İlginizi Çekebilir
Şanzıman
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Hard Disk Nedir?

Hard Disk Nedir?

harddisk

Hard Disk Nedir: Hard disk; daha çok bilgisayarlarda bulunan, veri depolanması amacıyla kullanılan bir depolama alanıdır. Aynı zamanda manyetik kayıt ortamları olarak da adlandırılabilir. Sabit sürücü olarak da bilinen hard disk, veri tabanları, yazılımlar, görüntü ve ses gibi büyük alan kaplayacak bilgileri depolamaya yarar.

Herhangi bir elektrik kesintisinde ya da bilgisayarın kapatılması durumunda, bellekte yer alan tüm bilgiler silinir. Geçici olarak saklanabilen bilgiyi kalıcı bir şekilde saklamak için manyetik ortama ihtiyaç vardır. Sabit sürücü diğer bir tanımıyla, bilgisayar kapalıyken verileri güvenli bir şekilde saklamak amacıyla kullanılan hafıza alanıdır.

Hard Disk Çeşitleri

Hard diskler boyut anlamında birbirlerine benzer ve 3 farklı çeşide ayrılır. Ayrıca sabit diskleri ayırt etmek için veri kablosunda yer alan soketlere bakılabilmektedir. SATA, PATA ve SCSI olarak üç kısımda inceleyeceğimiz bu manyetik depolama alanlarının tanımları aşağıdaki gibidir;

  • SATA: Kablo boyutu uzun olan ve bant genişliği fazla olan yapıda üretilmektedir. SATA sayesinde hızlı bir veri akışı sağlanabilir.
  • PATA: Paralel İleri Teknoloji Eklentisi açılımıyla dikkat çeken PATA, ana karta iki farklı kablo ile bağlanır. 40 ve 80 iletkenli olan bu kablolarla veri akışı hızlı olarak sağlanmaktadır.
  • SCSI: Daha çok sunucularda kullanılan bu sabit sürücülerdeki disklerin dönüş hızı diğer hard disklere göre daha yüksektir. Fiyatı da yüksek olan bu hard disk, kişisel bilgisayarlarda tercih edilmemektedir.

Günümüzdeki bazı hard diskler bilgisayara takılıp çıkarılabilmektedir. Ayrıca elektrik tasarrufu için üretilen cihazlar da sabit diskler tarafından desteklenmektedir. Kullanımı bakımından oldukça uzun ömürlü ve dayanıklı olan bu donanımlardaki bilgi miktarı Mega Byte, Giga Byte ve Tera Byte ile ölçülmektedir.

Hard Disk Nasıl Çalışır?

Dönen disklerden meydana gelen bu cihazın disk yüzeyleri manyetik bantlarla kaplanmıştır. Ayrıca disk plakalarının manyetik olmayan cam veya alüminyum gibi malzemelerden yapıldığı bilinmektedir. Bu yüzeylere oldukça yakın olarak yerleştirilen okuma ve yazma kafaları bulunmaktadır. Manyetik olan bu kafa, verinin plaka üzerindeki organizasyonunu sağlamakla görevlidir. Temelde aynı yapıda olan hard diskler plaka, okuma yazma kafaları, bu kafaların hareketini sağlamakla görevli olan motorlar ve kontrol kartından oluşmaktadır.

Hard Disk Birimleri:

Plakalar

Verileri saklamak amacıyla kullanılan plakalar belirttiğimiz üzere manyetik duyarlılığı bulunmayan cam ve alüminyumdan yapılmaktadır. Plakalar ince yapıda olduğundan dolayı daha uygun ısı direnci özelliği vardır. Ayrıca plakalarda kullanılan camlarda seramik de kullanılır ve bu sayede camın kırılması engellenir.

Eski zamanlarda plakaların dış yüzeyine, korumak amacıyla demir oksit bazlı sıvı sürülmekteydi. Ancak kapasitelerinin artmasıyla beraber teknolojik gelişimlere bağlı olarak artık farklı koruma maddeleri kullanılmaktadır. Bununla beraber hard diskte bulunan yazma ve okuma kafasının, bu plakaya sürtünmesi veya çarpması durumunda hard disk değiştirilmek durumundaydı. Günümüz teknolojilerinde ise bu türlü çarpma ya da sürtünmeye karşı gerekli olan tedbirler alınmış durumdadır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  UFO Nedir?

Plakaların üst kısmında, bilgi depolanan alanlar moleküler boyuttadır. Bu yüzden sabit sürücü içerisindeki küçük bir toz tanesi, plakaları çizebilir. Bu nedenden ötürü sabit sürücüler tamamen tozsuz bir ortamda üretilir ve ardından paketlenerek kullanıcılara sunulur.

Okuma ve Yazma Kafaları

Bu kafaların görevi, plakalardaki okuma ve yazma işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Yaklaşık olarak 1 milimetre kare çapında olan bu mıknatıslar, okuma yazma işleminde plakaya temas etmemektedir. Sürücü içerisinde yer alan plakaların oluşturduğu hava akımı sayesinde plakaların biraz yukarısında dururlar.

Kontrol Kartı

Sabit sürücüyü kontrol etmeye yarayan kontrol kartı, plakalarda bulunan iz veya sektörlerin fiziksel anlamdaki yerlerini kayıt altına alır ve daha sonra diğer bölgelere yönlendirir. Ayrıca veri yolu ile hard disk arasındaki bağlantıyı kurmak için de kullanılmaktadır.

Hard Disk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hard disk satın alırken kullanıcılar en çok depolama kapasitesi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Oysa kapasiteye ek olarak dönüş hızı, erişim süresi, iz başına sektör sayısı, dahili veri transferi ve kullanılan arabirime dikkat edilmelidir.

Kapasite konusunda 512 GB ya da 1 TB hafızası olan hard diskler, kullanıcılar için yeterli olacaktır. Fakat müzik ya da video gibi yüksek hafıza isteyebilen durumlardan yararlanacaksanız 2 TB’lık sabit sürücü alabilirsiniz. Yüksek performansa önem veren kullanıcılar ise 3.5 inçlik sabit sürücü tercih edebilir. Bu diskler genelde 7200 rpm dönüş hızına sahiptir ve uzun vadede kullanılabilir.

Hard disk alırken bağlantı arabiriminin de önemli olduğu unutulmamalıdır. Buna bağlı olarak kablosuz sabit disk seçeneklerinin son zamanlarda revaçta olduğu bilinmektedir. Uzaktan alacağınız verileri kablolar yerine kablosuz ağ yöntemiyle kullanmak isteyenler için tasarlanan bu sabit diskler, veri hızı konusunda da başarılı sayılmaktadır.

Sabit sürücü alırken son olarak platform ve veri güvenliği gibi süreçlerin incelenmesi gerekiyor. Hard diskler genel olarak NTFS dosya sistemini kullanmaktadır. Bu sistem Mac ve Windows bilgisayarlarında sorunsuz olarak çalıştığı için tercih edilmektedir.

Hard Disk Montajı Nasıl Yapılır?

Sabitleme vidaları yardımıyla yapılan montaj işleminde, bilgisayar kasasının içinde bu donanım için ayrılmış olan bölüm kullanılır. Kasa içerisinde uygun olarak monte edilen hard diskin ardından veri iletim ve güç kabloları takılmalıdır. Bu süreçte çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü yapılacak yanlış bağlantılar ile sabit sürücüye zarar verilebilir. IDE türü hard disk kullanımlarında ayrıca Master Slave adı verilen ayarların yapılması gerekiyor. Ancak SSD veya SATA türü bir hard disk kullandığınızda ekstra bir ayar yapmanıza gerek duyulmamaktadır.

Hard Disk Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle hard diskler kasanın en alt bölümüne monte edilmelidir. Ayrıca bağlantı uçları ve kırmızı renkli uçlar, birbirine dönük olarak takılmalıdır. Sanal anlamda en az ikiye bölünmesi gereken sabit sürücüleri her türlü darbeden korumanız gerekiyor. Çalıştırdığınızda ise hiçbir şekilde hareket ettirilmemelidir.

Bir önceki yazımız olan Tork Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap