İlginizi Çekebilir
Arge
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Nedir?

Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Nedir?

Eğitim Bilişim Ağı (EBA)

Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Nedir: Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı, öğretmen ve öğrencilere eğitimde kolaylık sağlayan çevrimiçi sosyal eğitim platformuna eğitim bilişim ağı (EBA) denir. Bu platformda öğretmenler hazırladığı herhangi bir içeriği kendi talebine göre sistemde paylaşabilmektedir. Öğrenciler de bu paylaşımlara rahatlıkla ulaşarak gerekli olan bilgilere sahip olabilmektedir.

Eğitim Bilişim Ağı’nın Amaçları

Eğitim Bilişim Ağı’nın amaçları şu şekildedir;

 • Öğrencilerin içerik ihtiyaçlarına yanıt vermek
 • Eğitici, zengin ve farklı içerikler sunmak
 • Sosyal ağ yapısı sayesinde karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmak
 • Öğrencilerin derslerine katkıda bulunmak
 • Bilişim kültürünü yaygınlaştırmak
 • Farklı öğrenme şekillerine sahip öğrencileri kapsamak
 • Bilgiden bilgi üretmek
 • Teknolojinin bir araç olarak kullanılmasını sağlamak

Günümüzde internet üzerinden net bilgilere ulaşmak oldukça zordur. Bu yüzden hem öğretmenler hem de öğrenciler, web üzerinden araştırma yaparken doğru bilgilerle karşılaşamayabilir. EBA ise günümüz teknolojilerinden faydalanarak en etkili materyallerin kullanımını desteklediği için tercih edilmektedir. Bu durum aynı zamanda teknolojinin eğitime entegre edilmiş halidir.

Eğitim Bilişim Ağı’nda Hangi Hizmetler Var?

EBA sistemi, öğrenci ve öğretmenleri kullanıcı bilgilerinden tanıyabilen ve her türlü soruya yanıt sunabilen bir sitemdir. Öncelikle bu platformdaki içerikler öğrenmeyi sağlayan, pekiştiren ve yine öğrenmeyi kolaylaştıran özellikler kullanılmaktadır. Sistemde öğretmen ve öğrencilerin kapsamlı bir şekilde etkileşimi sağlanabilmektedir. Bu sayede öğretmenler öğrencilerine ders içerikleri, soru ve ödev gibi paylaşımlar yapabilmektedir.

Hem okul içinde hem de okul dışında ödev atama sistemi oluşturularak daha pratik bir kullanım şansı tanınmaktadır. Öğretmenlerin paylaştığı içeriklere ayrıca okul dışında da ulaşılabilmektedir. Sistemin sağladığı raporlama uygulaması ile beraber raporlama süreçleri çok daha kısa sürede tamamlanabilmektedir.

EBA’da Kullanılan Eğitim Araçları

Öğrenciler için klasik ve modern araçların sunulduğu EBA’da birbirinden farklı hizmetler sunulmaktadır. Öncelikle klasik araçları inceleyecek olursak;

 • Gösteri tahtaları olarak eski sistem kara tahtalar kullanılmaktadır.
 • Basılı materyaller sıklıkla tercih edilir. Ders notları, afişler, ders kitapları ve okul gazeteleri klasik EBA araçlarını oluşturmaktadır.

EBA’da kullanılan modern araçlar ise açıklamalarıyla şu şekildedir;

 • Görsel paylaşımlar: Öğrencilerin ders esnasında hem somut hem de soyut olayları görebilmesini ve daha iyi anlamasını sağlamaktadır.
 • Slayt gösterileri: Bilindiği üzere slaytlar günümüzdeki en etkili öğrenme araçlarındandır. Bilgisayar ortamında farklı programlar kullanılarak hazırlanan slaytlar, sınıf ortamında kullanıldığı zaman oldukça başarılı sonuçları beraberinde getirmektedir.
 • Grafik materyalleri: Sayısal verilerin kısa sürede anlaşılabilmesi için grafiklerden yararlanılmaktadır.
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Tork Nedir?

EBA’nın dikkat çeken modern araçlarından biri de projeksiyon uygulamalarıdır. Akıllı cihazlardan ya da bilgisayarlardan alınan görüntüleri dış ortama yansıtan projeksiyonlar, öğrencilerin sınıfta işlenen herhangi bir konuyu daha kısa sürede kavramasını sağlar.

Bu araçlarla beraber EBA’da videolu anlatımların da olduğu bilinmektedir. Öğrencilere sistem üzerinden sunulan videolar aslında bir çeşit ders anlatım uygulamasıdır.

EBA’da sadece işitsel tekniklerin kullanıldığı ders anlatım araçları da bulunmaktadır. Bazı öğrenciler video izlemek yerine sadece dinleyerek öğrenmeyi tercih ederler. Tamamen bu amaca yönelik oluşturulan sesli anlatımlara rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

Bazı öğrenciler ise ders konularını görseller eşliğinde çalışmaktadır. Ders konularının görsel formatlarda EBA üzerinden yayınlanmasıyla beraber daha kapsamlı bir öğretim süreciyle karşılaşılabilmektedir.

E-Dergi ve E-Kitap Uygulamaları

Eğitim Bilişim Ağı üzerinden sunulan e-dergiler, tamamen eğitsel içerikler barındırmaktadır. Sistem üzerinden kolayca erişim şansı sunar. Bununla beraber e-kitaplar da aynı amaca yönelik olarak hazırlanmıştır. Sanal kütüphane özelliğinde olan e-kitaplar, sayısız içeriğe çevrimiçi ulaşılmasını sağlar.

EBA’da kullanılan eğitim araçlarının sonuncusu e-dokümandır. Tüm konuların sanal ortamlardaki sunulmuş hali olan e-doküman, yazılı ve görsel olarak sunulur ve hem bilgisayarlara hem de akıllı telefonlara indirilerek kullanılabilir.

EBA Eğitim Oyunları

MEB tarafından sunulan bu oyunlar öğrencilerin bilgi ve zekâ seviyelerini geliştirmek amacıyla tasarlanmıştır. Eğlenceli vakitler sunan bu oyunlar aynı zamanda öğrencilerin eğitimi için yayınlanmaktadır. EBA eğitim oyunları arasında en çok tercih edilen oyunlar şu şekildedir;

 • Şehir bulma
 • Matematik oyunu
 • Kelime türetme
 • Satranç
 • Kare kapmaca oyunu
 • Para şehri oyunu
 • Eşleştirme
 • Ben kimim oyunu

EBA Giriş Nasıl Yapılır?

Bu sisteme giriş yapmak için öğrencilerin şifreye ihtiyacı vardır. Bu şifreler, öğretmenler tarafından verilmektedir. Öğretmenler ise MEBBİS sistemine ulaşarak EBA şifresi alabilmektedir. Bu uygulamalar devlet okullarında çalışan öğretmenler için geçerlidir. Özel okullarda eğitim veren öğretmenler ise e-okul şifreleriyle bu sisteme giriş yapabilmektedir. Özel okulda eğitim gören öğrenciler ise bu uygulamada şifresiz olarak gerçekleştirilebilen tüm işlemlerden yararlanabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Drone Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap