İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Florürlü Vernik Nedir?
Trendlerdeki Yazı

Florürlü Vernik Nedir?

Florürlü vernik

Florürlü Vernik Nedir: Bazı minerallerin karıştırılarak hazırlanması sonucunda ortaya çıkan ve diş çürümelerini önlemeye yarayan maddeye florürlü vernik denir. Günümüzdeki diş macunlarının birçoğunda bulunur ve bazı ülkelerde içme suyunda da kullanılır. Bununla beraber kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır.

Florür Nedir?

Tartışmalı bir madde olarak bilinen florürle ilgili düşük dozlarda diş çürümelerini engellediği bilinmektedir. Bununla beraber bazı ülkelerde şebeke suyuna katılabilen bu maddenin ciddi zararları olduğu tespit edilmiştir. Hollanda, Macaristan, Japonya, Danimarka, Norveç, Finlandiya, Belçika, Çin ve Avusturya gibi ülkelerde suya florür katılması yasaklanmıştır. Ülkemizde de sulara florür maddesi katılmamakta fakat birçok kentin şebeke suyunda doğal florür olduğu belirtilmektedir. Şebeke suyunun yanı sıra gazlı içecekler ve hazır meyve sularında da florür bulunmaktadır.

Florürlü Vernik İşlemi

Diş çürüklerini tedavi etmek ve diş minesinin güçlenmesini sağlamak amacıyla, okul öncesi çocuklarda florürlü vernik uygulamasına başvurulmaktadır. Öncelikle flor verniklerinin %5’i sodyum florürdür. İşleme başvurulduktan sonra diş minesindeki florür oranı %77 oranında artmaktadır.

Dişlerdeki çürük riskinin azaltılmasına yönelik olarak kullanılan florür maddesi çok eski zamanlardan beri tercih edilmektedir. Ayrıca çeşitli jeller, diş macunları ve gargaraların florür içeren ürünlerden oluştuğu bilinmektedir. Bu nedenle başlangıç çürüklerinin durdurulması amacıyla kullanmaya devam edilmektedir.

Florürlü Vernik Kimlere Uygulanır?

Bu işlemin kimlere uygulanacağına dair bilgiler aşağıdaki gibidir;

  • Tükürük yapısı zayıf olan ve aynı zamanda ağız kuruluğu olanlarda
  • Ortodontiktedavi sırasında ağız temizliğine destek olmak amacıyla tüm bireylerde
  • Flor maddesine karşı alerjisi olmayan ve sadece çürük önleme amaçlı tercih eden bireylerde
  • 7 yaş altı çocuklarda
  • Zihinsel gelişimini henüz tamamlayamamış çocuklarda
  • Ayrıca yatalak hastalarda florürlüvernik işlemi uygulanabilmektedir.

Bunların yanı sıra kanser tedavisi sebebiyle dişlerde çürük oluşma ihtimali yüksek olan kişilerde de tercih edilmektedir. Ek olarak ağız kuruluğu şikâyetlerinde ve diş taşı temizliği talep eden kişilerde florürlü vernik işlemi yapılabilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Migren Aurası Nedir?

Florürlü Vernik Uygulaması Nasıl Yapılır?

Florürlü vernik uygulaması sadece diş hekimleri tarafından yapılmaktadır. Diş yüzeylerinin temizlenip verniğin diş diplerine kadar uygulanması ile beraber yaklaşık 2 dakikalık bir kuruma süreci bulunmaktadır. Bu vernik diş yüzeyinde bir tabaka şeklini alır ve flor maddesi bu tabaka üzerinden diş yüzeyine doğru bırakılır.

Verniğin kuruma süreci ise tükürük temasıyla başlamaktadır. Bu yüzden diş yüzeyine uygulandıktan sonra tükürük temasının herhangi bir yan etkisi olmamaktadır. İşlemden sonraki 30 dakikalık süreçte yiyecek ve içeceklerin tüketilmemesi gerekir.

Florürlü vernik, diş yüzeyinde 8 saate kadar kalmalıdır. Bu süre, işlevini yerine getirmesi için gereklidir. 8 saatte kadar dişler fırçalanmamalıdır.

Uygulama eğer diş eti tedavisinin ardından yapılmışsa, sorunun ortadan kaldırılmasıyla beraber vernik işlemine son verilebilir. Ancak hastadaki hassasiyet durumu yoğun bir şekilde devam ediyor ve dişlerde çürük bulunmuyorsa, 7’şer günlük arayla 3 kez florürlü vernik uygulamasına başvurulabilmektedir. Çocuklarda ise bu süre 6 ayda bir şeklindedir.

Çocuklarda Florürlü Vernik İşlemi Zararlı mı?

Çocuklarda bu uygulamanın yapılması tavsiye edilmektedir. Ancak Dünya Sağlık Örgütü ile beraber birçok kurumun, çocuklar için aşırı florür içeren uygulamalardan uzak durulması gerektiği belirtilmektedir. Bununla beraber florürün yetersiz olması durumunda diş çürümelerine neden olduğu da paylaşılmaktadır. İngiltere ve ABD gibi ülkelerde bu konuyla ilgili yapılan pek çok araştırma, florürlü su tüketen çocuklardaki diş çürümelerinin yaklaşık %60 oranında daha az gerçekleştiğini göstermiştir. Ayrıca içme sularındaki flor maddesinin miktar olarak 1.5 mg/l ve daha düşük olması gerektiği de unutulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Ötenazi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. florür tarzı maddeleri özellikle dişiniz ağrıdığında, dişiniz çürümeye başladığında kullanmaya başlamanızı öneririm cidden ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz hatta dişi ağrıyanlar dişini fırçalar ve ağrı geçer bunun sebebi florürdür…