İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Listeler
  3. Dünyanın En Güçlü Ordusuna Sahip Müslüman Devletler Sıralaması

Dünyanın En Güçlü Ordusuna Sahip Müslüman Devletler Sıralaması

Türk ordusu

Bir ordunun yalnızca askeri personel ya da silah niceliği bakımından değerlendirilmesi yanlış olur. Bu değerlendirilmeler yapılırken bütçe, milli gelir, teknoloji, lokasyon gibi etkenler göz önünde bulundurulur. Bu yazımızda Müslüman devletlerin detaylı değerlendirmeler neticesinde ortaya çıkan “askeri güç” sıralamasını yapacağız.

1.Türkiye

Dünyanın en güçlü orduları listesinde 9. Sırada, İslam ülkeleri içerisinde ise 1. Sıradadır. Ancak Türkiye, anayasada da belirtildiği üzere resmi olarak İslam ülkesi değildir. Nüfusun büyük bir çoğunluğu Müslüman olduğu için listemizin ilk sırasına aldık.

2.Mısır

Siyasi çalkantıların en yüksek olduğu Müslüman ülkelerden biri olmasına rağmen Mısır hala büyük bir güç. Dünya askeri sıralamasına göre 12. Sırada, İslam ülkeleri arasında ise 2. Sıradadır. Mısır silahlı kuvvetleri yaklaşık 470.000 aktif personel barındırmaktadır. Envanterinde ise tanklar dahil 20.000’den fazla zırhlı araç, 1300’den fazla uçak, 300’den fazla donanma unsuru vardır.

3.İran

İran dünya sıralamasında Mısır’ın hemen ardından geliyor. İslam ülkeleri arasında ise 3. Sıradadır. Ordusunun aktif personel sayısı 500.000, potansiyel personeli ise 1.000.000’dur. İran silahlı kuvvetleri kara, hava, hava savunma, deniz, devrim muhafızları ve kolluk kuvvetleri olarak 6 birimden oluşmaktadır. En fazla dış yardım aldığı ülkeler ise Rusya, Çin ve Küba’dır.

4.Endonezya

Global Fire Power verilerine göre dünyada 15. Sıradadır. Ülkenin ordusunu oluşturan Endonezya Ulusal Silahlı Kuvvetleri, kara, deniz ve hava olmak üzere 3 birimden oluşmakta. Yıllık savunma bütçesi ise 7,5 milyar doların üzerindedir. Ordusunun aktif personel sayısı tahmini olarak 470.000’dir.

5.Pakistan

Türkiye’yle sık sık askeri anlaşmalar ile gündeme gelen Pakistan, Global Fire Power’a göre 17. Sıradadır. 7 birimden oluşan ordusunun aktif personeli 620.000, potansiyel personeli 48.000.000’dur. Kara kuvvetleri envanterinde 10.000’den fazla zırhlı araç ve silah barındırır. Pakistan, füze ve hava savunma envanteri ile öne çıkmaktadır. Bünyesinde 55 adet S-300 füzesi, 82 adet SA-6 füze sistemi, 26 adet HAWK füze bataryası, 48 adet SA-5 füze sistemi ve 22 adet TOR.MI füze bataryası bulundurmakta. Toplam donanma gücü ise 197’dir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  En Sadık Köpek Irkları ve Özellikleri

6.Cezayir

Cezayir ordusu, dünyada 23. Sırada yer almaktadır. Silahlı kuvvetleri ise 1962 yılında kurulmuştur. Aktif personel sayısı 512.000’dir ve bu rakam ile personel bakımından 26. Sırada yer alır. Her yıl harcadığı savunma bütçesi ise 13 milyar dolardır.

7.Suudi Arabistan

En zengin İslam ülkesi olmasına rağmen dünyada 26. İslam ülkeleri arasında ise 7. Sıradadır. Kendisine bağlı 6 farklı savunma birimi vardır. Suudi Arabistan’da tıpkı Pakistan gibi füze envanteri bakımından zengindir. Ordusunun aktif personel sayısı 230.000’den fazladır.

8.Malezya

Resmi dini İslam olan Malezya’nın nüfusunun yarısından fazlası Müslümandır. Bu Müslüman topluluğa “Malay” denir. Ordusunun aktif personeli yaklaşık 100.000’dir. Kara, hava ve deniz olmak üzere 3 birimden oluşur. Birçok ülkeden farklı olarak burada askerlik yaşı 18’dir.

Bir önceki yazımız olan Antalya’ya Gittiğinizde Görmeden Geri Dönmemeniz Gereken Yerler başlıklı makalemizde antalya hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap