İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kadın
  3. EDP EDT Parfüm Nedir?

EDP EDT Parfüm Nedir?

EDP EDT Parfüm

EDP EDT Parfüm Nedir: EDP parfüm, yoğunluk olarak en çok kokuyu veren parfüm türüdür. Açılımı “Eau De Parfume” olmakla beraber esans oranı %20’ye kadar çıkabilmektedir. EDT parfüm ise yoğunluk oranı orta derecede olan parfüm türüdür. Açılımı “Eau De Toilette”dir. Esas oranı ise %2 ile %4 arasında değişmektedir.

EDP Parfüm ve Özellikleri

EDP parfüm Fransızcada “parfüm suyu” anlamına gelir. İçeriğinde %10 ile %20 arasında özlü yağ bulunmaktadır. Oldukça kalıcı bir parfüm türü olan EDP parfüm daha çok kış aylarında tercih edilmektedir. Çünkü soğuk hava dalgasıyla beraber parfümün kalıcılığı artmaktadır. Sıcak yaz aylarında bu parfümün kullanılması koku bakımından hoş olmayan özellikleri beraberinde getirebilmektedir.

EDT Parfüm ve Özellikleri

EDT parfüm Fransızcada “tuvalet suyu” anlamına gelmektedir. Orta Çağ’da Fransızların bu hoş kokulu suyu kullanmalarından dolayı isim olarak bu şekilde telaffuz edilmektedir. Oldukça hafiftir ve %7’ye kadar aromatik madde içermektedir. Alkol derecesi ise 60 ile 80 arasındadır.

EDT parfüm kalıcı olmamakla beraber yaz aylarında sıklıkla kullanılmaktadır. EDP parfümle kıyaslandığında sıcakla beraber baygınlaşmadığı ve bu yüzden sıcak havalarda tercih edildiği bilinmektedir.

EDP ve EDT Parfüm Arasındaki Farklar

Her iki parfüm arasında ciddi farklar söz konusudur. Bu farklar şu şekilde sıralanabilir;

  • EDT parfümde esans oranı en fazla %10 iken, EDP parfümlerde bu oran %20’ye kadar çıkmaktadır.
  • EDP parfümlerde esans oranı yüksek olduğu için kalıcılığı EDT parfümlere göre daha uzundur.
  • EDP parfümlerin esans oranının yüksekliği, fiyatlarının da yüksek olmasına neden olmuştur. Bu yüzden aynı parfüm markasının EDT ve EDP parfüm fiyatlarına bakıldığında EDP’nindaha yüksek fiyatla satıldığı anlaşılabilir.
  • EDP’ler ağır bir parfüm türüdür ancak EDT’ler oldukça hafiftir.
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Mor Şampuan Nedir?

Bir önceki yazımız olan Spiral Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap