İlginizi Çekebilir
Ultraviyole
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. GDO Nedir?

GDO Nedir?

gdo nedir

GDO Nedir: Açılımı, genetiği değiştirilmiş organizma olan GDO, laboratuvar ortamında canlılar üzerinde uygulanan bir deneydir. GDO üretiminde kullanılan canlıların genleri farklı bir canlıya aktarılır ve ortaya tehlikeli sonuçlar çıkar. Aslında yeryüzünde yaşayan tüm canlılar için olumsuz sonuçlar doğuran bu tür deneyler sonucunda, gündelik yaşamda tüketilen meyve ve sebzeler de olumsuz olarak etkilenir.

GDO’lu Üretimin Gerekçeleri Nelerdir?

Genetik Mühendisliği’nin ilgi alanına giren GDO, birtakım gerekçeler sunularak normalleştirilmeye çalışılmıştır. Bu anlamda açlığa çare bulmak, ekonomik anlamdaki getiriyi ciddi boyutlara ulaştırmak, gıdaların lezzetini artırmak, tarımsal verimi artırmak ve gıdaların raf ömrünü artırmak gibi gerekçeler bulunmaktadır.

GDO İçeren Ürünler Nelerdir?

Pek çok ürünü GDO içeren ürünler kategorisinde inceleyebiliriz. İlk olarak ayçiçeği, yer fıstığı, domates, mısır, patates, kabak ve bal kabağı ile beraber soya ve pirinç gibi ürünleri sıralamak mümkündür. Üzerinde çalışmaların devam ettiği biber, kavun, çilek, muz, kanola, ahududu ve karpuz gibi ürünlerde de GDO bulunabilmektedir.

GDO’lu ürünler arasında mısır dikkat çekmektedir. Genetiği ile en fazla oynanan ürünlerin başında gelen mısırın ardından soya fasulyesini örnek olarak gösterebiliriz. Bu ürünün yaklaşık olarak yüzde 90’ı, bitki öldürücü kimyasallara karşı dirençli olabilmesi amacıyla genetiği değiştirilmiştir. Çiftçiler ise yabani otları yok edebilmek için daha çok ilaç kullanmaya başlamış ve kimyasallara karşı olan direnç artmıştır.

Genetiği değiştirilen bir diğer ürün pamuktur. Özellikle pamuk yağının bu anlamda deneylerde kullanılması ile beraber Hindistan ve Çin gibi ülkelerde insan sağlığı ciddi tehdit altına girmektedir. Aynı örneği süt için de verebiliriz. İneklerin beslenme sürecinde verimlerinin artması amacıyla büyüme hormonu takviye edilir. Bu durum aynı zamanda inek sütünü de etkileyeceği için sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Fosil Nedir?

Tarım Dışında GDO Kullanılıyor mu?

Günümüzde tarım alanı dışında da GDO kullanımları mevcut. Örneğin insülin genlerinin domuzlardan alınarak farklı bir bakteriye aktarılmasıyla beraber şeker hastalarına insülin sağlanabilmektedir. Büyüme ve tiroid genleri ayrıca hayvanlardan alınarak bakterilere aktarılabiliyor ve ardından da hormon eksikliği problemi yaşayan insanların yararına kullanılabiliyor. Ek olarak pek çok aşının da GDO’lardan üretildiği bilinmektedir.

GDO’nun Zararları

Kimyasal ilaçlara karşı dayanıklı olan ve bu dayanıklılığı sağlamak için kullanılan GDO’ların kontrol edilebilmeleri zordur ve bu yüzden zararlıdır. Ayrıca diğer zararlarını maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • İlaçlara karşı dayanıklı olan böcekler, GDO’lu bir gene karşı bağışıklık kazanabilir.
  • GDO’lu ürünlerin hazmı zor olabilmekle beraber yeteri kadar besleyici olmadıkları düşünülmektedir.
  • GDO’lu ürünlerin alerjik ve toksit zararları olabilir. Bununla beraber anne karnında bu tür ürünlere maruz kalan bebeklerde yapısal anlamda anomaliler oluşabilir.
  • Gerçekleştirilen birtakım araştırmalar sonucunda GDO’lu ürünler ile beslenen hayvanlarda bir takım organ sorunları ortaya çıkmıştır.
  • GDO’lu soya fasulyesi ve mısır ile beslenen bir fare üzerinde yapılan deneyde, böbrek ve karaciğer zehirlenmesine rastlanılmıştır.

GDO’lu Ürünler Hangi Ülkelerde Yetiştiriliyor?

GDO’lu ürünlerin ekim alanı bakımından yüzde 99’luk oranı Çin, Kanada, ABD ve Arjantin’de yer almaktadır. Ayrıca ABD’de işlenerek piyasaya sunulan gıdaların yaklaşık yüzde 75’inin genetiği değiştirilmiş olarak satıldığı bilinmektedir.

GDO’nun Doğaya Zararı Var mı?

Bazı bitkilere, zararlı böceklere karşı dayanıklı olabilmeleri amacıyla zehirli genler aktarılıyor. Doğaya yararlı olan böceklerin bu bitkileri tüketmesiyle beraber yok olma tehlikesi ortaya çıkabiliyor. Yapılan bir araştırmada, toksin (zehirli) karakterli olan genlerin aktarıldığı bitkileri çokça tüketen uğur böceğinin ölüm oranının arttığı ve gelişimlerinin de yavaşladığı ortaya çıkmıştır.

Bir önceki yazımız olan Matematik Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap