukça kolaydır. Bunun için 1 bardak su ile yemeklerden önce aç karına dicloflam hapı alınmalıdır. Etkisini en iyi şekilde göstermesi için aç karına dicloflam ilacının içilmesi önerilir. Günlük doz olarak başlangıçta 100 ile 150 mg kullanılır. Çok ciddi olmayan durumlarda 75 ile 100 mg arası yeterlidir. Toplam dozu gün içinde 2 ya da 3 e bölerek almak gerekir. Ağrılı adet döngüsü için 50 mg oranında dicloflam kullanılması önerilir. Emzirme döneminde olan kişiler ilacı kullanıp kullanmamak konusunda doktora danışmaları daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Otizm Nedir?

Bir önceki yazımız olan Satürasyon Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap