İlginizi Çekebilir
galyum
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Fenomen Nedir?

Fenomen Nedir?

Fenomen ne demek, felsefi anlamı nedir, internet fenomeni ne demek? Yazımız içerisinden inceleyebilirsiniz.

fenomen

Fenomen TDK anlamına göre, olay, görüngü olarak ifade edilmektedir. Fransızcadan dilimize hatta hemen hemen tüm dünya dillerine geçen bu kelime, özellikle olağan üstü ve açıklanamayan olayları ifade etmek için kullanılır. Ağırlıklı olarak şaşırtıcı şey anlamında kullanılan bu kelime felsefe açısından, somut, algılanabilen ve deneye tabi tutulabilir olay ve nesneleri ifade etmek için kullanılmaktadır.

Son yıllarda popüler sosyal medya kullanıcıları için kullanılan fenomen kelimesi, kelime itibariyle günümüzde yaygın olarak kullanılan anlamının çok ötesindedir. Felsefe açısından herhangi bir nesne veya olayın gerçekliğini ifade etmek için kullanılan bu kelimenin kullanım alanı oldukça geniştir. Fenomen, fenomenoloji başlığı altında incelenmektedir.

Fenomenin Felsefi Anlamı Nedir?

Fenomen felsefe açısından algılanan, somut, denenebilen ve gerçekliği ifade edilen olay ve nesneleri açıklamak için kullanılan Fransızca kökenli bir sözcüktür. Nesne veya olaylar hakkında sürecin nesnel olan gerçekliğini tanımlamak, vurgulamak için kullanılan bu ifade, Immanuel Kant tarafından, duyularla algılanmayan mutlak gerçeklik anlamına gelen ‘’numen’’ terimine bir karşıt olarak kullanmıştır.

Edmund Husserl ise fenomeni, fenomenolojinin incelediği konular, deneysel ve algısal nesneler dünyası olarak değil, söz konusu nesnelerin özü olarak tanımlamıştır. Fenomen günümüzde çok sık olağan üstü ve şaşırtıcı şeyler, açıklanmayan olaylar anlamında kullanılmaktadır. Ancak fenomenin bu ifadelere karşılık gelen herhangi bir anlamı bulunmamaktadır. Felsefede fenomen, Türkçe karşılığı olarak ‘’görüngü’’ sözcüğü ile tanımlanmaktadır.

İnternet Fenomeni Ne Demek?

İnternet fenomeni, internet veya sosyal medya platformlarında belirli bir takipçi kitlesine sahip olmuş ve sosyal hayatta birçok kişi tarafından tanınan kişileri ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Fenomenin sözlük anlamı ile herhangi bir bağı olmayan bu tanımla, çoğunlukla sosyal medyada milyonlarca takipçiye ulaşmayı başaran kişiler için kullanılan bir tür sıfattır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Deneme Nedir?

Fenomen kelimesi temelde, somut olan olayları ve nesneleri ifade etmek için kullanılır. Fizik, felsefe, sosyoloji vb. birçok farklı alanda fenomen kelimesinin kullanımına rastlanmaktadır. Özellikle felsefede fenomen sözcüğü, gerçekliği algılanan, somut ve denene bilen olay, nesne ve kavramları ifade etmek adına kullanılmaktadır. Fenomen kelimesi günümüzde gerçek anlamının dışında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Likör Nedir? başlıklı makalemizde likör hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yorum Yap