İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Hinduizm’de Aile Yapısı Nasıldır?

Hinduizm’de Aile Yapısı Nasıldır?

hinduizmde aile yapısı

Hindularda ailenin reisi babadır. Evlilik ve para gibi önemli konularda son söz her zaman babaya aittir. Buna ek olarak geleneksel Hint aile yapısında aile bağı oldukça kuvvetlidir. Erkek çocuk evlendiği zaman eşi ve çocuklarıyla ailesinin evinde yaşamaktadır. Ancak kızlar için aynı durum söz konusu olmamakla beraber, çocuk doğurana kadar yaşadıkları evdeki tüm haklardan mahrum sayılırlar. Büyük kadınlar olan kaynanaların ise evdeki otoriteleri oldukça sağlamdır.

Hindu geleneklerine göre evlenmeyen kadınlar değersizdir. Bekâr olan kadınlar Hindistan’da farklı bir evde yaşayamamaktadır. Eşler arasındaki ilişkiler ise faydacı anlayışa göre yapılır. Bu süreç günümüzdeki mantık evliliğine benzer. Hinduların eş seçiminde aşk ve sevgi kavramları daha sonraları düşünülerek evliliğe bu şekilde adım atılmaktadır. Hindularda kadının en kutsal görevi annelik yapmaktır. Hamilelik sürecinden doğum sürecine kadar çocuk ve annenin sağlığının korunması amacıyla kutsama sembollerinden yararlanılmaktadır. Genelde erkek çocuğa sahip olmak isteyen Hinduların aile yapısı genel olarak bu şekildedir.

Aile yapısıyla beraber Hinduizm’in kadına bakış açısı da önemlidir. Batıl dinlerin arasında yerini alan Hinduizm’de kast sistemi vardır. Bu sistem kadınlara yönelik şiddeti her zaman teşvik etmiştir. Köle gibi yaşayan Hindu kadınları, temel haklarını kullanamamaktadır. Kutsal gerekçeler öne sürülerek aşağılanma, baskı ve şiddete maruz kalmaktadır. Özellikle de dul kalan kadınlar, ölen eşlerinin cesetlerinin yakılması anında diri bir şekilde ateşe atılırlar. Bağımsız bir şekilde karar veremeyen Hindu kadınlarının boşanma hakkı da yoktur. Kız çocukları ise 7 yaşından itibaren evlendirilebilir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Kaynaştırma Eğitiminde Rol Oynayan Ekipler

Hindi kadınları, eşlerini Tanrı gibi görmek durumundadır. Daha önceki zamanlarda evden izinsiz olarak çıkan kadınların burun ve kulaklarının eşleri tarafından kesme hakkının olduğu bilinmektedir. Günümüzde halâ Hindistan’ın kırsal bölgelerinde bu geleneğin sürdürüldüğü aktarılmaktadır. Hindu kadınların eğitim hakkı olmamakla beraber kutsal kitapları okumaları da yasaktır. Kız ailesinin evlenme aşamasında erkek tarafına başlık parası verme zorunluluğu da vardır. Bu nedenle bazı Hindu erkeklerinin yeniden başlık parası almak için eşlerini yakarak katlettikleri bilinir.

Hindularda kız çocukları öldürülebilir. Çünkü onlar için kız çocukları utanç kaynağıdır. Çocuk yaşta din adamlarıyla evlendirilen Hindu kızları aynı zamanda erkek sömürüsüne maruz bırakılmaktadır. Buna ek olarak fuhuş yapan kadın ya da kızlara bakmanın, günahtan kurtulma vesilesi olduğu inancı vardır.

İlgili Yazı

Hinduizm Nedir?

İlgili Yazı

Hinduizm Tarihçesi

İlgili Yazı

Hinduizm’deki Temel İnançlar Nelerdir?

İlgili Yazı

Hinduizm’de Kast Sistemi ve Özellikleri

İlgili Yazı

Hinduizm’de Tanrı ve Kurtuluş Doktrininin Önemi

İlgili Yazı

Hinduizm’de Dini İnanış ve İbadetler

İlgili Yazı

Hinduizm’de Karma ve Samsara

İlgili Yazı

Hinduizm’deki Kavram ve Terimler

İlgili Yazı

Hinduizm’de İslam’ın Etkileri

Bir önceki yazımız olan Hinduizm’de Karma ve Samsara başlıklı makalemizde hinduizm hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap