İlginizi Çekebilir
İmf uluslararası para fonu
 1. Ana Sayfa
 2. Ekonomi
 3. Distribütör Perakende ve Satıcı İlişkisi

Distribütör Perakende ve Satıcı İlişkisi

Distribütör Perakende ve Satıcı

Üretim gerçekleştiren firmalar veya işletmeler, ürünlerini hedef pazarlara ulaştırmak durumundadır. Bu süreci en iyi şekilde yönetmek için distribütörlerden yararlanılır. Fakat firmalar bu iletişimi kurarken bazı problemlerle karşılaşabilir. O halde üreticiler, distribütörleri belirleme aşamasında aşağıdaki durumlara dikkat etmelidir;

 • Distribütörün piyasadaki güvenirliği
 • Dağıtım ve depolama kapasitelerinin büyük olup olmadığı
 • Firmanın kapasitesi
 • Firmanın büyüklüğü
 • Distribütörün sermaye yapısı
 • Farklı firmalara distribütörlük verip vermediği
 • Son yıllara ait satış hacimleri
 • Tanınmış bir distribütör olup olmadığı

Perakendeciler açısından bakıldığı zaman distribütörler çalışmanın avantajları olduğu gibi bazı dezavantajları da vardır. İlk olarak dezavantajlarına bakıldığında, piyasada tanınmayan bir firma ile çalışmak üreticilere zarar verebilir. Bu nedenle distribütör ağı seçilirken ürünlerin talep edildiği zaman aralığında söz konusu bölgelere ulaştırılması gerekmektedir. Üretici firmalar, ticaret yaptığı kurumlarla beşeri ilişkilerini güçlendirmelidir. Bu kapsamda borç ve alacak ilişkisi her daim takip edilmelidir.

Distribütör ağlarıyla ilgili yaşanan en büyük sıkıntı, siparişlerin karşılanma oranının düşük olmasıdır. Bu tür durumlarla perakendeci açısından büyük risk oluşturur. Ayrıca ürünlerin her çeşidinin de stokta bulunması gerekmektedir. Günümüzdeki bazı üretici firmalar genelde distribütörlere kâr sağlamama gibi algı yanlışlığına düşebilmektedir. Fakat ana firmanın bu durumun önüne geçmesi, karşılıklı çalışma sürecinin olumlu yönde etkileyecektir.

Distribütörler dağıtım sürecini iyi bir şekilde planlayamazsa ciddi oranda zarar edecektir. Bu yüzden perakendecilerin de takip etmesi gereken dolu sevkiyat sürecine dikkat edilmelidir. Kâr marjına bakıldığında ise sürekli satışa yönelik olarak hareket edilmelidir. Yani markayı belirli bir noktaya getirmek amacıyla çaba sarf edilmelidir. Fakat üretici firmalar da kendi bayisine bu konuda destek olmalıdır. Distribütörler genelde birden çok firma için çalıştığından dolayı iş konsantrasyonunu sağlamada zorluk yaşayabilir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Cari Açık Nedir?

Distribütör perakendeci ilişkisi kapsamında, ana bayinin de distribütörlerle güçlü bir iletişim kurması gerekmektedir. Perakendeci bazında satışların takip edilmesi süreci çok önemlidir. Fakat günümüzdeki firmalar kısa sürede distribütör değiştirdiği için yaşanan problemler artmaya devam etmektedir. Aslında yapılması gereken şey, distribütör ile ana bayinin kendini birer ortak olarak görmesidir. Buna ek olarak prim sisteminin uygulanması gerektiği de unutulmamalıdır.

Distribütör ağı, satıcı açısından bazı avantajları beraberinde getirmektedir. İlk olarak hizmet satıcıları, ihtiyacı olan ürünleri tüketici fiyatı yerine toptan fiyat üzerinden alabilmektedir. Bu süreç elbette satıcıların kendisi ve ailesi açısından öne çıkan avantajlardandır. Bu avantajı günümüzde hizmet veren tüm firmalar sağlayabilmektedir. Kısa sürede kâr sağlayan bu süreçle beraber ürün hakkındaki özellikler de kısa sürede tanıtılabiliyor.

Satıcı açısından distribütörün bir diğer avantajı, satış yaptıkça bayilik kârlılığının artmasıdır. Yani satıcıların kendine bağlı olan kişilere prim sistemini uygulaması daha fazla satışı beraberinde getirmektedir. Bu durum aynı zamanda distribütörlere de yüksek kazanç şansı tanımaktadır.

İlgili Yazı

Distribütör Nedir?

İlgili Yazı

Türk Ticaret Kanunu’nda Distribütörlük

İlgili Yazı

Distribütörün Görevleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Şirketler Neden Distribütör Ağına İhtiyaç Duyar?

İlgili Yazı

Nasıl Distribütör Olunur?

İlgili Yazı

Distribütörler Hangi Alanlarda Çalışır?

İlgili Yazı

Firmaların Distribütörlere Sunduğu Avantajlar Nelerdir

Bir önceki yazımız olan Distribütörler Hangi Alanlarda Çalışır? başlıklı makalemizde distribütör hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap