İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Listeler
  3. Felsefe’ye Giriş Yapmak İçin 5 Kitap Önerisi

Felsefe’ye Giriş Yapmak İçin 5 Kitap Önerisi

Felsefe’ye Giriş Yapmak İçin 5 Kitap Önerisi
İçeriğimize oy verebilirsiniz.

Felsefe disiplinine hakim olmak isteyenlerin en çok karşı karşıya kaldığı problemlerden biri de yanlış kitap seçimidir. Felsefe dünyası tıpkı matematik, fizik ya da yabancı dil gibi temel prensipler kavranmadan anlaşılamaz. Bu nedenle başlangıç aşamasında doğru kitap seçimi çok önemlidir. Felsefenin temel kavramlarını öğrenmeden Nietzsche okumaya çalışmanız, dört işlem bilmeden havuz problemi çözmeye benzer.

1.Nigel Warburton – Felsefe’ye Giriş

Okuyucuyu tamamen “sıfır” kabul eden bir Warburton kitabı. Alfa yayınlarından çıkmış ve harika bir çeviriye sahiptir. Kitapta giriş için bilmeniz gereken birçok kavram anlaşılabilir şekilde özetlenmiştir. Ancak kitabın genel olarak tespit etmeye çalıştığı şey, ilginizin hangi felsefi disiplinde daha yoğun olduğunu anlamaktır. Dolayısıyla Tanrı Felsefesi, Din Felsefesi, Bilgi Felsefesi, Ahlak Felsefesi gibi temel felsefi disiplinler hakkında bilgi sahibi olacak, gelecekteki okuma planlarınız büyük ölçüde belirlenecektir.

2.Ahmet Arslan – Felsefe’ye Giriş

Birçok akademisyenin “felsefeyi çok basitleştiriyor yahu!” diye eleştirdiği, ancak hocamızın çizgisini hiç bozmadan devam edip yazdığı harika kolaylıkta ve okunabilirlikte olan felsefeye giriş kitabıdır. Kitabın amacı ise tamamen “felsefenin ne olduğunu” anlatma çabasıdır.

3.Ahmet Cevizci – Felsefe’ye Giriş

O kadar da “sıfır” kabul edilmem diyenler için hazırlanmış bir Ahmet Cevizci kitabı. Ayrıca Üniversitelerdeki Felsefe Bölümlerinde öğrencilere ilk satın almalarının tavsiye edildiği kitaptır.

4.Platon – Sokrates’in Savunması

Felsefe’ye girişi Antik Yunan kanadından yapmak isteyenler için tavsiye edilen kitaptır. Akılcılığın babası olarak kabul edilen Sokrates’i Platonun dilinden okuyacaksınız. Üstelik kitabı anlamanız için hiçbir ön okuma yapmanız gerekmiyor. Her şey on yaşında bir çocuğun anlayabileceği netlikte.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Budizm'in Temel İlkeleri ve Nirvana

5.Nigel Warburton – Felsefenin Kısa Tarihi

Evet; Descartes’ın varlık anlayışını, David Hume’ın nedensellik eleştirisini, Nietzsche’nin nihilizmini hemen anlamak istiyorsunuz ancak daha yolunuz var. Bu eğlenceli kitapta meşhur felsefi sorulara hangi filozofun ne cevap verdiğini ya da verebileceğini görecek, kitabın başından sonuna kadar “bütün” bir metnin parçası olacaksınız. Özellikle bu eserden sonra okuma listenize hangi filozofların girmesi gerektiğine kararı “siz” vereceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Ruh Halinizi Düzeltecek Stres Düşmanı 10 Besin başlıklı makalemizde besin hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap