İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Hera Nedir, Hera Ne Demek?

Hera Nedir, Hera Ne Demek?

Hera nedir, ne demek, özellikleri nelerdir, isminin anlamı nasıldır? Hera hakkında bilgiler için yazımızı inceleyebilirsiniz.

hera-nedir

Hera’nın anlamı Yunan mitolojisine kadar dayanmaktadır. Antik Yunan mitolojisinde en büyük ve güçlü tanrı sayılan Zeus’un eşi ve ablası olan Hera, mitolojideki en güçlü tanrıçalardan biridir. Roma kaynaklarında Juno olarak bilinen Hera, mitolojiden Titanlardan kronos’un ve Rhea’nın kızlarıdır. Olympos Tanrıları arasında kraliçe vasfı ile en güçlü tanrıça olarak ifade edilir.

Günümüzde yeni yeni Türkiye’de de kız çocukları için verilen bu isim Yunanca kökenli ve mitolojide anaçlık, yücelik ve gücü temsil eden bir tanrıçanın ismidir. Hera evlilik, kadın ve doğumun tanrıçası olarak da bilinir. Yunan mitolojisinin en güçlü tanrıçalarından biri olan Hera günümüzde popülerleşmiş mitolojik karakterler arasında ilk sırada yer almaktadır.

Mitolojide Hera’nın Özellikleri Nelerdir?

Tanrıça Hera özellikleri ve mitolojideki yeri ile oldukça popülerleşen tanrıçalardan biridir. Yunan mitolojisinin en güçlü tanrıçası ve Olympos Tanrıları arasında kraliçe vasfına sahip olan Hera, eski inanışa göre kadınların doğum ve evlilik içinde korunmasını sağlayan tanrıçadır. Evlilik, doğum ve kadın tanrıçası olarak anılan Hera’nın sembolleri arasında:

  • Tavus kuşu
  • İnek
  • Nar
  • Zambak

Yer almaktadır. Çeşitli betimlemelerde başörtüsü ve tacı ile gösterilen Hera, olgun vücutlu, gür saçlı ve güzel bir kadın olarak tasvir edilmektedir. Oldukça kıskanç ve kinci bir tanrıça olan Hera, Zeus ile ilişkisi bulunan tarihi kişilikleri mitolojide cezalandırması ile bilinmektedir.

Hera İsminin Anlamı Nedir?

Hera isminin anlamı Yunan mitolojisindeki tanrıça Hera’dan gelmektedir. Doğum ve evlilik tanrıçası olarak bilinen Hera mitolojide; Zeus ile evliliğinden önce Tethys ve Okeanos’un yanında gençliğini yaşamıştır. Rhea’nın elinden Hera’yı kurtaran Tethy ve Okeanos Hera tarafından çok sık ziyaret edilmektedir. İlyada adlı eserde Hera’ya ilişkin birçok bilgiye yer verilmiştir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Zırnık Nedir?

Mitolojide Aphrodite’den sonra en güzel ikinci tanrıça olan Hera, kendisine aşık olan tüm erkekleri reddetmiş ve kendisini daima Zeus’a sunmuştur. Oldukça kindar ve kıskanç olan Hera, Zeus’a aşkından dolayı Zeus ile ilişkisi olan Lamia’yı canavara çevirmiş, Alkmene’nin doğumunu engellemiş, Callisto’yu ayıya çevirmiştir. Troya’lılara karşı kendisini en güzel tanrıça seçmedikleri için büyük bir kin ve nefret duymaktadır.

Bir önceki yazımız olan Çehre Nedir, Çehre Ne Demek? başlıklı makalemizde çehre hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yorum Yap