İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Hinduizm Nedir?

Hinduizm Nedir?

hiduizm nedir ne demektir

Dini inanışları, farklı görüşleri ve mitolojik davranışlarıyla beraber Hindistan’da yaşayan Hinduların tabi olduğu inanç sistemine Hinduizm denir. Dini ve sosyal kurumlar ile gelenek ve görenekleri de kapsayan bu inanış tek başına bir dini inanış değildir. Sosyal bir sistemin parçası olan bu inanışın temelleri Brahmanizm ve Veda inanışından gelmektedir. Mistik bir din olarak tanımlanan Hinduizm’de herhangi bir peygamber ve kutsal kitap inanışı bulunmamaktadır.

Brahman adı verilen yaratıcıya inanılmış ve her şeyin Brahman’dan gelerek yine ona döneceğine inanılmaktadır. Birçok dine ev sahipliği yapan Hindistan’ın %80’lik nüfusu Hinduizm’e mensuptur. Bu yönüyle İslam ve Hristiyanlıktan sonra dünyada en çok inanılan dinler arasında yer almaktadır. Ülkenin Bangladeş ve Nepal bölgeleri en çok Hindu’nun yaşadığı yerler arasındadır. Dünyanın en eski dini olduğu da düşünülen bu inançta birtakım yöntem ve geleneklerin sürdürülmesi amaçlanmaktadır.

Hinduizm Kelime Anlamı

Brahmanizm’den daha sonra ortaya çıkan ve niteliği bakımından ondan çok daha katı olan bir din. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

İlgili Yazı

Hinduizm Tarihçesi

İlgili Yazı

Hinduizm’deki Temel İnançlar Nelerdir?

İlgili Yazı

Hinduizm’de Kast Sistemi ve Özellikleri

İlgili Yazı

Hinduizm’de Tanrı ve Kurtuluş Doktrininin Önemi

İlgili Yazı

Hinduizm’de Dini İnanış ve İbadetler

İlgili Yazı

Hinduizm’de Karma ve Samsara

İlgili Yazı

Hinduizm’de Aile Yapısı Nasıldır?

İlgili Yazı

Hinduizm’deki Kavram ve Terimler

İlgili Yazı

Hinduizm’de İslam’ın Etkileri

Bir önceki yazımız olan Kaynaştırma Eğitiminde Karşılaşılan Temel Sorunlar başlıklı makalemizde kaynaştırma eğitimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Hinduizm’de Aile Yapısı Nasıldır?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap