İlginizi Çekebilir
Hıdrellez
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Hava Kirliliği Nedir?

Hava Kirliliği Nedir?

havakirliligi

Hava kirliliği atmosferde bulunan gaz, koku, duman, su buharı gibi kirlerin canlıların hayatını olumsuz şekilde etkileyecek oranlarda yükselmesidir. Hava kirliliğine neden olan durumlar çeşitlidir. Çeşitli nedenlerden dolayı hava kirliliği yaşanabilir. Genelde insanların yapmış oldukları bir takım sorumsuz davranışların neticesinde hava kirliliği meydana gelebilmektedir. Üretim ve tüketim konusunda meydana gelen atıklar nedeniyle hava en çok kirlenmektedir. Bu durumda canlıların hayatını olumsuz derecede etkilemektedir. Havayı kirleten maddelerin durumuna göre hava kirliliği olayının canlılara açmış olduğu zararda değişebilir. Hava kirliliğinin yaşanmaması için bazı tedbirler alınabilir. En büyük tedbir insanların üretim ve tüketim konusunda bilinçli olmasıdır. İnsanlar bu konuda ne kadar bilinçli olursa hava kirliliği de o derece azalacaktır.

Hava Kirliliğine Yol Açan Etmenler

Hava kirliliğine yol açan etmenler olarak şu etmenler hava kirliliğine genelde yol açmaktadır;

Isınmadan Kaynaklı Hava Kirliliği

Genelde havaların soğumaya başlamasıyla birlikte ısı tüketimi de artmaktadır. Isınmada kullanılan ürünler havaya karışarak hava kirliliğine neden olabilir. Özellikle ısınma için kalitesiz kömür, kül ve kükürt gibi benzeri maddelerin kullanılması hava kirliliğini yoğun derecede arttırmaktadır. Isınırken yanlış yakma tekniklerinin uygulanması, kazanların bakımlarının düzenli şekilde yapılmaması, hızlı nüfus artışına bağlı olarak ısı kaynaklarının daha çok kullanılması gibi nedenlerden dolayı da hava kirliliği artmaktadır. Özellikle büyük ve çarpık kentleşmelerde bu sorun daha da artmaktadır.

Sanayi Nedeniyle Oluşan Hava Kirliliği

Özellikle sanayinin çok olduğu yerlerde fabrikalar yaygındır. Buralardan çıkan gaz, duman ve tozlar havaya karışmakta ve bu şekilde bu maddeler havayı kirletmektedir. Fabrikalarda enerji ihtiyacını karşılamak için yakıtlar yakılır ve bundan sonra bu kirleticiler baca vasıtasıyla havaya atılır ve bu durumda hava kirliliğine neden olur. Bu konuda temiz enerji kaynakları kullanmak, filtre sistemi uygulamak, geri dönüşümlü hammadde kullanmak hava kirliliğini engellemek için alınan tedbirler arasındadır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Bürokrat Nedir?

Trafik Kaynaklı Hava Kirliliği

Hava kirliliği trafikten kaynaklı olarak da olabilir. Ulaşım araçları günlük hayatta vazgeçilmezler arasındadır. Motorlu karayolu taşıtları havaya kirletici gaz ve tanecik vermektedir. Bu da havayı kirletmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bilişim Teknolojileri Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap