İlginizi Çekebilir
kadın nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Kadın
  3. Eyeliner Nedir?

Eyeliner Nedir?

eyeliner

Eyeliner Nedir: Kirpiğin dip kısımlarına çizgi çekmek için kullanılan göz kalemine eyeliner denir. Bakışlara anlam katmak ve gözleri vurgulamak amacıyla kullanılır.

Eyeliner Çeşitleri

Göz hatları ve çevresini belirginleştirmek amacıyla kullanılan eyeliner, dört farklı türde kullanılmaktadır. Diğer makyaj türlerine göre uygulanması biraz daha zor olan göz kalemini seçerken, göz yapısına uygun olan tercih edilmelidir.

1-Jel Eyeliner

Günümüzde kullanımı artan bir eyeliner çeşididir. Fırça yardımıyla kullanılmaktadır. Kremsiz dokuya sahip olmakla beraber silikonlu yapıda üretilmektedir. Fırça ile uygulandığı zaman kuyruklu ve kesintisiz bir çizgi elde edilebilir. Bununla beraber yumuşak bir yapıda olduğu için uygulama süreci daha kolaydır. Tüm göz yapıları için uygundur ancak gözün sadece üst kısmı için kullanılmalıdır.

2-Kalem Eyeliner

Kaygan ve kuru olarak ikiye ayrılan kalem eyelinerlar, pratik bir kullanım şansı sunmaktadır. Kalem eyeliner, göz yaşarması durumunda veya sıcak havalarda akma gibi olumsuzluklara neden olabilir. Gözlerde kesiksiz çizgi etmek için kullanılabilir ve daha çok düz kuyruklu görünüm için tercih edilebilmektedir. Bu eyeliner gözün alt ve üst kısımlarında kullanılabilir.

3-Likit Eyeliner

Eyeliner çizgisinin en belirgin olduğu ve en çok kullanılan eyeliner çeşididir. İnce uçlu fırça yardımıyla kullanılan likit eyeliner, sıvı yapıdadır. Bu yüzden göz kapağı gerildikten sonra kullanılmalıdır. Sadece gözün üst kısmında uygulanabilen bu eyelinerin basmalı, kalem uçlu ve keçeli kalemleri andıran farklı çeşitleri de bulunmaktadır.

4-Dipliner

Likit eyeliner ile benzer olan dipliner, daha kısa bir fırça ile uygulanmaktadır. Kısa fırçası sayesinde gözkapağının dip kısmından kesintisiz bir çizgiye ulaşmak mümkündür.

Eyeliner ile Göz Kalemi Arasındaki Farklar

Eyeliner ile göz kalemi arasında bazı farklar vardır ancak tamamen kullanıcıların beklentilerine göre tercih edilebilmektedir. Yoğun bir göz makyajı yapmak isteyenler göz kalemini alt ve üst kirpiğin dip kısımlarında kullanabilir. Ancak dramatik bir görünüme sahip olmak isteyenler eyelinerle birlikte kuyruklu bir çizgi oluşturabilir.

Eyeliner daha çok krem ve likit kıvamındadır. Bu yüzden göz kalemine göre biraz daha parlak görünümdedir. Kullanıcılar ne kadar ince eyeliner çekerse, göz bölgesi aynı derecede güzel bir görünüme ulaşabilir. Ancak eyeliner kullanımı göz kalemine göre biraz daha zordur.

İnce bir göz makyajı yapmak isteyenler daha çok krem ve likit eyeliner tercih etmektedir. İnceden kalına doğru her türlü çizginin çekilebildiği likit eyelinerların dışında kalın bir çizgiye sahip olmak için krem eyelinerlar kullanılabilir. Kremsi formda üretildikleri için daha yoğun bir görünüm sunabilmektedir.

Göz kaleminin kullanımı eyelinera göre daha pratiktir. Kalın çizgi çekmek için kullanılan göz kalemleri mat bir görüntü verir. Buna ek olarak göz kalemi dağıtılarak da kullanılabilir. Göz kapağıyla beraber alt kirpik diplerine sürülmektedir.

Kalıcı Eyeliner Nedir?

Kalıcı eyeliner, kalıcı makyaj uygulamaları arasında günümüzde uygulanan yöntemlerden biridir. Yaklaşık 30 dakika süren kalıcı eyeliner işlemi, cilt hassasiyeti olan bayanlarda uygulanırken anestezik kremlerden yararlanılır. Bu sayede işlem süresince daha rahat ve konforlu hizmet sağlanabilmektedir. Anestezik kremin sürülmesinin ardından 20 dakika kadar beklenir ve kalıcı makyaj uygulamasına başlanır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Hyalüronik Asit Nedir?

Kalıcı eyeliner işleminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, göz yapısına uygun bir çizimin yapılmasıdır. Bu makyajın amacı, gözlerin daha büyük görünümünü sağlamaktır. Aynı zamanda büyük olan gözlerin de küçük görünmesi sağlanabilmektedir. Son olarak ayrık ya da bitişik gözlerin daha uygun bir şekilde görünmesi için de kalıcı eyeliner işlemi yapılabilmektedir.

Bu işlemlerden sonra dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. İlk olarak işlemin yapıldığı gün, bölgeye su teması olmamalıdır. Ayrıca ilk 1 hafta boyunca göz bölgesinin sürekli ıslak kalacağı alanlardan uzak durulmalıdır. Deri altına enjekte edilerek yapılan kalıcı eyeliner işlemi, kalıcılığını uzun süre koruyabilen bir işlem olarak tercih edilmektedir.

Eyeliner Nasıl Çekilir?

Pratik olarak eyeliner çekmek için dikkat edilmesi gereken bazı işlemler vardır. Bunlar;

  • Eyeliner çekmeye başlamadan önce başınızı geri eğmeli ve kullanmadığınız eli cildinizi germek için kullanabilirsiniz.
  • Elinizi sabit tutmak amacıyla herhangi bir platformdan destek almalısınız.
  • Eyeliner çekerken aşağıya doğru bakarsanız göz kapağınız düz durur ve bu sayede daha rahat bir şekilde uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Eyeliner çekerken farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Elbette her kullanıcı kendisi için pratik olanı seçmelidir. Kalem eyeliner ile düz çizgi çekmek için öncelikle üst kirpik dibine küçük dokunuşlar yapabilir ve ufak çizgiler oluşturabilirsiniz. Göz ortasından başlayarak göz dış kenarına kadar eyeliner çekmeye devam edebilir ve son olarak göz ortasına ulaşarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

İnce eyeliner çekmek isteyen kullanıcılar ise kirpik dibine yakın olacak şekilde çizgi çekmelidir. Kalem eyeliner daha kalın çizgi çekmenizi sağlarken, likit eyeliner sayesinde oldukça ince çizgiler oluşturulabilir.

Eyeliner Nasıl Temizlenir?

Göz makyajının temizlenmesi, göz sağlığı için ciddi önem taşımaktadır. Gün sonunda temizlenmeyen göz makyajları, kalıntılar oluşturarak göz yapısına zarar verebilmektedir. Bununla beraber makyaj bulunan bölgedeki cilt yapısı nefes alamaz duruma gelerek yaşlanma belirtileri kısa sürede oluşabilmektedir.

Eyeliner temizlerken dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekildedir;

  • Uzun süre bekletilen göz makyajı, gözlerde kırışmaya sebep olur. Eyeliner temizlerken yağ bazlı makyaj suyu kullanılmalıdır. Eğer kullanılacak olan göz makyaj suyu, yağ bazlı değil ise, göz üzerinde bir süre bekletilir ve daha sonra temizlik işlemine geçilir.
  • Makyaj suyunu bir pamuk üzerine dökerek hazır hale getirebilirsiniz. Daha sonra gözleri kapatarak göz kapağına hassas dokunuşlarla sürebilirsiniz. Bu süreçte sert ve ani hareketlerden kaçınmanız gerekmektedir.
  • Pamuğu narin hareketlerle göz kapağının üzerinde gezdirerek tüm kalıntıların temizlendiğinden emin olduktan sonra işlemi sonlandırabilirsiniz.

Temizlik uygulamasının ardından yüz bölgesi, nemlendirici özelliği olan bir sabunla yıkanmalıdır. Sabun kullanmak istemeyenler temizleme jeli tercih edebilir.

Bir önceki yazımız olan DD Krem Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap