İlginizi Çekebilir
Blucin Nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Hıdrellez Nedir?

Hıdrellez Nedir?

Hıdrellez

Hıdırellez Hızır ve İlyasın yeryüzünde bir araya geldikleri gün olarak nitelendirilerek kutlanmaktadır. Her yıl mayıs ayının 5’i ile 6 gibi kutlanan hıdırellez’i Mezopotamya ve Anadolu kültürüne mi ait olduğu ya da İslamiyet öncesindeki Orta Asya Türk kültürüne ait olduğuna dair kimi fikirler ortaya atılmış olsa da tam olarak nereden geldiği bilinmemektedir. Yeşil ağaçlık alanlarda ya da su kenarlarında türbelere yakın yerlerde kutlamaları uygun görülmektedir. Bu kutlamaların yapıldığı yerler özenle seçilir. Genellikler aynı yerlerde her yıl kutlamalar yapılmaktadır. Bu Bölgelerin adı Hıdırlık olarak anılmaktadır. Bazı kutlamalar esnasında yerine getirilen adetler vardır.

Hıdırellez Kutlamalarının Adetleri

Örneğin Baharın ilk kuzusunun yenilmesin sağlığa yıl boyunca iyi gelecek düşünülmektedir. Yanından su geçen bu yeşil alanlarda yetişen çiçeklerin ya da otlar toplanılıp kaynatılıp şifa niyetine içilmesi ile birçok hastalığın giderildiğine inanılmaktadır. Bu kutlamalarda bu tarzda birçok düşünce vardır. Hıdırellez şenliğini katılacak kişiler evdeki yemek kaplarının üzerini ve evde ne kadar kap var ise üzerini açık bırakıp bunların bereketlenmesi ne beklemektedirler. Hıdırellez kutlamalarında 5 Mayıs akşamı ezan okunduğunda gül dallarına paralar asmaya başlanılır. Tabii bu paraları ağaçta bırakılmaz 6 Mayıs sabahı olduğu gibi bu paralar tekrardan toplanılır. Kişilerin evinde bulunan her birey için 7 fasulye yoksa yerine 7 tane nohut ekilerek bu kişilerin başına gelebilecek kötü olaylardan korunması sağlanır.

Hıdırellez’de Gerçekleşen Ritüeller

Hıdırellez’den bir gün önce nişanlı çiftlerden oğlan kızın evine hıdırellez’de kurban edilmesi için bir koç göndermektedir. Süslenmiş koç 6 Mayıs yani hıdırellez günü kesilir ve kurban edilmiş olan koçun yenilmesi için tanıdıklar çağırılır bu tanıdıklar gelirken çarşaf, havlu tarzı getirebilecekleri birçok hediyelik eşya ile çifte yardımcı olmaktadırlar. Getirilen bütün eşyalar bir ipin üzerine serilerek gelen hediyeler gösterilmiş olunur. Genç kızların kendileri için hazırlamış oldukları çeyizlik sandıklarının kapakları Hıdırellez gününde açık bırakılır. Bunun sebebi ise iyi bir evlilik yaşayabilmesidir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Dabıl Kumaş Nedir?

Hıdırellez’in kutlanması ile insanlar hem bir araya gelmiş olur hem de o aracı ile doğa ile iç içe bir gün geçirme şansına sahip olurlar.

Bir önceki yazımız olan Sorumluluk Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap