İlginizi Çekebilir
hipnoz
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Hinduizm’de İslam’ın Etkileri

Hinduizm’de İslam’ın Etkileri

hinduizmde islam

711 yılında şimdiki Pakistan’ın Sindh bölgesinin Müslümanlar tarafından fethedilmesiyle beraber Hindistan’da İslamiyet’in etkisi görülmeye başlanmıştır. Gaznelilerden önce duraklama dönemine giren Sindh ülkesi, Gazneniler döneminde genişletilmiş ve Kuzey Hindistan’a kadar olan bölüm ele geçirilmiştir. Müslümanlarla bu dönemlerde ilişki kurmaya başlayan Hindistanlılar 19. yüzyılda İngiliz sömürgeciliğine karşı çıkmış ve Müslümanlarla ortak bir düşünce sistemi içinde yer almıştır. 1911 yılında İngiliz sömürgeciliğiyle yönetilmeye başlanan Gujarat bölgesinde yaşayan Hindu ve Müslümanlar, kültürel olarak bütünleşmeye başlamıştır. Ancak yapılan araştırmalarda dönemin hükümdarlarının kendi çıkarları peşinde olduğu ve Hindular ile Müslümanlar arasında ciddi bir düşmanlığın yaşandığı belirtilmektedir.

On Altıncı ve on yedinci yüzyıllar incelendiği zaman, Moğolların Hint tapınaklarını yıktığı görülmektedir. Bu sayede Kuzey Hindistan bölgesi İslam’ın etkisi altında kalmıştır. Buna ek olarak dönemin Hindu yetkilileri, Moğol saraylarındaki komutanlarla bir araya gelmiş ve bölgede ticaretle uğraşanlar üzerinde hakimiyet kurulmuştur. Müslümanların hüküm sürdüğü bu bölgede daha sonraları barışçıl ortam sağlanmıştır.

Hindistan’daki Müslüman ve Moğolların etkisi, Moğol İmparatorluğu’nun duraklamasıyla beraber zayıflamıştır. 19. yüzyıl itibariyle Avrupa ülkeleriyle karşı karşıya gelen Hindistan’da sosyal reformlar yapılmaya başlanmıştır. Bu reformlarda Kast sistemi eleştirilmiş ve dul kadınların diri diri yakılması sorgulanmaya başlanmıştır.

İlgili Yazı

Hinduizm Nedir?

İlgili Yazı

Hinduizm Tarihçesi

İlgili Yazı

Hinduizm’deki Temel İnançlar Nelerdir?

İlgili Yazı

Hinduizm’de Kast Sistemi ve Özellikleri

İlgili Yazı

Hinduizm’de Tanrı ve Kurtuluş Doktrininin Önemi

İlgili Yazı

Hinduizm’de Dini İnanış ve İbadetler

İlgili Yazı

Hinduizm’de Karma ve Samsara

İlgili Yazı

Hinduizm’de Aile Yapısı Nasıldır?

İlgili Yazı

Hinduizm’deki Kavram ve Terimler

Bir önceki yazımız olan Hinduizm’deki Kavram ve Terimler başlıklı makalemizde hinduizm hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Hinduizm Nedir?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap