İlginizi Çekebilir
teknolloji nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Drone Nedir?

Drone Nedir?

Drone

Drone Nedir: Uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen insansız hava araçlarına drone denir. Daha çok askeri alanda keşif yapma amacıyla kullanılan dronelar, ülkemizdeki farklı kullanım alanlarıyla dikkat çekmektedir. Ayrıca bu araçlar, askeri alanda bomba atma teknolojileriyle üretilmiştir.

Drone Tarihsel Gelişimi

Droneların tarihsel gelişimi 1898 yılında Nikola Tesla’nın insansız araçlar için kumanda patenti almasıyla başlamıştır. Bu süreçten sonra aşağıdaki tarihlerde droneların gelişimi devam etmiş ve günümüze kadar gelmiştir.

1922: Ivan Jerome ve Dr. Georg tarafından “De Bothezat Helicopter” ismindeki ilk insanlı hava aracı örneğini geliştirilmiştir.

1930: İngiliz Kraliyeti Deniz Donanması, pilotların daha rahat bir şekilde hedefleme çalışması yapabilmeleri amacıyla “Queen Bee” adında telsizle kontrol edilebilen insansız hava aracını geliştirmiştir.

1939: ABD, Radioplane OQ-2 isimli uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen ilk insansız hava aracını geliştirmiştir.

1950: Amerikan Ordusu, RP-71 adı verilen ve keşif görevi yapması için hazırlanan insansız hava aracını kullanmıştır.

1995: Pentagon ve General Atomics iş birliğiyle, MQ-1 Predator adı verilen modern anlamdaki ilk insansız hava aracı geliştirilmiştir.

2010: Parrot firması AR Drone V 1.0’ı piyasaya sürerek bu tarihe kadarki en küçük drone’u üretmiştir.

2015: İlk medikal drone, Nasa ve Avustralya’lı drone firması Flirtey tarafından üretilmiştir.

Günümüzde ise çok farklı yapılarda dronelar üretilmeye ve kullanılmaya devam edilmektedir. Daha çok askeri alanda tercih edilen bu araçlar, hobi olarak kullanılanlara göre daha büyük yapıda üretilmektedir.

Drone Hangi Parçalardan Oluşur?

Dronelarda pervane, gövde, batarya, motor, güç dağıtım kartı, uçuş denetleyicisi, elektronik hız denetleyicisi, alıcı ve kamera bulunmaktadır. Bu parçaların her birinin farklı bir görevi vardır.

Gövde: Drone’un ana parçası olan gövde daha çok “X” şeklindeki tasarımlarla üretilmektedir. Ayrıca bu bölgede drone’u oluşturan tüm parçalar mevcuttur.

Motorlar: Pervanelerin dönmesini ve uçuşun yapılması için yeterli olan itiş gücünün ortaya çıkmasını sağlar. Bir drone’un uzun vadeli çalışabilmesi için düzenli aralıklarla motor bakımının yapılması gerekmektedir.

Pervane: Drone’daki pervaneler farklı boy ve şekillerde üretilebilir. Aracın havalanmasını sağlayan pervanelerin de belirli zamanlarda bakım ve onarım işlemlerinin yapılması şarttır.

Batarya: Uçuş bataryası olarak da bilinen drone bataryası kolay hasar görmemekle beraber kısa sürede boşalabilmektedir. Bu nedenle her drone’da mutlaka yedek bir bataryanın bulunması gerekir.

Güç Dağıtım Kartı: Önemli parçalardan biri olan güç dağıtım kartı, bataryadan gelen gücü hız denetleyicisine aktarmak için kullanılmaktadır.

Uçuş Denetleyicisi: Alıcıdan gelen tüm sinyalleri eyleme dönüştüren parça, uçuş denetleyicisidir.

Elektronik Hız Denetleyicisi: Dronedaki motorların hızını kontrol eden bu parça, motorda yaşanan sorunların ana kaynağıdır. Bu nedenle drone ile ilgili arızalarda ilk olarak elektronik hız denetleyicisi kontrol edilmektedir.

Alıcı: Kaynaklardan bilgi toplayan alıcılar bu bilgileri uçuş denetleyicisine gönderir. Dronelardaki alıcılar salınma, hızlanma ve aşağı doğru inme gibi süreçleri kontrol eder.

Kamera: Günümüzdeki tüm dronelarda kamera sistemi bulunmaktadır. Bu sayede kullanım alanlarına göre görüntüler alınarak incelenebilir. Fakat her drone’da kamera sisteminin olma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Şanzıman Nedir?

Drone Nasıl Kumanda Edilir?

Gelişmiş dronelar GPS bağlantısı kullanılarak kumanda edilmektedir. Standart dronelar ise daha çok Wi-Fİ bağlantısından yararlanılarak kontrol edilir. Drone kumandasında ayrıca LCD ekran yer alır ve bu ekran sayesinde araçların havadaki tüm teknik özellikleri kullanılabilmektedir. Kumanda panelinde ise aracın manevraları, aşağı veya yukarı doğru hareketleri ile pervanelerin güç düzeylerinin kontrol edilmesi için mekanizmalar bulunmaktadır. Gelişmiş bir kumanda panelinde ayrıca bu araçların ne kadarlık bir mesafede hareket ettirileceği ve taşıyacağı yük miktarları kontrol edilebilmektedir.

Droneların başlıca enerji kaynakları dolumlu pil ve benzindir. Bazı dronelarda ise jet yakıtları da kullanılabilir. En son teknolojiyle üretilen bu araçlar ağır yük taşıyabilirken aynı zamanda jet motoru takviyesiyle de çalışabilmektedir.

Drone Kullanım Alanları

İnsansız hava araçlarının kullanım alanları oldukça geniştir. Genel olarak askeri savunma sistemleri, medya, tarım, trafik, kargo ve hobi amaçlı kullanılmaktadır. Türkiye’deki drone kullanım alanlarına bakıldığında yine bu alanların yer aldığını ancak bazı durumlarda kullanılamayacağı bilinmektedir. Türkiye’de Akaryakıt istasyonları, silah fabrikaları, cezaevleri ve askeri binalarda drone kullanımı yasaklanmıştır.

Askeri: Dünya’daki pek çok ordunun envanterinde bu araçlar yer almaktadır. Askeri anlamda kullanımı saldırı ve keşif amaçlıdır.

Kargo: Müşterilere çok daha kısa sürede kargo ulaştırmak için bazı kargo şirketleri tarafından insansız hava araçları tercih edilmektedir.

Tarım: Tarım alanlarında da kullanılan drone, ekinlerin sulanması ve ilaçlanması amacıyla tercih edilmektedir.

Trafik: Yol durumlarının takibini yapmak ve alternatif güzergahlar hakkında bilgi elde etmek için insansız hava araçlarından yararlanılmaktadır.

Medya: Dizi ve film çekimlerinde kullanılan dronelar, gökyüzünden çekilmek istenen sahneler için oldukça avantajlıdır.

Enerji: Enerji alanında da tercih edilen dronelar, doğalgaz ve boru hatlarının denetimi sürecinde kullanılır. Ek olarak insanların ulaşamayacağı bölgelerdeki arıza tespiti için de tercih edilmektedir.

Bu örneklere ek olarak spor, belgesel, pazarlama ve seyahat gibi farklı alanlarda da droneların sıklıkla kullanıldığı bilinmektedir.

Türkiye’de Drone Kullanma Şartları

Türkiye’de drone kullanma şartları, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı bazı kurallara göre belirlenmiştir. İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı olarak sunulan bu şartlar, drone listesi oluşturularak sunulmuştur.

Ticari ve hobi uçuş olarak ikiye ayrılan İHA kullanımı, her iki uçuş için de kayıt yaptırma zorunluluğunu getirmiştir. Öncelikle 500 gramı aşan drone kullanımlarında yapılacak kayıtlarla beraber bu İHA’ların askeri, cezaevleri, silah fabrikaları ve akarkayıt istasyonu ve çevresinde kullanılması yasaktır. Ticari amaçla kullanılan İHA’lar ise yine İHA ehliyetinin alınmasıyla birlikte çekim yapılmaya müsait hale getirilebilir. Bu ehliyeti almak için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan uçuş okullarına müracaatlar yapılabilir ve 12 saatlik eğitim sonunda İHA ehliyetine sahip olunabilir.

Bir önceki yazımız olan ARGE Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap