İlginizi Çekebilir
IP ADRESİ NEDİR?
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Fatih Projesi Nedir?

Fatih Projesi Nedir?

Fatih Projesi

Fatih Projesi Nedir: Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğinin sağlanabilmesi ve yurt genelindeki tüm okullarda teknolojiden yararlanılması amacıyla 2010 yılında imzalanan protokolle hayata geçirilen projeye Fatih Projesi denir. Projenin amacı, adının baş harflerinden oluşan Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileşme Hareketi olarak tanımlanmaktadır.

Fatih Projesi’nin Amaçları

Projenin ilk amacı, teknoloji araçlarından hem eğitim hem de öğretim sürecinde daha fazla yararlanılmasını sağlamaktır. Bu anlamda okullarda etkileşimli tahtaların yanı sıra tablet ve dizüstü bilgisayarların kullanımı ve internet ağ yapısının sağlanması amaçlanmaktadır. Projeyle beraber, defter ve kitapla yapılan eğitimler artık bilişim teknolojilerinden faydalanılarak yapılmaya başlanmıştır. Bununla birlikte ders içeriklerinin doğru ortamda sunulmasını amaçlayan EBA yani Eğitim Bilişim Ağı da oluşturularak kullanıma hazır hale getirilmiştir. Günümüz öğrencileri bu ağı kullanarak bilgiye daha hızlı ve doğru bir şekilde ulaşabilmektedir.

Bu proje ile beraber Türkiye genelindeki 620 bin adet dersliğin eğitim standardının tamamen değişmesi de amaçlanmaktadır. Uzun süredir ülkemizde uygulanan Fatih Projesi’nin prensiplerinden yola çıkılarak 5 temel esasa dayandırıldığı görülmektedir. Bunlar;

 • Verimlilik: Verimli çalışma ortamlarıyla berabere hedef odaklı gelişim alanları sunabilmek.
 • Erişebilirlik: Zaman ve araçlardan bağımsız olarak her an ve her yerden hizmet sunabilmek.
 • Ölçülebilirlik: Gelişimin doğru bir şekilde değerlendirilebilmesi amacıyla, gerek süreç gerekse sonuçların doğru bir şekilde ölçülmesini sağlayarak uygun geri bildirim vermek.
 • Eşitlik: Projeden yararlanan herkesin en iyi hizmete erişmesini sağlamak.
 • Kalite: Eğitimin kalitesini artırmak.

Fatih Projesi Türkiye’nin tamamında uygulanması nedeniyle yüksek bütçeli bir proje olarak bilinmektedir. Ayrıca eğitimde teknolojinin kullanımıyla ilgili olarak dünya genelinde uygulamaya alınan en kapsamlı eğitim hareketi olarak da bilinmektedir.

Fatih Projesi’nin Önemi

Fatih Projesi sayesinde öğrencilerin dersteki başarısının yanı sıra aktiviteleri, ilgi alanları ve eğilimleri değerlendirilmektedir. Bu sayede öğrencilik hayatına ilişkin gerekli olan verilerin analiz edilmesi daha kolay hale gelmektedir. Ek olarak elde edilen verilerle istatistikler oluşturulduktan sonra eğitim sürecindeki her bilginin tek bir kimlik uygulaması sisteminde yer alması sağlanmaktadır.

Çok sayıda verinin arasından doğru bilgiye ulaşarak analiz sürecine katkıda bulunan eğitimde Fatih projesi, öğrencilerin başarı ve ilgi alanlarına göre mesleğe yönlendirilmesi anlamında da önem kazanmaktadır. Öğrencilerin kişisel becerilerinin farkına varabilmesi için veri analizinin yapılması gerektiğini savunan bu projede hedeflenen kriterler aşağıdaki gibidir;

 • Öğrencilerin ders dışındaki ilgi alanlarını tespit etmek,
 • Öğrencilerin özel yetenekleri keşfetmek,
 • Sınav sonuçlarına göre öğrencilerin eksik yönlerini belirlemek ve bu yönleri görsel olarak analiz etmek,
 • Öğrencinin projede hangi yolla daha kolay bir şekilde öğrendiğini anlamak.
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Muud Nedir?

Sınıf yönetiminin etkin bir şekilde kullanıldığı bu sistemde öğretmen ve öğrenci sürekli olarak etkileşimli tablet ve tahtadan yararlanmaktadır. Ayrıca bilgiyi öğrenme ve edinme süreçleri daha etkin bir şekilde kullanılarak sınıf içi materyaller diğer öğrencilerle paylaşılmaktadır. Öğretmenler ise bu süreçte öğrencilere ödev gönderebilirken aynı zamanda hazırladıkları verileri daha kısa sürede ulaştırmaktadır.

Fatih Projesi’nin uygulamaya alındığı sınıflarda yüksek hızlı ve güvenli internet seçeneği kullanılmaktadır. Okullara başarılı bir şekilde kurulmuş olan bu sistemde öğrenciler gerekli olan her bilgiye ve yapılan değişikliklere ulaşabilmektedir. Proje kapsamında öğrenciler okul dışında da öğrenme sürecine devam etmektedir. Derslikler dışında bağımsız bir şekilde ders notlarına ulaşılabilmekte ve öğretmenlerin ödev olarak paylaştığı veriler de sorunsuz olarak görüntülenmektedir.

2012’de pilot uygulamasına başlanan projenin büyük bir kısmı tamamlanmıştır. Ayrıca tüm öğrenci ve öğretmenlere tablet veya dizüstü bilgisayar verilmesi ve her sınıfta akıllı tahtaların kullanılması gibi süreçlerin devam etmesinin yanı sıra söz konusu uygulamanın etkin bir şekilde ilerleyebilmesi amacıyla öğretmenlere yüz yüze ve uzaktan eğitimler verilmektedir.

Sayılarla Fatih Projesi

2011 yılındaki pilot uygulamayla birlikte 13 bin 800 adet tablet bilgisayar dağıtılmıştır. Bu rakam 2014 yılında 737 bin 800 adete ulaşmıştır. Günümüze kadar ise bu rakam iki katına çıkarak 1 milyon 437 bin 800 adet olmuştur.

Okullara bugüne kadar 432 bin 288 adet akıllı tahta eklenmiştir. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında ise 2 milyon 700 bin adet bilgisayarın 5. ve 9. sınıflara dağıtılması planlanmıştır. Ayrıca Fatih Projesi’yle beraber 430 binden fazla sınıf teknolojiyle donatılmıştır. Bu dev projenin yaklaşık maliyeti ise 30 milyar dolardır.

Bir önceki yazımız olan Hibrit Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. fatih projesi ile kara tahta-tebeşir dönemi bitmişti.. bu projenin ilk geldiği yıllarda lisedeydim, herkese tablet verilecek demişler, biz 12. sınıfız, 11.sınıflara verdiler bize vermediler.. ne üzülmüştük hiç unutmam 😀