İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Yaşam
 3. Elektronegatiflik Nedir?

Elektronegatiflik Nedir?

Elektronegatiflik nedir? Elektron ilgisi nedir? Periyodik tablo üzerinde soldan sağa gidildiğinde ne değişir? Gibi soruların ayrıntılı cevaplarını bu makalemiz de bulabilirsiniz.

5

Elektronegatiflik, atomların bağ elektronlarını çekme yeteneğidir. Başka bir anlamda atomların herhangi bir elektronu kendine çekmesidir.  Elektronegatiflik kimya üzerinde bağ yapımında kullanılır. Klora benzer enerji seviyeleri için neredeyse tamamen dondurulan atomlar güçlü bir elektronegatiftir. Bu nedenle elektron almada pek zorlanmazlar. Sodyuma benzer boş atomların elektronlarını vermesi daha kolay verir. Ayrıca bu elektronlar birer güçlü elektropozitiftir. Atom numarası yüksek elementler düşük elektronegatifliğe sahiptir. Bunun nedeni elektronların pozitif çekirdeklerinden oldukça uzakta olmasıdır. Bu yüzden elektronlar atomların üzerine kuvvetle çekilmez.

 • Elektronegatiflik, periyodik tabloda 7A grubunda yer alır. Ayrıca F elementi olarak bilinir. Elektronegatiflik elementlerine göre düşük veya yüksekliğine göre ayrılır. En düşük elementi Fransiyum yani FR elementi olarak bilinir. Hiçbir soygazda elektronegatiflik bulunmaz.
 • Atom yarıçapı ve çekirdeğin yükü Elektronegatife bağlı olmakla birlikte çap küçüldükçe elektronegatiflik artma eğilimi gösterir.
 • Periyodik tablo üzerinde soldan sağa doğru gidildikçe atomun yarıçapı küçülür ve elektronegatifliğin değeri artar.
 • Periyodik cetvelde ise yukarıdan aşağıya doğru gidildikçe atomun yarıçapı azalır. Ve elektronegatiflik azalmaktadır.

Elektron İlgisi Nedir?

Elektronegatiflik ile elektron ilgisi farklıdır. Atomlar elektron alırken elektron ilgisi ile atomların moleküllerin içindeki yakın bir atomun elektronlarını kendisine doğru çekerken elektronegatiflik durumu ortaya çıkar. Salınan enerji miktarına elektron ilgisi denir.  Ayrıca elektron ilgisinin birimine kj/mol denir. Elektronegatiflik direk olarak ölçülemez. Ancak elementlerin diğeriyle karşılaştırılma yapılması için kullanılan bir kavramdır. O nedenle elektronegatifliğin birimi yoktur. Elektron ilgisi 1 mol nötr bir atom aldığında 1 mol elektron alındığında enerji açığa çıkar. Ayrıca bu enerji formu ölçülebilir bir enerjidir. Elektronegatiflik, çekme gücü olarak elektronları en çok Flor atomu ile baz alır. Bu durum atomların kendi arasındaki güçlülüğü ifade etmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Fay Hattı Ne Demek?

Periyodik Tablo Üzerinde Soldan Sağa Gidildiğinde Ne Değişir?

Periyodik tabloda soldan sağa doğru gidildiği zaman birçok durum değişebilir.

 • Atom numarası
 • Kütle numarası
 • Proton sayısı
 • Atomun kütlesi
 • Nötron sayısı
 • Değerlik elektron sayısı
 • Elektron Sayısı

Yukarıda sayılan durumların hepsi soldan sağa gidildikçe artar. Ayrıca iyonlaşma enerjisi, elektron ilgisi, elektronegatiflik artma eğilimi gösterir.

Bir önceki yazımız olan Barometre nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap