İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Distribütör Nedir?

Distribütör Nedir?

Distiribütör nedir ne demektir

Herhangi bir tedarikçi ya da üreticiye ait olan ürünlerin, belirlenmiş bölgelerde satışını ve tanıtımını yapan firmalara distribütör denir. Bu firmaların faaliyetleri oldukça fazladır. Genelde tedarikçiyle ya da üreticiyle gerçekleştirmiş olduğu sözleşmeyle belirlenmektedirler. Ayrıca ürünlerin stok kontrolünü de sağlayabilen distribütörler çoğu zaman aldıkları siparişleri firmalara ve bölge müdürlüklerine iletmektedir.

Firma faaliyetlerinin niteliğini ve yetkilerinin sınırlarını belirleyen süreç, sözleşmelerdir. Üretici firmanın bu kapsamdaki görevi ise distribütör sayesinde ürünlerin dağıtım faaliyetlerini yürütmesi, satış ve pazarlamasının yapılması ve maliyet giderlerinin düşürülmesini sağlamaktır. Firmanın üretim gerçekleştirdiği malın dağıtımını kendisi yapması halinde, ciddi rakamlara ulaşan personel giderleriyle beraber üretici firmanın kârının azalması gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Distribütörlük sürecinin hukuki bir anlaşma ile başlatılması ve Türk Ticaret Kanunu kapsamında incelenmesi gerekir.

Distribütör Kelime Anlamı

Teknik dağıtıcı. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

İlgili Yazı

Türk Ticaret Kanunu’nda Distribütörlük

İlgili Yazı

Distribütörün Görevleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Şirketler Neden Distribütör Ağına İhtiyaç Duyar?

İlgili Yazı

Nasıl Distribütör Olunur?

İlgili Yazı

Distribütörler Hangi Alanlarda Çalışır?

İlgili Yazı

Distribütör Perakende ve Satıcı İlişkisi

İlgili Yazı

Firmaların Distribütörlere Sunduğu Avantajlar Nelerdir

Bir önceki yazımız olan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Türk Ticaret Kanunu’nda Distribütörlük

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap