İlginizi Çekebilir
pi sayısı
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Dünya Kauçuk Ürünleri Üretimi

Dünya Kauçuk Ürünleri Üretimi

Dünya kauçuk üretimi

Dünya genelindeki kauçuk ürünlerinin üretimi iki farklı başlık altında incelenmektedir. İlk grup taşıt araçları için iç ve dış lastik üretimini kapsarken, ikinci grup ise endüstriyel kauçuk ürünleri üretimini kapsamaktadır.

Dünya Lastik Üretimi: Dünya ülkelerindeki lastik üretimi daha çok pazara hakim olan marka ya da firmalar tarafından belirlenmektedir. Firmalar kendi ürünlerinin yanı sıra birden fazla üretim gerçekleştirmektedir. Bununla beraber ilk 10 büyük firma arasında Japonya başta olmak üzere İtalya, ABD, Fransa, Güney Kore, Çin, Tayvan ve Almanya’ya ait olan firmalar yer almaktadır. Ayrıca ilk 10 firma içinde 3 Japon firması yer alır. Yeni üretilen taşıt araçları pazarında önemli bir paya sahip olan bu firmalar teknoloji geliştirme anlamında da diğer ülkelere öncülük etmektedir.

Dünya genelindeki lastik üretimi doğrudan taşıtların üretilmesiyle ilişkilendirilir. Bu kapsamda başta motorlu kara taşıtları olmak üzere iş makineleri, bisiklet, motosiklet ve traktör lastikleri 2014 yılında 2,8 milyar adet üretilmiştir. 2016 yılında bu rakam 3,1 milyar adete ulaşmış ve 2017 yılında da 3,4 milyar olarak gerçekleşmiştir. 2018 verileri ise ortalama 3,6 milyar adet olarak paylaşılmıştır.

Lastik satışlarının %40’a yakını Asya Pasifik ülkelerinde gerçekleşmektedir. Avrupa ise ikinci büyük pazar olarak üretime devam etmektedir. Bu kapsamda Asya Pasifik ülkelerinde 2014 yılında 1,025 milyon adet lastik satışı gerçekleşirken, 2015 yılında 1,100 milyon adet, 2016 yılında ise 1,170 milyon adet lastik satışı yapılmıştır. 2018 yılında ise yaklaşık olarak 1,380 milyon adet lastik satışının gerçekleştiği belirtilmektedir. Kuzey Amerika, Avrupa, Afrika ve Ortadoğu ile Güney Amerika ülkelerinde ise 2014 yılında ortalama 600 milyon adet lastik satışı yapılmıştır. Bu rakam 2015 yılında ortalama 650 milyon adet, 2016 yılında ortalama 700 milyon adet ve 2017 yılında ortalama 790 milyon adete ulaşmıştır. Ancak Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde 90 ile 110 milyon adet gibi düşük bir miktarda lastik üretimi gerçekleşmiştir.

Dünya Endüstriyel Kauçuk Üretimi: Endüstriyel kauçuk ürünleri talebi ve tüketimi her yıl artış yaşamıştır. Örneğin, 2011 yılında 105,5 milyar dolar olan bu tüketim 2016 yılında 139,7 milyar dolara kadar yükselmiştir. Aynı tüketimin 2021 yılında 181,5 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Mors Alfabesinde Harfler Nasıl Yazılır?

Üretimle beraber tüketim sürecindeki en büyük pazar Asya Pasifik ülkeleridir. 2011 yılı verilerine bakıldığında 46,4 milyar dolar olan endüstriyel kauçuk tüketimi pazar büyüklüğünün 2016 yılında 67,7 milyar dolara ulaştığı görülmektedir. 2021 yılı için yapılan tahmin ise 95,7 milyar dolardır.

Dünya endüstriyel kauçuk ürün üretiminde Çin, hızlı bir şekilde büyümeyi sürdürmektedir. Ürün teknolojilerinin gelişimiyle beraber önemli diğer üretici ülkeler İsveç, Fransa, Japonya, İngiltere, Almanya ve ABD olarak sıralanmaktadır. Sektördeki en büyük pay ise otomotiv, havacılık ve uzay sanayi ile savunma sanayisine ayrılmaktadır.

Dünya Kauçuk Ürünleri İhracat ve İthalat Rakamları

Kauçuk ürünlerinin ihracatında ilk sırada Çin yer alır. 19,3 milyar dolarlık ihracat yapan Çin’den sonra 13,8 milyar dolar ile Almanya gelmektedir. ABD ise 10,2 milyar dolarlık ihracat ile 3. sırada yer alır. Bu ülkelerin ardından Japonya, Tayland ve Fransa gibi ülkeler sıralanmaktadır. Kauçuğun hammaddesi bakımından oldukça zengin bir ülke olan Malezya ise 4,2 milyar dolarlık ihracatı ile 9. sıradadır. Türkiye ise hortum ve tüp boru ihracatında sıralamaya girmiştir. Sadece bu ürün grubunda 345 milyon dolarlık ihracat ile Türkiye 2016 yılında 9. büyük ihracatçı ülke olmuştur.

Dış ticaretin önemli pazarlarından olan kauçuk ürünlerinde ABD 23,5 milyar dolar ile en çok ithalat yapan ülke konumundadır. Almanya ise 12,6 milyar dolarlık ithalat ile ikinci sıradadır. Almanya’yı takip eden ülkeler Fransa, Meksika, Kanada, Çin, İngiltere, İtalya, Hollanda ve İspanya olmaktadır. Türkiye ise bu sıralamada 1,8 milyar dolarlık ithalat ile 2016 yılında 17. sırada yer almıştır.

İlgili Yazı

Kauçuk Nedir?

İlgili Yazı

Kauçuk Tarihçesi

İlgili Yazı

Kauçuk Üretimi Nasıl Yapılır?

İlgili Yazı

Kauçuk Çeşitleri ve Özellikleri

İlgili Yazı

Kauçuk Kullanım Alanları Nelerdir

Bir önceki yazımız olan Kauçuk Kullanım Alanları Nelerdir başlıklı makalemizde kauçuk hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap