İlginizi Çekebilir
sanat nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Geri Dönüşüm Nedir?

Geri Dönüşüm Nedir?

geridönüşüm

İnsanoğlu yaşayışını sürdürmek için dünya üzerinde sürekli bir şeyler üretip ve bunları tüketmektedirler. Tükettiğimiz her şeyi atık olarak nitelendirmeceyiz. Lakin sürekli üretim yapmak için doğaya ve çevreye zarar verip kaynaklarımızı tüketme noktasına gelmesine neden olabilmekteyiz. Kaynakların tüketiminin azaltılması için alınabilecek en uygun yöntem atıkların geri dönüştürülmesidir. Peki, geri dönüşüm nedir? Geri dönüşüm maddelerin atık halinden yararlanıp tekrardan kullanılabilir hale gelmesi için çeşitli ve sistemlerden geçerek hazırlanma işlemidir. Günümüzde geri dönüşüm faaliyetleri çok büyük bir çeşitlilik göstererek hemen her atık geri dönüştürülebilmektedir. Özellikle inorganik yapıdaki maddeler dönüştürülmektedir.

Geri Dönüşebilen Maddeler

Plastikler günümüzde hemen hemen her şeyin ambalajı olarak kullanılmaktadır. Bu sebepten dolayı doğada her yerde plastiklerin görülmesi kaçınılmaz bir hal almıştır. Plastikler doğada Binlerce yıl çürümeden kaldıkları için doğaya büyük bir zarar vermektedirler. Özellikle denizlere ve göllere, diğer su birikintilerine atılan plastikler canlı hayatlarını büyük riske atarak doğadaki çevreyle ilgili döngüye zarar vermektedir. Plastikler toplanarak geri dönüşüm tesislerine götürülüp eritilip elde edilen malzeme ile hem yakıt üretilebilmektedir. Hem de çeşitli motorların yağ ve dizel ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Kâğıt Geri Dönüşümü

Kâğıtların üretilebilmesi için doğada birçok ağaç kesilerek fabrikaları gönderilmektedir. Kâğıt üretimi için kesilen ağaç sayısı da küçümsenmeyecek derecededir. Bu sebepten dolayı ağaçların kesilmesini önlemek için kâğıtların geri dönüşümünü yapmak hem çevreye duyarlı olmak hem de hammadde arayışının ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Okullardaki kitaplar defterler, günümüzde bütün okuduğunuz yazıların olduğu dergiler gazeteler hepsi kâğıttan yapılmakta ve ağaçlardan üretilmektedir. Geri dönüşümü yapılan kâğıt günümüzde büyük bir önem kazanmış olup toplumun her kesiminde büyük bir bilinç sağlanılmış ve dikkat edilen duyarlılıkları arasında yer almaktadır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Plato Nedir?

Cam Geri Dönüşümü

Camlar kırılma potansiyeli yüksek maddelerdir. Bardaklar, pencereler ve buna benzer birçok malzemenin yapımında cam kullanılmaktadır. Hayatımızın her yerinde kullanılmakta olan camlar kumdan elde edilmektedir. Camların geri dönüşüme verilmesi tekrar işlem görüp kullanılmasına ve doğadaki görüntü kirliliğinin ortadan kalkmasına yardımcı olmak için geri dönüşüme şart olan atıklardan bir tanesi olma niteliğine sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Tebliğ Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap