İlginizi Çekebilir
Satürasyon
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Fisetin Nedir?

Fisetin Nedir?

Fisetin, birçok meyve ve sebzeye renk veren, polifonilerin flavonoid grubuna ait bir bileşendir. Özellikle beyne etkisi nedeni ile bilinmektedir. Yapılan araştırmalar fisetin nedir? Veya ne işe yarar? sorusu ile ilgili genellikle hayvanlara olan etkisi araştırılmaktadır. İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalar yok denecek kadar azdır.

Fisetin nedir? Beyne faydalı ve hafızayı iyileştiren etkili bir birleşendir diyebiliriz. Yapılan araştırmalarda beyinde kapasite arttırıcı bir etkisi ortaya çıkmıştır. Özellikle hafıza kaybı yaşayanlar Alzheimer hastalığıma iyi geldiği düşünülmektedir. Sinir hücrelerini korur ve bu koruma ile birlikte antioksidan bir etki sağlar.

Fisetin Faydaları

Fisetin birleşeni beyin hastalıkları, hafıza hastalıkları, bilinç kaybı yaşanma durumlarında etkilidir. Hücrelerde sinir uçlarında antioksidan etki yapar. Böylelikle zararlı birleşenlerin beyinde birleşmesini ve tümör oluşumunu engeller. Genel yapı olarak beyin içerisinde oluşabilecek hastalıkların hücrelerinin birleşmesini önler. Böylelikle kişide ilgili rahatsızlıklar yaşanmaz.

Alzheimer, bildiğiniz üzere amiloid beta birikmesi sonucu oluşur. Fisetin için fareler üzerinde yapılan deneylerde beta birikmesinin önüne geçildiği tespit edilmiştir. Ayrıca farelerde inme rahatsızlığı sonra etkilerin azaldığı görülmüştür.

Çoğunlukla fareler üzerinde yapılan deneyler sonrasında depresyon ve kaygı oranında azalma görülmüştür. Tespitlerde farelerin kaygı azalmaları yaşadığı belirlenmiştir. Anti depresan etkisi ile farelerin normal görülmesi hal ve hareketlerin normal seyrettiği tespit edilmiştir.

Fisetin, anti inflamatuar özelliği ile yağ asitleri üzerinde etkili olan aktiviteleri engeller. Böylelikle pro inflamatuar bileşiklerin ve yan ürünlerin üretilmesi azalır. Bağırsak hastalığının da tedavisi konusunda yeni bir gelişme olarak kabul edilir. Potansiyel olarak anti inflamatuar kullanımı mast hücrelerini baskılar. Bunun sonucunda ise tedavi gerçekleşir.

Fisetin kan akışını dengeler ve kan basıncını düşürür. Kan basıncı düştüğünden yüksek tansiyon oluşmasını da engeller.

Fisetin diyabet ile ilişkide olan mg protein glikasyonunun yükselme durumunu kontrol altına alır. Diyabetik hastalarda potansiyel olarak kullanım alanına sahiptir. Farelerde belirlenen yüksek fisetin içerikli diyette böbrek yetmezliği son bulmuştur. Diyabetik farelerde kan, karaciğer fonksiyonlarının düzeldiği saptanmıştır. Aynı zamanda fisetin katarakt oluşumunu da azaltmıştır. HDL değerini arttırdığı ve LDL yi düşürdüğü belirlenmiştir. Fisetin denemesinde daha düşük bir şekilde insülin iğnesi yapıldığında kan glikoz seviyesinin dengede kaldığı belirlenmiştir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Adet Söktürücü Kür Nedir?

Fisetin ile ilgili yapılan araştırmalarda ortaya çıkan bir başka sonuç ise SIRT 1 denilen ömrü uzatan hormonun daha aktif hale getirdiği belirlenmiştir. Buna bağlı olarak da ömür uzatır diye belirtilmiştir. Bu hormonun etkisi ile hücre yaşlanması da engellenmiş olur. Fisetin etkisi olarak karşımıza farelerin diğer fareler ile aynı şekilde beslenseler de kilo almadıkları belirlenmiştir. Bu nedenle kilo alımında da etkilidir. Fisetinin bir başka faydası da ağrı kesici özellikte olmasıdır.

 

Fisetin Kanser Hastalığına Nasıl Etki Eder?

Hayvanlar ve hayvan hücrelerinde yapılan deneylerde ortaya çıkan bulgulara göre fisetin aynı zamanda kanseri önler. Hücre ölümünü uyarır. Özellikle de pankreas kanseri, akciğer kanseri, kolon kanseri ve prostat kanseri hücrelerinin büyümesini engeller. Araştırmalar sonucunda ortaya çıkan sonuç kemoterapiye direnç gösteren kanser türlerinin tedavisi için fisetin kullanılması yönündedir.

Fisetin kanser hücrelerinin sağlıklı hücreleri etkilemesini engeller. Bir önemli bulgu da lösemi kanserine neden olan beyaz kan hücre kanseri hücrelerinin ölümünü sağlar. Fisetin içeriği bakımından zengin bir beslenme sonucunda prostat kanserinin tedavi edilebileceği düşünülmektedir. Tespitlere göre kanser hücrelerini tamamen öldürdüğü belirlenmiştir. Kanser hücrelerinin büyümesinde etkili olan gelişimi fisetin engeller. Anti kanser etkinliği gösterir. Kanser hücreleri fisetin kanseri çevreleyen normal hücreler etkilenmeden öldürülmesi sağlanır.

Bir önceki yazımız olan Basura İyi Gelen Bitkisel Yöntemler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap