İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Hinduizm’de Dini İnanış ve İbadetler

Hinduizm’de Dini İnanış ve İbadetler

hinduizmde ibadetler
1

Hinduizm’de Tanrı’ya Brahma adı verilir. Brahma ile beraber Vişnu, Siva ve Krişna’dan oluşan çok Tanrılı bir inanış söz konusudur. Bu inanca Trimurti adı verilmiştir. Hinduizm’de milyonlarca tanrı bulunmakla beraber ilk olarak hayvanların, ırmakların ve dağların ilahi olduğu düşüncesi vardır. Hayvanlar Hinduizm’de ayrı bir yere sahiptir. Özellikle de inek, bu inanıştaki en değerli ve kutsal hayvandır. Bir ineği öldürmek, Brahman’ı öldürmek anlamına gelir.

Hinduzim’deki dini inanışlar arasında kutsal Ganj nehri ile Benares kenti de bulunmaktadır. Hinduizm’e göre Ganj nehri insanların günahlarını temizleyen nehirdir. Benares ise kutsal kent olmakla beraber burada yaşamını yitiren insanların Şiva’ya ulaştığına inanılır. Bu dindeki en önemli ilke ise Dharma’dır. İnsanların dini ve sosyal konumları gereği tüm davranışlarından bu davranışları uygulama sürecine kadar olan tüm kuralları içermektedir.

Hinduizm’e göre cehennem yoktur. Her varlık kendi yolunu seçmekte özgür iken bu süreç dua ile veya meditasyonla yapılabilmektedir. Ayrıca insanlar karşılık beklemeden yaptığı davranışlarla da kutsal olma yoluna gidebilir. Hindular kutsal kitaplarla beraber disipline ve tapınmaya önem vermektedir. Kutsal ilahiler, dini bayramlar ve evde tapınma, Hinduizm gelenekleri arasındadır. Öte yandan Hinduizm’de en önemli olan temel ahlak kuralı, dünya zevklerinden vazgeçmek ve nefsine hakim olabilmektir. Bunun yanı sıra kast sistemine bağlılık esastır. Brahmanların kuralların uyum sağlamak, sistemin en alt kısmındaki insanları hayvan gibi görmek ve kadınlara hak tanımamak, Hinduizm’in temellerini oluşturmaktadır.

Bu inanıştaki emir ve yasaklar Manava Dharina Şastra olarak adlandırılan kutsal kitaplarda yazılıdır. Esas kitabın dışında Ramayanalar, Puranalar, Upanişadlar ve Mahabbaratalar gibi farklı kutsal kitaplar da bulunmaktadır. İnsanların Tanrı’ya ulaşabilmesi için birden fazla yol bulunmakla birlikte en önemlisi yoga yapmaktır. Yoga, Hinduizm’de Tanrı ile iletişime geçmenin ve disiplinli olmanın gereği kabul edilmiştir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Hinduizm’de Tanrı ve Kurtuluş Doktrininin Önemi

İnanışa göre insanların kurtuluşunu sağlayan üç önemli ibadet vardır. Bunlardan ilki güzel amellerdir. Güneşe saygı göstermek, evde sürekli ateş yakmak, ölenler için kurban kesmek, düğün, doğum ve ölümlerde ibadet etmek çok önemlidir. İkinci ibadet ise hakikat bilgisidir. Hakikate ulaşabilmek için dini bilgileri öğrenmek ve dünyayı terk etmek gerekir. Son ibadet ise Tanrıyla beraber olmaktır. Tamamen ibadete dayanan bu uygulamalarda genelde kurban törenlerine önem verilir. Her insan için doğumdan ölüm sürecine kadar 12 farklı kutsal tören yapılmaktadır.

İlgili Yazı

Hinduizm Nedir?

İlgili Yazı

Hinduizm Tarihçesi

İlgili Yazı

Hinduizm’deki Temel İnançlar Nelerdir?

İlgili Yazı

Hinduizm’de Kast Sistemi ve Özellikleri

İlgili Yazı

Hinduizm’de Tanrı ve Kurtuluş Doktrininin Önemi

İlgili Yazı

Hinduizm’de Karma ve Samsara

İlgili Yazı

Hinduizm’de Aile Yapısı Nasıldır?

İlgili Yazı

Hinduizm’deki Kavram ve Terimler

İlgili Yazı

Hinduizm’de İslam’ın Etkileri

Bir önceki yazımız olan Hinduizm’de Tanrı ve Kurtuluş Doktrininin Önemi başlıklı makalemizde hinduizm hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap