1. Ana Sayfa
  2. Listeler
  3. En Sadık Köpek Irkları ve Özellikleri

En Sadık Köpek Irkları ve Özellikleri

Sibirya Kurdu

Yapay seçilim yöntemi ile yetiştiricilerin belirlediği özellikler yeni köpek ırklarının oluşmasına neden olmuştur. Örnek olarak bir popülasyon içerisinden en güçlü yavruları seçer ve diğerlerini elerseniz, yeni popülasyonunuz daha güçlü bireylerden oluşacaktır. Bu yazıda, sadık olma yönlerinin gözetilmesi sonucunda ortaya çıkmış köpek ırklarından bahsedecek, sahiplenmeyi düşündüğünüz ırk hakkında size ön bilgi sunacağız.

1.Labrador Retriever

Dünyanın en sadık köpek türlerinden biridir. İlk kez Kanada’da potansiyellerinin farkına varılmıştır. Sadık olmanın yanında yüksek zekası ve eğitilebilme potansiyeli de en önemli özelliklerindendir. Bazı ülkelerde ise aktif olarak narkotik köpeği olarak kullanılır.

2.Golden Retriever

Ülkemizde de oldukça görülen Golden Retrieverlar, sevimli karakteriyle ve sadık yönleri ile ön plana çıkarlar. Anavatanları İskoçya’dır ve yüzyıllardır bu topraklarda çoban köpeği olarak kullanıldılar. Ancak potansiyellerinin fark edilmesi sonrasında sadık birer aile köpeği olarak sahiplenilmektedir. Golden Retrieverlar’ın insan canlısı özellikleri sebebiyle, bekçi ve koruma köpeği olarak yetiştirilmesi mümkün değildir.

3.Alman Kurdu

Alman çoban köpeği olarak da bilinir. Görünüm olarak kurdu andırdığından halk harasında daha çok Alman Kurdu olarak isimlendirilir. Dünyanın sadık ve en zeki köpeklerinden biridir. Özellikle arama kurtarma, narkotik ve bekçi görevlerini çok başarılı olarak yerine getirebilirler.

4.İngiliz Mastiff

En büyük köpek ırklarından biridir. Ancak boyutlarına rağmen ev içerisinde de beslenebilirler. Çok hiperaktif bir yapısı olmasa da sadıklığı üst düzeydir. Sahibine karşı bir tehlike hissettiğinde çok cesur davranır.

5.Doberman

Sahibi için ölümü göze alabilecek köpek ırklarından biridir. İlk bakıldığında sıska bir izlenim verse de son derece atletik ve güçlü bir yapısı vardır. Eğer koruyucu ve sadık bir köpek beslemek istiyorsanız, Doberman ırkı isabetli bir tercih olacaktır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Seçmenlerin Mutlaka Bilmesi Gereken 5 Siyasi Kavram

6.Rottweiler

Alman köpek ırkının en güçlü üyelerinden biridir. Aynı zamanda aşırı kıskanç yapısı ile de bilinir. Son derece cesur ve sadık yapısı nedeniyle tercih edilmektedir. Evde beslenebilse de onun için en uygun yaşam alanı bahçeniz olacaktır.

7.Kangal

Ülkemizi temsil eden en karizmatik köpek türlerinden biridir. İri cüssesi, korkusuzluğu ve sadakati ile bilinir. Bahçede ve çiftlikte beslemeye uygundur. Ev veya aşırı dar ortamlar kangal için iyi bir yaşam alanı değildir.

8.Dogo Argentino

Pitbulla çok benzer bir görünüme sahiptir. Özgüveni son derece yüksek ve aynı oranda sahibine sadıktır. Genellikle avcılıkla uğraşan kişiler tarafından sahiplenilmektedir. Şehir içinde mutlaka ağızlık kullanmanız önerilir, aksi halde size karşı tehlikeli olduğunu düşünen kişilere karşı acımasız olacaktır.

9.Sibirya Kurdu

Çok uysal ve bir o kadar da sahibine düşkün bir köpek ırkıdır. Sıcak bölgelerde sahiplenilmesi onlar için eziyet olacaktır. Bu ırkın anavatanı Sibirya’dır, dolayısıyla ancak soğuk bölgelerde mutlu olabilirler. Sibirya Kurtlarının ayırt edici özelliği “mavi” gözlerdir. Ancak biri mavi olmak üzere iki farklı göze rengine sahip olan türleri de vardır.

10.Schnauzer

Schnauzerlar 3 farklı türe ayrılır. Bunlar standart, dev ve minyatürdür. Psikolojik bakımdan üçü de ortak özelliklere sahiptir ancak boyutları arasında ciddi farklar vardır. Dev Schnauzer’lar ne kadar komik ve sevimli görünseler de çok güçlü ve korkusuz bir türdür. Çeşitli ülkelerde polis, asker ve gümrük köpeği olarak görev alırlar.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Güçlü Ordusuna Sahip Müslüman Devletler Sıralaması başlıklı makalemizde müslüman hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap