İlginizi Çekebilir
Yandex
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Google Nedir?

Google Nedir?

Google

Google nedir: Dünyanın en büyük arama motoru ve aynı zamanda geliştiricisi olan şirkete Google denir. Googol kelimesinin değiştirilmesiyle ortaya çıkan ‘Google’ 25 milyon dolarlık bir sermaye ile kurulmuştur. Şirketin dünya genelinde 5000’den fazla çalışanı bulunmaktadır.

Google Tarihçesi

Google özel bir şirket olarak 4 Eylül 1998 tarihinde, Stanford Üniversitesi öğrencileri olan Sergey Brin ve Larry Page tarafından kurulmuştur. 2024 yılına kadar şirkette beraber çalışmak için anlaşma yapan doktora öğrencileri, 19 Ağustos 2004 tarihinde Google’u halka arz etmiştir. Ayrıca 2005 yılında rekor bir indeks sayısına ulaşılmıştır.

Kuruluş süreci 1996 yılının Ocak ayında başlayan Google, bir araştırma projesiyle birlikte ortaya çıkmıştır. Larry ve Sergey ilk olarak oluşturdukları arama motoruna ‘BackRub’ adını vermiştir. Daha sonra ‘googol’ kelimesi üzerinde imla değişiklikleri yapılmış ve günümüzdeki ismini almıştır. Bu ismin konulma sebebi, kullanıcılara çok büyük bir bilgi kaynağının sunulduğunu belirtmektir. Ayrıca ‘googol’ sözcüğü rakam olarak ‘on üzeri yüz’ü ifade etmektedir.

Dünya çapındaki veri merkezlerinde 1 milyondan fazla sunucuda çalışan bu arama motoru ayrıca 1 milyardan fazla arama talebini işlemiştir. Kullanıcıların meydana getirdiği veriler ise günlük yaklaşık olarak 24 petabayttır.

Google Çalışma Prensipleri

Google ilk olarak, web sayfalarından elde ettiği bilgileri tarama ve dizine ekleme süreçlerinden geçirir. Ayrıca içerikleri düzenlemek amacıyla web tarayıcılarını kullanır. Yani kullanıcılar arama yapmaya başlamadan önce sayısız web sayfasından bilgiler toplanır ve arama dizinine eklenir.

Bu süreçten sonra arama logaritmaları devreye girer. Google sıralama sistemleri, kullanıcılara anlık olarak ilgili ve faydalı sonuçlar sağlamak amacıyla arama dizininde yer alan bilgileri ayıklar. Ayıklanan bu bilgiler oldukça zengin ve farklı formatlarda kullanıcılara ulaştırılır.

Google Ürün ve Hizmetleri

Google, dünyanın en büyük çevrimiçi olarak bilgi dağıtımı gerçekleştiren platformlarından biridir. 2004 yılında kullanıcılarıyla buluşan bu arama motoru tarafından geliştirilmiş işletim sistemleri, masaüstü uygulamaları, mobil için web uygulamaları ve bağımsız çalışan uygulamaları bulunmaktadır. Ayrıca web üzerinden ulaşılan Google ürünlerinin sayısı da bir hayli fazladır.

Google Masaüstü Uygulamaları

Google, AdWords editör, Chrome, Eart, IME, Gmail Notifier, Hızlı Arama Kutusu ve Pinyin gibi uygulamalar sunmaktadır.

1ChromeGeliştirilmiş internet kullanımı sağlayan Chrome, bir tarayıcı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca açık kaynak kodlu eklentilere izin vermektedir.

2. AdWords Editör: İnternet platformunda reklamcılık ile ilgili olan tüm düzenlemeler, Adwords hesapları üzerinden yönetilmektedir. Yani Google reklamları bu uygulama sayesinde verilebilmektedir.

3. Gmail NotifierNotifier, sürekli mail kontrolü yapan kullanıcılar için uyarı hizmeti veren bir uygulamadır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Spam Nedir?

4. Earth: Çevrimiçi kullanımlara açık olan Google Earth, 3 boyutlu olarak dünyanın her bölgesinin incelenmesini sağlar.

5. PinyinÇince ’ye ait olan tüm karakterlerin diğer ülkelerce üretilen klavyeler tarafından yazılmasını sağlayan bir uygulamadır.

6. Japanese InputJaponca dili için hazırlanan giriş yöntemi düzenleyicisi olarak kullanılır.

7. IME: Google IME, dünyanın farklı dillerinden giriş uygulamalarını kullanarak yazıların rahatlıkla tercih edilmesini sağlar.

8. PicasaFotoğrafların bir arada düzenlenebilmesini sağlayan uygulamadır.

Mobil için Google Web Uygulamaları

Google arama motorunun mobil için hazırladığı pek çok uygulama vardır. Dokümanlar, takvim, blogger ve navigation, bunlar arasında en çok kullanılanlardır.

1Dokümanlar: Tercih edilen tarayıcı üzerinden dokümanların pratik bir şekilde görüntülenmesini sağlamaktadır.

2. BloggerBlogger’da sitesi bulunan kullanıcıların bloglarını düzenlemesi için sunulmaktadır.

3. Takvim: Her kullanıcının kendi takvim listelerini oluşturması için sunulmuştur.

4. Maps NavigationAndroid cihazlarda yön bulmak için kullanılan bir uygulamadır.

Google Bağımsız Çalışan Uygulamalar

Gökyüzü haritası, müzik, gmail, kitaplar ve çeviri gibi uygulamalar, bağımsız çalışan uygulamalardır.

1Müzik: Google’da ücretsiz müzik dinlenebilmesini sağlayan bir uygulamadır.

2. GmailE-posta adresiyle ilgili genel işlemlerin yapılmasını sağlar.

3. Kitaplar: Google kullanıcılarının kitap indirmesi, satın alması ve okuması için hazırlanmış bir uygulamadır.

4. Çeviri: Farklı dillerde hazırlanan yazıların tüm dillere çevrilmesini sağlar.

5. Gökyüzü Haritası: Yıldız haritasının görüntülendiği uygulama programıdır.

Google Web Üzerinden Ulaşılan Ürünler

AdWords, Blogger, AdSense, Google + ve Website Optimizer, web üzerinden ulaşılabilen Google ürünleridir.

1AdWordsGoogle’a ücretli olarak reklam verilmesini sağlar.

2. BloggerKullanıcıların sahip olduğu bloglarla ilgili olan tüm düzenlemelerin yapıldığı uygulamadır.

3. AdSenseİnternette yayın yapan web site sahiplerinin reklam almasını sağlayan uygulamadır.

4. Google +: Kullanıcıların arkadaşlarıyla paylaşımlar yapmasına olanak sağlayan büyük bir sosyal ağ platformudur.

5. Website OptimizerTest ve optimizasyon aracı olarak kullanılır. Ücretsiz olan sitelerin genel özelliklerinin arttırılmasına yönelik seçenekler sunar.

Google’ın Diğer Önemli Uygulamaları

Google çok sayıda konuşma ve mesajlaşma uygulamaları sunmaktadır. Google’ın e-mail hizmeti olan Gmail’in yanı sıra Google Allo uygulaması, akıllı mesajlaşma uygulaması olarak tercih edilmektedir. Ayrıca İOS ve Android cihazlar için yüksek kalitede görüntülü görüşme yapmak için Google Duo uygulaması kullanılmaktadır.

Google’da dosyaların güvenli bir şekilde saklanabilmesi için de uygulamalar geliştirilmiştir. Bu kapsamda E-Tabloları kullanarak her ortamda verilerle çalışma imkânı bulunmaktadır. Bununla beraber tüm dosyaların saklandığı Drive uygulaması ile daha güvenilir saklama hizmeti alınabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan İHA Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. google hatta google amca 🙂 google yeni nesil ansiklopedi mi desek, içinde yok yok mu desem bilemedim. Aradığınız hertürlü konuda hertürlü bilgi bulabileceğiniz bir arama motorudur. Oldukça yararlı bi paylaşım olmuş bu arada elinize sağlık.