İlginizi Çekebilir
Panendeizm nedir ne demektir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Geniz Ağrısı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Geniz Ağrısı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Geniz ağrısı nasıl geçer? Ne iyi gelir? Geniz eti nedir? Geniz ağrısı nedir? Geniz ağrısı neden olur? Geniz ağrısı belirtiler nelerdir? Geniz ağrısı nasıl iyileşir? Sorularının ayrıntılı cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

genz agrısı neden olur ?

Geniz ağrısına iyi gelecek tedaviler genellikle genizde oluşan akıntının ve buna bağlı olarak burunda gerçekleşen rahatsızlık hissinin geçirilmesi üzerinde temellenir. Günlük hayatımızda soluk alıp verme sebebiyle en sık kullandığımız burun, geniz ağrısı sebebiyle sürekli kendini hatırlatan bir rahatsızlığa dönüşür. Geniz ağrısını oluşturan akıntının oluşmasında birden fazla faktör etkili olabilmektedir. Dolayısıyla geniz ağrısına ne iyi gelir sorusu günlük hayatta çok sık sorulan bir soru halini almış durumdadır. Gündelik yaşamı yüksek derecede olumsuz etkileyen geniz ağrısı kronikleşmeye müsait bir rahatsızlık olmasından dolayı en kısa zamanda tedavi edilmesinde fayda vardır. Orta kulakta zedelenmelere yol açabilen ve sinüslerin enfeksiyon kapmasına davetiye çıkarabilen geniz ağrısı ya da akıntısı bu sebeple tanı konulduktan sonraki en kısa sürede kontrol altına alınmalıdır. Burundaki mukoza tabakasında bulunan mukusların artması sebebiyle ortaya çıkan bu durum, aşırılık sonucu bir rahatsızlığa dönüşür.

Geniz Eti Nedir?

Geniz eti işlevsel olarak burnumuz ve ağzımızdan soluduğumuz havanın içerisindeki zararlı hava zerreciklerinin akciğerlere inmesini engellemektedir. Geniz burnun arka tarafında konumlanmış olan bir dizi vücut koruma kalkanının bir parçasıdır. Tıpkı bademcikler ve koltuk altı bezleri gibi vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir bölümünü oluşturur. Doğduğumuz günden itibaren vücudumuzda yer edinen geniz eti yaklaşık olarak okul çağına kadar büyüme göstermeye devam eder. Bu büyüme burun bölgesinde devam eden ağrılara sebep olur ve bu yüzden geniz etinin alınması doktorlar tarafın önerilebilir. Geniz etinin alınması vücudun bağışıklık sistemi adına ciddi bir tehdit oluşturmaz çünkü vücutta bu işlevi yerine getiren başka koruma kalkanları da yer almaktadır.

Geniz Ağrısı Nedir?

Geniz ağrısı burunda bulunan mukoza tabakasından kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Burnun iç bölgesinde bulunan ve vücut için önemli bir salgı olan mukusu oluşturan mukoza dokusu bazı sebeplerden ötürü salgı oranında bir artış gösterir. Bu durum mukus tabakasının artmasıyla oluşan bir akıntının gerçekleşmesine sebep olur. Soluduğumuz havanın içinde bulunan sağlıksız unsurları yakalamaya yarayan mukus tabakası akciğer sağlığı için çok önemlidir. Vücudumuz her gün yaklaşık olarak bir litre mukus üretir. Su, protein ve antikorun bir araya gelmesiyle oluşan mukus, gereğinden fazla üretilmesi halinde boğaza doğru bir akıntı oluşturur. Bu akıntı sonucu burun ve boğaz bölgesinde sürekli bir rahatsızlık hali baş gösterir.

Geniz Ağrısı Neden Olur?

Geniz ağrısı sebepleri birkaç farklı durumdan kaynaklanabilir. En önemli sebebinin mevsim geçişleri olduğu bilinen bu hastalığın diğer başlıca sebepleri ise;

 • Havaların serinlemeye başlaması
 • Bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi
 • Düzenden ve sağlıktan uzak beslenme şekilleri
 • Soğuk su kullanımı

Şeklinde sıralanır. Ayrıca vücudun diğer bölgelerinde var olan bazı rahatsızlıklar da geniz ağrısının oluşmasına sebep olabilir.

Geniz Ağrısı Nasıl Oluşur?

Geniz ağrısının oluşumu vücuttaki salgılama sisteminin bozulmasıyla gerçekleşir. Çoğunlukla farkına varılmasa da burnumuzda bulunan mukoza dokusunun oluşturduğu mukus, istemsiz olarak boğaz doğru itilir. Yukarıda sıralanan sebeplerden dolayı ise dönem dönem mukus salgılanmasında artışlar belirir. Kısa vadede büyük bir problem olarak görülmese de bu artışın uzun süre ve artış göstererek devam etmesi burun ve boğaz yapısının işleyişinin sekteye uğramasına sebep olur. Tedavisinin geciktirilmesi durumunda burun ve boğaz bölgelerinde başka rahatsızlıkların ortaya çıkmasına davetiye çıkarır. Burunda başlayan sızıntıya bağlı bu rahatsızlık bir süre sonra boğaz bölgesinde şişlik, ağrı gibi daha şiddetli hallerde kendini gösterir. Geniz eti bazı spreylerle kontrol altında tutulabilir seviyeye gelir ancak bazı durumlarda ise geniz etinin alınması hasta için çok daha doğru bir seçenek olacaktır. Bunlardan bazıları şöyledir;

 • Sürekli tekrarlayan geniz eti büyümesi
 • Kullanılan ilaçlara rağmen sürekli baş gösteren geniz eti iltihabı
 • Solunumda yaşanan zorlanmalar ve buna bağlı olarak ortaya çıkan horlama benzeri sesler
 • Çene yapısında biçimsel bozulmalar
 • Uyku apnesi
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Glukozamin Nedir?

Geniz Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Geniz ağrısının belirtileri bir takım semptomların ardından gerçekleşir.

 • Şiddetli ağız kokusu
 • Belirli aralıklarla oluşan baş ağrısı
 • Boğazda oluşan gıcık hissi
 • Şiddetli ve devamlı süren öksürük
 • Nefes darlığı
 • Koyu renkli ve katılaşmış balgam
 • Oluşan balgam sebebiyle gerçekleşen ses kısılması

Gibi göstergeler geniz ağrısının habercisidir. Hastalığın ilerleyiş süreci ve hasta kişiye göre akıntı sebebiyle oluşan balgamın rengi ve kıvamında değişmeler görülmektedir.

Geniz Ağrısı Nasıl İyileşir?

Geniz ağrısının iyileşmesi için alınması gereken ilk önlem doktor kontrolüne başvurulmasıdır. Burada buruna, kulağa ve boğaza yapılan muayeneler sonucu hastalığın kesin tanısı konulur. Her zaman ilaç gerektirmeyen bu rahatsızlığın ilerlemeden durdurulması ise çok önemlidir. Belirli bir rahatsızlığa bağlı olmadan gerçekleşen akıntılarda geniz ağrısı basit bazı yöntemlerle iyileşebilir.

Geniz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Geniz ağrısının geçmesi bazı basit takviyelerle oldukça basit bir şekilde gerçekleşir;

 • Düzenli su kullanımı: Suyun gerekli miktarda kullanılması mukusun daha akışkan bir yapıya geçmesine ve katılaşmanın yok olmasına sebebiyet verecektir.
 • Bitki Çayları: Bilhassa kış aylarında sıcak sıvı tüketimi geniz ağrısının tedavi edilmesi için çok önemlidir. Düzenli olarak kullanılan bitki çayları burun, boğaz ve soluk borusunda rahatlama hissi oluşturur. Aynı zamanda boğazdaki tahriş hissinin yok olmasına yardımcı olur.
 • Geniz akıntısına bağlı ağrıların artmasında bağışıklık sisteminin zayıflaması önemli bir etkendir. Bu sebeple hastalık dönemlerinde özellikle C vitamini açısından zengin sebze ve meyvelerin tüketilmesi son derece önemlidir.
 • Geniz akıntısının oluşturduğu boğaz tahrişinin hızlıca iyileşmesi için hastalık boyunca bal tüketilmesi çok gereklidir.
 • Nefes açıcı yönü kuvvetli olan nane gibi besinler hastalık dönemlerinde sık kullanılmalıdır.
 • Meyan kökü güçlü bir balgam sökücüdür. Burun ve boğazların rahatlamasına yardımcı olacağından ötürü sıkça kullanılması gerekir.
 • Hindistan cevizi yağı da boğazdaki iltihabı atmada ve mukoza dokusunu yağlandırmada faydalı bir besindir. Sıcak içeceklerin üzerine eklenerek tüketilmesi en doğru kullanım şeklidir.
 • Tarçın ise içindeki maddeler sebebiyle güçlü bir temizleyicidir ve vücudun antioksidan ihtiyacını karşılar. Bu sebeple hastalık dönemlerinde kullanılmasında fayda vardır.

Geniz Ağrısından Nasıl Korunulur?

Geniz ağrısından korunmanın yolları aslında çok basittir. Birkaç önlemle geniz akıntısına bağlı ağrılar kolayca sonlandırılabilir;

 • Alerjilerden uzak durmak: Geniz ağrısının bir diğer önemli sebebi ise özellikle mevsim geçişlerinde karşılaşılan alerjik durumlardır. Bu konuda hassas olan kişilerin alerji ve polen oluşumuna müsait havalarda evde vakit geçirmeleri gerekir.
 • Tuzlu Su: Burunda oluşan mukus tabakasının çözünmesinde tuzlu su etkili bir araçtır. Rahat ve sağlıklı bir şekilde nefes alabilmek için burun delikleri belirli aralıklarda tuzlu su ile temizlenmelidir.
 • Sigara kullanımının bırakılması ya da azaltılması: Sigara solunum sistemi organlarını Kötü etkileyen ve mukus tabakasının artmasına yol açan bir faktördür. Özellikle akıntıya bağlı ağrının artış gösterdiği dönemlerde bırakılması yahut azaltılması gerekmektedir.
 • Rahatsızlık dönemlerinde yemeklerde yoğun baharattan kaçınmak gerekir.
 • Geniz ağrısı sırasında vakit geçirilen odanın oksijen ve nem açısından elverişli olması çok önemlidir. Zira oksijensiz ortamlarda öksürük ve akıntı daha yoğun bir şekilde ortaya çıkacaktır. Bunun yanında nemden yoksun ortamlarda da burun tıkanıklığı rahatsızlığı daha sıkıntılı bir hale getirir. Bu sebeple bulunulan odaların sık sık havalandırılması hastalığın iyileşmesi açısından çok önemli olup geniz ağrısı şikayetinin nüksetmesini önlemektedir.

Bir önceki yazımız olan Gaz Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap