İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Germanyum Nedir?

Germanyum Nedir?

Germanyum Nedir

Doğada oldukça az olan ve kimya biliminde bulunan elementlerden bir tanesi germanyumdur. Germanyumun atom numarası periyodik cetvelde 32dir. Germanyum elementi 937,4 derece kaynamaktadır. Periyodik cetvelde bakıldığında GE sembolü ile görülebilmektedir. Bu elementin görünüşü metale benzer ve gümüşün griye kaçan rengini anımsatır. Periyodik cetvelin dördüncü gurubunda yer alan germanyum hem kalayın hem de silisyumun sahip olduğu özellikleri bünyesinde barındırır.
Germanyum elementi tarihten günümüze kadar en çok incelenen elementler arasında yer alırken her zaman ilgi çekici olup değer kazanmış bir elementtir. Yarı iletken olan bu element yarı metal olma özelliği ile kendisini belirginleştirmektedir. Germanyumun sahip olduğu özelliklerden biriside bulunduğu ortamın sıcaklığına göre iletkenlik göstermesidir. Eğer ortamdaki sıcaklık seviyesi az ise germanyumun elektriği iletmediği görülür. Fakat oda sıcaklığı yükselirse yani 25 derece kadar ulaşırsa germanyumun elektriği kısmen de olsa iletebildiği tespit edilmiştir.

Germanyumun Kullanıldığı Yerler

  • Elektronik malzemelerin yapımında germanyumun kullanılması son yıllarda oldukça yaygın bir hal almıştır. Elektronik cihazların daha az enerji tüketmesi adına transistor ile diyotlarda germanyum kullanılarak daha düşük derecelerde güç kullanılmasına olanak tanımaktadır.
  • Kullanmakta olduğumuz cihazların birçoğu kullanılma sürelerine bağlı olarak ısınmaktadır. Germanyum hem düşük enerji kullanmakta hem de ısıyı etrafına daha az yaymaktadır.

Germanyumun Zaman İçin De Kullanımı

Elektronik cihazların üretildiği sanayi tesislerinde germanyum sahip olduğu özeliklerden dolayı büyük bir popülerlik kazanmıştır. 1945’li yıllardan itibaren kullanılan germanyum 1960 yıllarında ilk olarak radyolarda kullanılmaya ve daha sonrasında ise televizyon ile bilgisayar gibi elektronik cihazlarda kullanıla en önemli maddelerden bir tanesi olmuştur.
Yüksek voltaj değerlerine sahi olan germanyumun özelliklerinden birisi ise ışığı geçirmemesidir. Lakin ışığı geçirmemesi durumu kızıl ötesi ışıkta değişmektedir. Normal ışığa karşı gösterdiği tepki kızılötesi ışıkta değişip geçmesine izin vermektedir. Kolay bir şekilde kırılma eğilimi göstermeyen germanyum optik ürünlerin yapılmasında yararlı olacağı düşünülerek günümüzde de optik alanında bolca kullanılan elementlerden bir tanesi olmuştur. Sağlık için geliştirilen ilaç tedavisinde çok az bir miktarda da olsa kullanılmakta ve kişilerin vücudundaki bakterilerin yok edilmesi açısından da etkin bir madde rolü oynamaktadır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Fizik Nedir?

Bir önceki yazımız olan Epistemoloji Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap