İlginizi Çekebilir
galyum
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Helyum Nedir?

Helyum Nedir?

helyum

Helyum gazı, periyodik tabloda asal gazlar grubunda yer alan kimyasal elementlerden biridir. Hidrojenden sonra en hafif ikinci element olduğu bilinen helyum, -289 derecede sıvı hale gelmektedir. Herhangi bir rengi olmayan, kokusuz ve tatsız bir gaz olan helyum gazının kaynama ve donma noktaları, periyodik tabloda bilinen elementlere göre daha düşüktür.

Helyum, normal atmosfer basıncı altında yeterli soğutma ile katılaşamayan tek element olma özelliğine sahiptir. Helyum elementini katı formuna dönüştürebilmek için -272 derece sıcaklıkta 25 atmosferlik basınç uygulanması gerekmektedir.

Helyum Özellikleri Nelerdir?

Helyum gazının özellikleri bakımından evrende hidrojenden sonra ikinci en bol element olduğu bilinmektedir. Helyum evrenin kütlesinin yaklaşık %23’ünü oluşturan bir elementtir. Dünya atmosferinin 200 binde 1’lik bölümünde meydana gelen helyumun genel özellikleri şunlardır:

  • Atom numarası: 2
  • Periyodik tablodaki sembolü: He
  • Erime noktası: Bulunmuyor
  • Kaynama noktası: -268.9 Derece
  • Oksidasyon Durumu: 0

Helyum elementinin keşfi 1868 yılında gerçekleşmiştir. Fransız astronom Pierre Janssen tarafından güneşi çevreleyen gaz atmosferinde bulunan helyum, her ne kadar ilk başlarda sodyum elementi sanılsa da İngiliz kimyager Sir William Ramsay 1895 yılında dünya’da helyumun varlığını ilk kez keşfeden isim olmuştur. Ramsay, uranyum taşıyan kleveyit mineralinden bir örnek alarak helyumun varlığını tespit etmeyi başarmıştır.

Helyum Gazı Ne İşe Yarar?

Helyum gazı kullanım alanları bakımından kaynakçılıkta germanyum ve silisyum kristallerinin üretiminde etkili olmaktadır . Bunun yanı sıra süpersonik rüzgar panellerinde, derin dalış tüplerinde ve titanyum ile zirkonyum elde etmede helyum gazı kullanılır. Düşük sıcaklık araştırmalarında ve nükleer enerji santrallerinde önemli bir soğutucu görevi üstlenen helyum elementi, en zor koşullarda dahi atomik özelliklerini kaybetmemesi nedeniyle bilim insanları tarafından kuantum sıvısı olarak da adlandırılmaktadır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Sanat Nedir?

Isı iletkenliğinin çok yüksek olması sayesinde günümüzde MR ve kanser teşhisinde kullanılan MRE cihazlarında da kendine yer bulan helyum, aynı zamanda sıvı roket yakıtı sıkıştırmalarında kullanılmaktadır. Bununla birlikte uçan balonlar ve zeplin taşıtları helyum gazı ile doldurulur. Helyum gazı ayrıca insanın sesini inceltmesiyle de kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Zirkonyum Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap