İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Listeler
  3. Gün İçinde Daha Enerjik Olmak İçin 14 Tavsiye

Gün İçinde Daha Enerjik Olmak İçin 14 Tavsiye

Gün İçinde Daha Enerjik Olmak İçin 14 Tavsiye
İçeriğimize oy verebilirsiniz.

Kafein ya da diğer ilaçları kullanmadan gün içinde yapacağınız birkaç aktiviteyle uyanık ve enerjik kalabilirsiniz. İyi bir gece uykusu almak, kronik yorgunluğa en iyi çözümdür, ancak kendinizi enerjik ve uyanık tutmak için başka birçok yöntem vardır. İşte bu yöntemleri tek tek sizin için sıraladık.

1.Dışarı Çıkın

Temiz hava ve güneş ışığından optimum fayda sağlamak için dışarı çıkın. Dışarı çıkamıyorsanız, temiz hava için bir pencere açmayı veya en azından doğal güneş ışığına izin vermek için perdeyi açmayı deneyin. Dışarısı karanlık olsa bile dışarı çıkmak, içeride kalmaktan çok daha iyidir. Temiz hava, egzersiz ve mekan değiştirmenin kombinasyonu, uyanmak için beyninize verilen sinyallerdir.

2.Işıkları Açın

Doğal ışık en iyisi olsa da ışıktaki herhangi bir artış duyularınız için bir uyarı olur ve beyninize “uyanma” emri verir. Doğal ışığa erişemiyorsanız, LED ekranlarda bulunan mavi ışık da uyanıklık için fayda sağlayacaktır. Birçok kişi, özellikle düşük kaliteli veya endüstriyel aydınlatma türü olan floresan lambaları kullanır. Eğer imkanınız varsa diğer aydınlatma türlerini (LED, akkor, halojen) kullanmalısınız.

3.Ekranlara Bakmaya Ara Verin

Ekranlardaki ışık sizi uyandırsa da uzun süreli kullanımlarda TV’niz veya bilgisayarınız hem görsel hem de zihinsel yorgunluğa yol açabilir. Ayrıca, bu elektronik cihazlar genellikle uzun süre oturularak kullanıldığından beyninizde huzursuzluk duygusuna yol açar.

Bu sebeple gün içerisinde sık sık bu ekranlara ara verip uzak mesafelere bakmak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

4.Müziği Açın

En sevdiğiniz müziğin sesini arttırmak veya şarkı söylemek daha uyanık hissetmenize yardımcı olacaktır. Ofis ortamındaysanız veya etrafınızda başka insanlar varsa kulaklık kullanmanız gerekebilir.

İyi ve neşeli şarkılar seçtiğinizden emin olun. Müzikle birlikte ritim tutarak bonus enerji dalgalanması elde edin.

5.Sıcaklığı Azaltın

Sıcak ve havasız bir ortamda çalışmak, uykulu gibi hissetmenizi sağlayacak ve doğal olarak performansınızı düşürecektir. Kısa süreli de olsa bir pencere açın. Sıcak bir günse bir fan ve klimayı açmayı deneyebilirsiniz.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Türkiye’deki En Önemli Adalar; Tarihi, Doğası ve Kültürel Değerleri

6.Su İçin

Su içmek daha fazla enerjik olmanızı sağlayacaktır. Hidrasyon, vücudunuzun sorunsuz çalışmasına yardımcı olur, bu da sizin kendinizi daha fazla zinde hissetmenizi sağlar. Bunun dışında içme eylemi, size “mini bir mola” vererek uğraştığınız başka bir işi durdurmanızı sağlar.

7.Protein ve Sağlıklı Yağ Tüketiminizi Artırın

Protein ve sağlıklı yağ içeren gıdalar, vücudunuza yavaşça salınan sürekli enerji sağlar. Bu yiyecekler, şekerli veya kafeinli yiyecek ve içecekler gibi ani kan şekeri oynamalarına yol açmaz. Aynı zamanda uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Bu da şekerli yiyecekleri atıştırmadan kaçınmanızı sağlayacaktır.

8.Kahvaltı Yapın

Yorgun hissetmenizle ilgili kronik bir sorununuz varsa, her sabah sağlıklı bir kahvaltı yapmak daha enerjik hissetmenize yardımcı olacaktır. Kahvaltı, metabolizmanızın düzgün işleyişini sağlar ve gün boyunca enerjik olmanızı sağlar. Yoğurt, yumurta, meyve salatası, yulaf ezmesi ve benzeri uzun süreli enerji veren sağlıklı yiyecekleri kahvaltı sofranızdan eksik etmeyin.

9.Hareket Edin

Eğer oturarak çalışıyorsanız 5-10 dakikada bir ayağa kalkmaya çalışın. Ya da biraz daha ileri gidebilir ve en sevdiğiniz şarkıyla dans etmeyi deneyebilirsiniz. Koridorda (daha iyisi dışarıda) kısa bir yürüyüş de enerjik hissetmenize yardımcı olacaktır.

10.Gün İçerisinde Şekerleme Yapın

Kısa bir şekerleme yaparak aşırı yorgunluktan kurtulabilirsiniz. Gün ortasında en az 20 dakika uyuklamak kendiniz harika hissetmenizi sağlayacaktır.

11.Duş Alın

Duş almak bazen şekerleme yapmaktan daha iyidir. Sizi ferahlatır ve daha fazla çalışmaya hazır olduğunuzu hissettirir. Aşırı yorgun olduğunuzda soğuk duş daha iyi gelebilir.

12.Gülün

Kahkaha birçok sorun için en iyi çözümdür ve enerji vermesi de bunlardan biridir. Komik bir video izlemek, komik bir hikaye dinlemek ve yüksek sesle gülmek daha fazla enerjik kalmanıza yardımcı olacaktır.

13.İletişim Kurun

Başka bir kişiyle sohbet etmek, zihninizi açık tutar. İletişime girmek ve fikir alışverişinde bulunmak enerjinizi arttıracaktır.

14.Şarkı Söyleyin

Şarkı söylemek; bedeni, zihni ve ruhu koordine den harika bir aktivitedir. Şarkıların ezgilerini ve sözlerini hatırlamak için zihinsel enerji kullanırız. Bu da beynimizin ayık, vücudumuzun enerjik olmasını sağlar.

Bir önceki yazımız olan Felsefe’ye Giriş Yapmak İçin 5 Kitap Önerisi başlıklı makalemizde felsefe hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap