İlginizi Çekebilir
Jurnal Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Eleştirel Paradigma ve Özellikleri Nelerdir

Eleştirel Paradigma ve Özellikleri Nelerdir

Eleştirel Paradigma ve Özellikleri Nelerdir
İçeriğimize oy verebilirsiniz.

Eleştirel paradigma, 1930’lu yıllardan sonra iletişim araçlarının yaygınlaşmasıyla beraber insanların davranışları üzerindeki etkisini araştırmak için kullanılmıştır. Bu nedenle kitle iletişim araçlarının yaratıcı ve eleştirel düşüncelerin ortaya çıkması bakımından sürekli sorgulayan bir yapıdadır. Eleştirel paradigmanın amacı, iletişim araçlarının davranışlar üzerindeki etkisini araştırmak ve bu araştırmaları sistematik bir şekilde ele almaktır. Bu yaklaşımın temelleri 1930’lardan sonra liberal paradigma ile beraber aynı dönemde atılmıştır. Ticari, endüstriyel ve siyasal anlamda yeni araştırma tekniklerinin ortaya çıkması ve kitle iletişim araçlarının kullanılması sayesinde sosyal denetim yolları da genişlemeye başlamıştır.

İlgili dönemlerde yaşayan toplumlar, eleştirel paradigmanın gelişmesinde önemli katkılar sağlamıştır. İlk olarak Amerika’daki ticari endüstrinin gelişmesine bağlı olarak izleyicilerin medyaya olan ilgisi eleştirel paradigmayı ortaya çıkarmıştır. Bir diğer neden ise 2. dünya savaşının yaşanması ve bu yüzden siyasal ve askeri propagandanın güncelleştirilmesidir.

Aynı dönemlerde pek çok ideoloji de ortaya çıkmıştır. Bu yüzden eleştirel yaklaşımlar, ideoloji problemini ele alırken farklı yorumlar da getirmiştir. Genel olarak eleştirel yaklaşımlar kültürel, politik ve ekonomi ile yapısal yaklaşım olarak üç farklı başlık altında incelenmiştir.

Ekonomi ve Politik Yaklaşım

Bu yaklaşım türünde medya üretimlerinin süreç ve yapıları üzerinde yoğunlaşılmıştır. Medya endüstrilerinde ortaya çıkan denetim ve tekelleşme konusunda ihtiyaç haline gelen eğilimlerde bu yaklaşımlar beraber incelenmeye başlanmıştır.

Yapısalcı Yaklaşım

Yapısalcı yaklaşımın amacı, medyadaki isimlendirmeyle birlikte temsil süreç ve sistemini incelemektir. Televizyon programları, reklamlar ve buna benzer medya metinlerinin analizi de yapısalcı yaklaşımlar beraber yapılmaktadır.

Kültürel Yaklaşım

Kültürel araştırmalar, eleştirel paradigmaların en önemli alanı haline gelmiştir. Medya iletileri üzerinde odaklanan kültürel çalışmalar aynı zamanda yapısalcı yaklaşıma benzemektedir.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Narsist Nedir?

Bir önceki yazımız olan Yorumlayıcı Paradigma ve Özellikleri başlıklı makalemizde paradigma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap