İlginizi Çekebilir
zirkenyum
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Galyum Nedir?

Galyum Nedir?

galyum

Galyum elementi, periyodik tabloda 31 atom numarasına sahip ve sembolü Ga olan kimyasal bir elementtir. Standart sıcaklık ve basınç altında grimsi mavi bir rengi bulunan galyum, sıvı formunda ise gümüş beyaz renkte görülmektedir. Periyodik tablonun 13. grup içinde yer alan galyum elementinin alüminyum, indiyum ve talyum ile benzer birtakım özelliklerinin olduğu bilinmektedir. Galyum elementi doğada kendiliğinden oluşmamaktadır ancak çinko ve boksit elementlerinin içinde eser miktarda bulunduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Galyum elementi 29,76 dereceden daha büyük derecelerde sıvı haldedir. İnsan bedeninin sıcaklığı 37 derece olduğu düşünüldüğünde galyum elementini bir insan eline aldığında bu element eriyecek ve akıp gittiği için tutulması mümkün olmayacaktır. Galyum genellikle termometrelerin yapımlarında çevre dostu olarak kullanılan civanın en büyük alternatifi olarak kullanımıyla öne çıkmaktadır. Çünkü yapılan araştırmalarda galyumun sıcaklığa karşı civadan daha fazla direnç gösterebildiği tespit edilmiştir.

Galyum Elementi Nasıl Üretilir?

Galyum elementinin üretimi, galyumun doğada bulunmaması sebebiyle önemli bir işlemdir. Eritme işlemi uygulanarak kolaylıkla elde edilebilen galyum, diğer metallerin işlenmesi sırasında sadece bir yan ürün olarak ortaya çıkmaktadır. Galyumun ana malzemesi, alüminyumun da baş cevheri olan boksit elementidir. Fakat küçük miktarlarda sülfürik çinko cevherlerinden de galyum elementini üretmek mümkün olmaktadır.

Galyum elementi sodyum hidroksit liköründe biriktiği için buradan çeşitli yöntemler uygulanarak çıkarılması mümkün olmaktadır. Galyum çözelti içinde iyon değişim reçinesinden çıkarılarak elektroliz işlemi sonucunda elde edilmektedir. 2017 yılında yapılan araştırmalara göre düşük dereceli galyum elementi için verilen ortalama fiyat 150 dolar civarındadır.

Galyum Elementinin Özellikleri Nelerdir?

Galyumun özellikleri arasında en başta, fiziksel durumu gelmektedir. Herhangi bir cam fanus ya da metal kap içinde saklanmaması gereken galyumun fiziksel durumu değiştiğinde kaplar ya da fanuslar kırılabilmektedir. Su, silisyum, germanyum, bizmut ve plütonyum ile birlikteyken galyumun sıvı halde bulunduğu ve yoğunluğunun en yüksek seviyede olduğu bilinmektedir. Galyum elementi diğer metallere saldırgan yapıda olduğu için etkileşime girdiği metallerin yapısında değişiklik meydana getirebilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Çernobil Kazası Faciası Nedir?

Bir önceki yazımız olan Zirkonyum Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap