1. Ana Sayfa
  2. Listeler
  3. Güneş Sistemindeki Gezegenler Hakkında Bilgi

Güneş Sistemindeki Gezegenler Hakkında Bilgi

Güneş sistemindeki gezegenler

Güneş sistemi, içerisinde 8 farklı gezegen bulunduran ve bazı gezegenlerin neredeyse dünya boyutunda uyduları olan büyük bir alandır. Bu her bir gezegenin ise kendine has olgusal özellikleri bulunmaktadır. Bu yazımızda, güneşe en yakın gezegenden başlayacak ve sırasıyla tüm gezegenler hakkında kısa bilgiler sunacağız.

1.Merkür

Güneşe en yakın ve sistemin en küçük üyesidir. Güneşin etrafındaki tam turunu yalnızca 88 günde tamamlar. Hiçbir uydusu olmadığı için yalnız gezegenler sınıfındadır. 400 dereceyi aşan yüzey sıcaklığı ile tam bir cehennemdir. Geceleri ise sıcaklığı -170 derecelere kadar düşer.

2.Venüs

Güneşe yakınlık bakımından 2. Sıradadır. Yoğun atmosferi nedeniyle gezegende sera etkisi görülür ve sıcaklıkların 425 dereceyi aştığı olur. Güneş etrafındaki tam turunu ise 224 günde tamamlar. Venüs hakkındaki en ilginç bilgi, dünyanın ters istikametinde dönmesidir. Venüs’te güneş batıdan doğar.

3.Dünya

Üzerinde yaşam olduğunu bildiğimiz tek gezegen. Güneşin etrafındaki dönüşünü 365 gün 6 saatte, kendi ekseni etrafındaki dönüşünü ise 24 saatte tamamlar. Tam olarak bir küre şeklinde değildir. Kutuplardan basık, ekvatordan şişkin kendine has Geoit yapıdadır. Her ne kadar üzerinde yaşam olsa da 4 milyar yıl önceki hali cehennemi andırmaktadır.

4.Mars

Kızıl gezegen. 2 adet asteroid uydusu vardır.  Güneşin etrafındaki dönüşünü 687 günde tamamlar. Kendi ekseni etrafındaki dönüşü ise dünyaya çok yakındır; 24 saat 39 dakika. Mars’ı bizim için en önemli kılan unsur ise, bünyesinde donmuş su bulunmasıdır.

5.Jüpiter

Güneş sisteminin en büyük üyesi.  Güneşe uzaklık bakımından 5. Sıradadır. Jüpiter’in, bilinen 67 adet uydusu vardır. Belli dönemlerde dünyadan çıplak gözle görülebilir. Bu gezegen dünyamız için çok önemlidir. Güneş sistemine gelen tehlikeli göktaşlarını yüksek kütle çekim sayesinde kendisine doğru çeker. Yani dünyaya doğru ilerleyen bir göktaşı, yüksek ihtimalle Jüpiter tarafından yutulacaktır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Antalya’ya Gittiğinizde Görmeden Geri Dönmemeniz Gereken Yerler

6.Satürn

Meşhur halkalı gezegen.  Büyüklük bakımından 2. Sıradadır. Kendisini oluşturan elementlerin çoğunluğu helyum ve hidrojen gazlarıdır. Etrafındaki halka ise kararlı bir yapı değil, toz bulutudur. Ancak sanılanın aksine tek halkalı gezegen değildir. Belirgin olmasa da Jüpiter, Uranüs ve Neptün’ün de halkaları vardır.

7.Uranüs

Mavi tonlarının hakim olduğu bir gezegen. Güneşe yakınlık sıralaması bakımından 7. Sıradadır. Güneşin etrafındaki tam turunu ise 84 yılda tamamlar. Kütle bakımından dünyadan 15 kat, hacim olarak ise 63 kat daha büyüktür. Etrafındaysa 10 tane halka bulunur.

8.Neptün

Güneşe en uzak gezegen. Neptün, 1846 yılında deney ve gözlem araçları kullanılmaksızın matematiksel olarak tahminlerle bulunmuştur. Sonrasında ise gözlem araçları ile doğruluğu kanıtlanmış, ilerleyen süreçlerde ise 14 adet uydusunun da olduğu tespit edilmiştir. Alt katmanları için yapılan tahminlere göre içerisinde yoğun miktarda metan, amonyak ve “su” bulunmaktadır. Ancak uzmanlar, Neptün’de hayatta kalabilmenin imkansız olduğunu belirtmekte.

Bir önceki yazımız olan 10 Büyük Antik Yunan Filozofu başlıklı makalemizde filozof hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap