İlginizi Çekebilir
Kızıl Elma Doktrini ve Amaçları
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. F Klavye Nedir?

F Klavye Nedir?

F Klavye

F Klavye Nedir: Türkçe dili için özel olarak geliştirilen klavyeye F klavye denir. Bu klavye tarihsel süreçte önemli bir yere sahip olmakla beraber 1957 yılı itibariyle uluslararası anlamda birçok başarıya imza atılmasını sağlamıştır. Ayrıca F klavye, Türkçeye en uygun klavye olduğu için ilgili dönemde tüm kamu kurum ve kuruluşlarında yaygınlaştırılmıştır.

F Klavye Tarihçesi

F klavye, 20 Ekim 1955 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. 1955’te Millî Eğitim Bakanlığı ile iş birliği içinde başlatılan bu çalışmaların öncü ismi, daktilo öğretmeni olan İhsan Sıtkı Yener’dir. O dönemlerde Türkiye’nin de katılım sağladığı uluslararası klavyeler ile hızlı yazma yarışmalarında toplamda 59 dünya şampiyonluğu elde edilmiştir.

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından ABD tarafından 16 ülkeye ekonomik destek sağlanmaya başlanmıştır. Marshall Planı adı verilen bu destekle beraber Türkiye’yi geliştirecek olan projelere hız verilmiştir. Türkiye için hazırlanan rapora göre, Türkçe imlâ kurallarına uygun olarak bir klavyenin geliştirilmesi ve kullanılması halinde senelik 43 bin TL tasarruf elde edileceği belirtilmiştir. Bu amaçla kurulan komisyon ilk olarak Türkçedeki harf ardışıklıklarını ve harf sıklıklarını incelemiştir. Ardından da parmakların fiziksel anlamdaki özelliklerini inceleyerek klavye için nasıl dizilmesi gerektiğini araştırmıştır. Yapılan çalışmaların ardından F klavye hazırlanmış ve Devlet Malzeme Ofisi’ne sunulmuştur.

Komite tarafından klavyenin onaylanmasıyla birlikte Türkiye’de kullanılan tüm daktiloların F klavyeye dönüştürülmesi kararlaştırılmıştır. Bu sayede F klavye Milli Klavye’ye dönüştürülmüş ve 1963’te Gümrükler Kanunu’na eklenmiştir. 1974’te ise TSE tarafından zorunlu standart haline getirilmiştir.

F Klavye Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Parmaklarla klavye harfleri arasındaki geçiş hakkında yapılan araştırmalarda F klavyenin Q klavyeye göre %11 daha hızlı olduğu açıklanmıştır. Ayrıca F klavyedeki tuşların bazılarının yer değiştirilmesi sonucunda Q klavyeye göre hızlı yazım oranının %46 oranında artacağı tespit edilmiştir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Giyotin Nedir?

F klavye yardımıyla bilimsel yazmayı öğrenen kullanıcılar, anlayarak yazı yazma yeteneğine sahip olabilmektedir. Bu sayede düşünerek yazma işlemi yapılırken imlâ hataları en aza indirgenerek verimli çalışmalar ortaya çıkabilmektedir.

Bartın Üniversitesi’nde F klavye hakkında yapılan bir diğer araştırmada, F klavyenin sadece orta kısmındaki 11 harften 8’i kullanılarak Türkçe metinlerin %55’inin yazılabileceği belirtilmiştir. Aynı araştırmada F klavyede Türkçe metin yazarken sol elin %49, sağ elin ise %51 oranında kullanıldığı tespit edilmiştir. Ortaya çıkan bu durum anlama, düşünme, dikkat, üreticilik ve sorgulama gibi zihinsel becerilerin gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

Son olarak, 10 Aralık 2013 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan genelge ile tüm kamu kurumlarında 2017’nin sonuna kadar F klavyenin zorunlu hale getirilmesi kararlaştırılmıştır.

F Klavye ile Q Klavye Arasındaki Farklar

F klavye bazı özellikleriyle Q klavyeden ayrılmaktadır. F klavye ile Q klavye arasındaki farklar şu şekilde sıralanabilir;

  • Her iki klavyedeki en büyük tuşların dizilimi farklı şekillerde tasarlanmıştır.
  • F klavye sadece Türkçeye uygun olarak hazırlanmıştır fakat Q klavyede herhangi bir dil standardı bulunmamaktadır.
  • Q klavye tüm dünyada standart olarak tercih edildiği için F klavyeye göre daha fazla kullanılmaktadır.
  • F klavye kullanıcıları, Q klavye kullanıcılarına göre daha az enerji harcar ve bu sayede daha fazla kelime üretebilir.
  • F klavyenin tasarım amacı, az enerji ile hızlı yazmaktır. Q klavyede ise hızı yavaşlatmak esas alınmıştır.

Bir önceki yazımız olan Zemzem Suyu Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. şahsen ben Q kullanıyorum ama özellikle yurtdışında (sanırım amerika kıtasında) f klavye daha yaygın diye duymuştum. Q bende daha hoş ya 🙂