İlginizi Çekebilir
oto araba nedir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Hibrit Nedir?

Hibrit Nedir?

Hibrit

Hibrit Nedir: Yakıt tüketiminde ciddi tasarruf sağlayan ve araçların benzin yerine elektrik ile çalışmasını sağlayan otomobillere hibrit denir. Bu araçlar farklı iki motor yapısı ile çalışmaktadır. Fransızca hybride kelimesinden gelen hibrit aynı zamanda melez araç olarak da tanımlanabilir.

Hibrit Kelime Anlamı

 1. Melez.
 2. İki farklı güç kaynağının bir arada bulunması. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Hibrit Araçların Tarihçesi

Hibrit arabalarının tarihi oldukça eskiye dayanır. Günümüzde bu konuda ciddi bir satış rakamına ulaşan marka olarak bilinen Toyota’nın yanı sıra daha önceki zamanlarda geliştirilen araçların da tanınması gerekmektedir. Kullanıcının talebine göre istenildiği zaman benzinle, istenildiği zaman ise elektrikle çalıştırılan ilk otomobil 1902 yılında geliştirilmiştir. Ferdinand Porsche tarafından geliştirilen bu araçta hibrit sistem en basit haliyle uygulanmıştır. Ticari anlamda piyasadaki yerini ise 1997 yılında Toyota Prius modeliyle almıştır. Daha sonra seri üretime geçen bu firma, 19 yıllık bir süreçte 9 milyondan fazla hibrit otomobil satmıştır.

Hibrit Araçların Çalışma Prensibi

Bu araçlar farklı motor türlerini bir araya getirerek çalışmakta ve bazı dezavantajları minimum seviyeye indirmektedir. Bu sayede yakıt tüketimi ve performans konusunda kullanıcılarına ciddi avantajlar sunmaktadır. Öncelikle elektrikli araçların tam tersi olarak hibrit araçların şarj edilmesi gerekmemektedir. Otomobildeki elektrik motorunun güç kaynağı araç tarafından üretilmektedir. Bununla beraber sürüş esnasında benzin motorlu araçlardaki yoğun trafik ve kalkış gibi süreçlerde yüksek yakıt tüketimi gerçekleştirmez. Gerek kalkış gerekse yoğun trafikte elektrik motoru devreye girer ve yakıt performansı sağlar.

Hibrit otomobiller elektrikli motor ile beraber güç alır. Bu sayede aracın hafiflemesi sağlanır ve daha yüksek performansla çalışmaya devam eder.

Hibrit araçlarda motorlar şu sıralama ile çalışmaktadır;

 • Otomobilin kalkışı sırasında yalnızca elektrik motoru çalışmakta ve aracı harekete geçirmektedir.
 • Standart sürüş esnasında sadece elektrik motoru çalışmaktadır. Gerek görüldüğü zaman içten yanmalı motor da devreye girer.
 • Hızlanma yapıldığında bu iki motor beraber çalışır.
 • Hızlı sürüş sırasında ve daha çok uzun yollarda araca asıl gücü içten yanmalı motor vermektedir.
 • Aracın yavaşlaması sırasında bu motor durmaktadır. Ayrıca frenleme sisteminden elde edilen enerji ile kendini şarj etmektedir.

Hibrit Araçların Avantajları Nelerdir?

Hibrit otomobillerin birbirinden farklı avantajları bulunmaktadır. Bunlar;

 • Vites geçişlerinde gürültü yaşanmaz ve performans kaybına neden olmaz.
 • Kullanıcısına düşük yakıt tüketimi avantajı sağlar.
 • Araçta priz ve buna benzer aksesuarlar yer almaz.
 • Hibrit araçlar şarj edilmeye gerek duymaz. Çünkü elektrik enerjisini kendisi üretebilmektedir.
 • Fren kullanımlarında kendini şarj eden hibrit sistemler kullanılmıştır.
 • Zararlı gaz salınımı bu araçlarda oldukça düşüktür.
 • Motorda gürültü veya ses, minimum düzeydedir.
 • Motorun çalışması esnasında titreşim durumu söz konusu olmaz.

Hibrit Araçların Dezavantajları Nelerdir?

Yukarıda sıraladığımız avantajların yanı sıra hibrit araçların dezavantajları da bulunmaktadır. Bunları ise şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Şehir içi trafiğe son derece uygun oldukları için hızlı araç sürmek isteyenlerin bu talebini karşılamayabilir.
 • Yeni teknolojilerle üretildikleri için herhangi bir arıza durumunda yüksek maliyet söz konusu olabilir.
 • Diğer araç türlerine göre maliyeti fazladır.

Hibrit Araçlarda Kullanılan Parçalar

Benzin ve elektrik motoruna sahip olan hibrit araçlarda yakıt tankı, benzin ve elektrik motoru, dinamo, akü ve vites sistemi bulunmaktadır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Teknoloji Nedir?

Yakıt Tankı: Benzin motoru için enerji depolama birimi olarak hibrit araçlarda yakıt tankı bulunmaktadır. Aküye göre daha fazla enerji yoğunluğuna sahip olan benzin, bu tankta muhafaza edilir.

Benzin Motoru: Standart bir araçtaki aynı tip motora benzeyen benzin motoru, hibrit araçlarda biraz daha küçüktür. Motordaki teknolojiler ise verimliliği artırmak ve emisyonu azaltmak için kullanılmıştır.

Elektrik Motoru: Son derece karmaşık ve gelişmiş bir yapıya sahip olan elektrik motorundaki sistem, motorun dinamo gibi çalışmasını sağlamaktadır. Bu konuda bir örnek verecek olursak, aracın hızlanması amacıyla gerektiği zaman enerji aküden sağlanabilmektedir. Fakat motor bir dinamo gibi çalıştığında, aracın yavaşlaması halinde enerji aküde depolanmaktadır.

Akü: Elektrik motoru için enerji depolayan birim, aküdür. Benzin motoruna güç katkısında bulunan yakıt tanklarındaki benzinin tam tersi olarak hibritlerdeki elektrik motoru aküden enerji alır. Ayrıca bu enerjinin kullanılmayan kısımları yeniden depolanabilir.

Dinamo: Elektrik motoruna benzer bir yapıda olan dinamo bu araçlarda elektrik gücünün üretilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Transmisyon: Vites sistemi olarak hibrit araçlarda yer alan transmisyon, günümüzdeki standart araçlarla aynı özellikte üretilmiştir.

Hibrit araçlarda yer alan iki güç kaynağı, farklı şekillerde bir araya gelmektedir. Paralel hibrit yönteminde motora benzin sağlayan yakıt tankı ve elektrik motoruna güç aktaran akü seti bulunmaktadır. Elektrik ve motor aynı anda transmisyon sistemine müdahale edebilmektedir. Lastiklerin dönüşü de bu şekilde sağlanmaktadır.

Seri hibrit araçlarda ise bu durumun tam tersi söz konusudur. Benzin motoru öncelikle dinamoyu çevirir ve daha sonra akü şarj edilir. Ya da transmisyonu kontrol eden elektrik motoruna güç sağlanır. Bu nedenle benzin motorunun araca güç sağlaması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Ayrıca yakıt tankı ile beraber diğer tüm parçalar tek bir hat üzerinde kullanılmıştır.

Hibrit Araçların Performansı Nasıldır?

Hibrit araçlar oldukça küçük bir benzin motoruna sahiptir. Bu sayede daha çok verim sağlayabilmektedir. Günümüzdeki araçların hızlı olarak kullanılması için büyük motorlara ihtiyaç duyulduğu bilinmektedir. Fakat küçük motorlarda daha hafif parçalar kullanıldığı için maksimum yükleme sağlanır. Bu motorlarda silindir sayısı da oldukça azdır. Bu durumlar hibrit araçların performans olarak son derece avantajlı olduğunu göstermektedir. Ayrıca küçük motorların diğer motorlara göre verimli olmasının nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Küçük motorlardaki silindirlerin hareket alanı çok daha geniştir. Bu yüzden her silindir için fazla yakıt gereksinimi vardır.
 • Büyük motorlar, küçük motorlara göre daha ağırdır. Bu nedenle araçlar yokuş yukarı çıkarken ya da hızlanırken daha ciddi bir enerjiye ihtiyaç duymaktadır.
 • Büyük motorlardaki parçalar ve pistonlar oldukça ağırdır. Bu nedenle silindirler hareket ederken daha çok enerjiye ihtiyaç duymaktadır.

Bir önceki yazımız olan Şanzıman Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. bence yeni nesil bi araç. sonuçta petrol hızla tükeniyor, günümüzde karşımıza sıkca bu araçlardan çıkacak. aynı zamanda şehir içi trafiğine uygun olan bu araçlar çok fazla hız yapmadığı için hem yaya hemde diğer insanların can güvenliği daha sağlama alınmış olacak umarım yaygınlaşır ülkemizdede.