İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Giyotin Nedir?

Giyotin Nedir?

Giyotin

Giyotin Nedir: İdam cezası alanların boynunu kesmek için kullanılan araca giyotin denir. Giyotinde kurbanın baş kısmı ile bedeninin ayrılması için oluklu iki direğin tepe kısmından aşağıya doğru hızla inen ve eğik ağızlı olan bir satır bulunmaktadır. Bu yöntemle idam mahkûmunun başı ile gövdesi birbirinden ayrılmaktadır.

Giyotin Kelime Anlamı

  1. Fransa’da ölüm cezasına çarptırılanların başını kesmek için kullanılan araç.
  2. Basımevi vb. yerlerde kağıtları kesmek için kullanılan araç. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Giyotinin Tarihçesi

Tarihi 1700’lü yıllara kadar uzanan giyotin, daha eski tarihlerde de benzer şekilde kullanılmıştır. Orta Çağ döneminde Almanya ve çevre ülkelerde ‘planke’ olarak adlandırılan ve insanların başlarını hızlıca kesmeye yarayan bir alet kullanılmıştır. İngilizler ise ölüm emri verilen kişiler için Halifax Gibbet olarak bilinin sürgülü bir balta kullanmıştır. Kafa kesme olarak tabir edilen idam yönteminin tarihi bu nedenle antik çağlara kadar uzanabilmektedir. Araştırmalara göre 16. ve 18. yüzyıllar arasında yaklaşık olarak 120 bin kişinin kafası kesilerek idam edilmiştir. Bu nedenle giyotinin de bu durumlardan etkilenerek icat edildiği belirtilmektedir.

Giyotin, Fransız Doktor Joseph Guillotin’in devletine daha insancıl olan idam yöntemlerinin kullanılması gerektiğini önermesiyle ortaya çıkmıştır. 1789 yılında Fransa’da kişisel idam cezasına karşı çıkılmış ancak giyotinin kullanılması engellenememiştir. Doktor Guillotin, insanların daha eşit bir uygulama ile idam edilmesi gerektiğini savunmuştur. Ayrıca Joseph Guillotin’in de giyotinle idam edildiği bilinmektedir. Bununla beraber yine Fransız doktorlardan olan Antoine Louis tarafından tasarlanan ilk prototip uygulamaya geçilmiştir.

20 Mart 1972 yılında Fransa’nın resmi idam aleti olarak kabul edilmiş ve 1981 yılında idam cezasının kaldırılmasıyla beraber uygulamadan kalkmıştır.

Giyotin İnfazları Ne Zaman Başladı?

Fransa’da 1790’lı yıllarda başlayan isyanlarla mücadele etmek için binlerce kişi giyotinle idam edilmiştir. Aletin ilk uygulanmaya başladığı zamanlarda hijyenik ve hızlı olduğu düşünülmüştür. Fakat bu idamlar daha sonraları bir eğlence haline gelmiştir. Bu alet için çok sayıda şarkı ve şiir bile yazılmıştır. Giyotin idamını izlemek için gelen insanlar idama mahkum edilen kişilerle alay etmiş ve bu kurbanların son sözü bile dinlenmemiştir. 18. yüzyıl sonunda azalan giyotin uygulamaları 1939 yılına kadar Fransa’da devam etmiştir.

Bugün Concorde adı verilen Devrim meydanında giyotin infazları sıkça yapılmıştır. O dönemde bir aktivite olarak görülen infazlardan önce tezgahlardan hediyeler alınır ve yemek yenilirdi. Ayrıca bu özel aktiviteye toplu katılımlar da gerçekleştirilirdi.

Giyotin Nasıl Kullanılır?

Giyotin cezası alan kişilerin ilk olarak elleri bağlanmaktadır. Daha sonra aracın sürgülü olan zemin kısmına yüzükoyun olacak şekilde yatırılmaktadır. İdam edilecek kişinin kafası, kaçmasını engellemek için bıçağın tam ense bölgesine denk gelmesi amacıyla hazırlanmıştır. Ayrıca tepede iple bağlı olan çapraz ve keskin bir bıçak bulunmaktadır. İdamı uygulayacak olan kişi bıçağın iplerini, mahkümun düzeneğe yerleştirilmesinin ardından bırakmaktadır. Bu sayede bıçak çok hızlı bir şekilde kişinin ensesine düşerek başını ve gövdesini birbirinden ayırmaktadır. Binlerce kişinin idam edilmesinde kullanılan giyotin, halka açık olarak yapılan son idamını 1939 yılında gerçekleştirmiştir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Yatay Geçiş Nedir?

Giyotin Hakkında İlginç Bilgiler

Giyotin infazlarına sıklıkla katılan çocuklar kendi minyatür giyotinleriyle birlikte oyunlar oynamaya başlamıştır. Yaklaşık iki ayak boyunda ve ağaçtan yapılan bu oyuncağın oldukça popüler olduğu bilinmektedir. Bu dönemdeki çocuklar bazen küçük kemirgenleri bazen de bebekleri kesmek için oyuncak giyotin kullanmıştır. Fransa’nın bazı kasabalarında kötü bir psikolojik etkiye neden olduğu için yasaklandığı da bilinmektedir. Giyotinler bazen de yemek masalarına dönüştürülmüş, bazen de sebze ve ekmek kesmek için kullanılmıştır.

Giyotin hakkındaki ilginç bilgilerden biri de cellatların ülke çapında ün kazanmasıdır. Bu dönemde cellatlık bir aile işine dönüşmüştür. Yine dönemin ünlü ailesi olan Sanson ailesi, 1792 ile 1847 yılları arasında devletin celladı olarak göreve alınmışlardır. Bununla birlikte Deiblers ailesi de cellat görevini üstlenerek dönemin giyim tarzlarına yön vermeye başlamışlardır. Öyle ki Fransa’daki azılı suçlular bile cellatlarının isimlerini dövme olarak yaptırmaya başlamıştır.

Giyotinle ilgili kullanılmaya başladığı günden itibaren idam mahkûmlarıyla ilgili deneyler yapılmıştır. Giyotinle kesilen bir başın bilinçli olup olmadığı konusunda yaşanan tartışmalarla beraber bilim adamları araştırma yapmaya başlamıştır. Bu tartışmalar, cellatlardan birinin, kurbanlarının yüzünü tokatlamasıyla birlikte alevlenmiştir. İdamı izleyen seyirciler, kurbanın idamdan sonra yüzünde öfke belirdiğini iddia etmiştir. Doktorlar da öldürülen bu kişinin gözlerini hareket ettirdiğinin ispatlanması adına kurbanın gözlerini açık tutmasını sağlamıştır. İdam edilen kişinin adının söylenmesi üzerinde herhangi bir tepki verip vermeyeceği deneylenmiştir. Kesik olan tüm başlara ateş tutulması ve kimyasal madde dökülmesi gibi uygulamalar, dönemin bilim adamları tarafından çokça başvurulan yöntemlerdendir. 1880 yılında ise doktor Dassy, idam edilen bir kurbanın konuşup konuşmayacağını görebilmek amacıyla başına kan pompalamıştır. Ancak bu deneylerle sonuç alınmamış ve 20. yüzyılda sonra erdirilmiştir.

Giyotin Fransa’nın yanı sıra Nazi Almanyasında da kullanılmıştır. Hitler döneminde giyotinin resmi idam uygulaması olması için özel kanunlar çıkarılmıştır. Yine aynı dönemde 20 adet giyotin Almanya’nın farklı şehirlerinde kullanılmak üzere gönderilmiştir. Kayıtlara göre Nazi döneminde 16 bin 500 kişinin idam edildiği belirtilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kızıl Elma Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 1 sene önce

    Fransa’da bu durum zamanla öyle bir ha alıyor ki tıpkı İspanya’daki boğa güreşlerini izler gibi halk bu idamları izliyor. Medeni toplum işte!